Gülağaç Seçim Sonuçları
2014–2024 · Aksaray · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gülağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 1,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gülağaç’ta Recep Tayyip Erdoğan %70,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gülağaç sonuçları Aksaray geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gülağaç’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gülağaç’ta oyların %22,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 11,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeni Mah. | MHP (aynı) | 29,9 | 3,4 |
| Meydan Mah. | AK Parti → MHP | 27,9 | 28,5 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti → MHP | 27,8 | 22,5 |
| İstiklal Mah. | AK Parti → MHP | 25,9 | 7,4 |
| Fatih Mah. | AK Parti → MHP | 25,5 | 1,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gülağaç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atatürk Mah. | MHP %46,8 | %79,9 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %38,4 | %76,0 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %51,7 | %85,8 |
| Eskicami Mah. | BBP %49,6 | %87,9 |
| Fatih Mah. | MHP %37,7 | %83,3 |
| Fatih Mah. | MHP %31,9 | %78,5 |
| Hürriyet Mah. | MHP %51,2 | %84,5 |
| Kalealti Mah. | BBP %61,0 | %89,9 |
| Karsiyaka Mah. | CHP %60,7 | %84,1 |
| Koyunlu Mah. | Yeniden Refah %43,8 | %73,8 |
| Kurtulus Mah. | BBP %57,7 | %87,9 |
| Meydan Mah. | MHP %55,6 | %84,2 |
| Meydan Mah. | SOL Parti %62,1 | %82,6 |
| Pinarbasi Mah. | Yeniden Refah %45,6 | %73,3 |
| Pinarbasi Mah. | CHP %49,7 | %85,5 |
| Tuzla Mah. | BBP %34,6 | %72,8 |
| Yeni Mah. | MHP %36,8 | %86,8 |
| Yenipazar Mah. | BBP %59,5 | %87,7 |
| Zafer Mah. | SOL Parti %54,4 | %86,5 |
| İstiklal Mah. | MHP %44,3 | %81,6 |
Altın sandık
Gülağaç’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gülağaç’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gülağaç seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gülağaç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gülağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu.
Gülağaç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gülağaç’ta 3.237 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.
Gülağaç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5 ile önde çıktı.
Gülağaç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,5, İYİ Parti %29,3, MHP %21,6, Yeniden Refah %3,8, BBP %2,3.
Gülağaç’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gülağaç’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Gülağaç’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gülağaç’ta oyların %22,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Gülağaç’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Meydan Mah., Hürriyet Mah..
Gülağaç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gülağaç’ta etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,7 puan.
Gülağaç’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gülağaç’ta geçersiz oy oranı %4,23 (Aksaray: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Gülağaç’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gülağaç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gülağaç hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gülağaç’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Gülağaç’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gülağaç’taki 21 mahallenin 8 tanesinde MHP, 5 tanesinde BBP, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde SOL Parti birinci çıktı.
Gülağaç’ın altın sandığı hangisi?
Gülağaç’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gülağaç, İstiklal Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.
Gülağaç’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Meydan (%55,6) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%0,3) mahallesinde aldı.
Gülağaç’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eskicami (%38,1) mahallesinde, en düşük oyu Koyunlu (%4,2) mahallesinde aldı.
Gülağaç’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kalealti Mah. (%89,9), en düşük katılım Tuzla Mah. (%72,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.