Eskil Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aksaray · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eskil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eskil’de Recep Tayyip Erdoğan %80,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,4
2024 katılım
%89,9
yerel seçim
Seçmen
12.998
2024
Sandık
54
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eskil sonuçları Aksaray geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEskil, Aksaray · katılım %89,9EskilAksarayAK Parti%50,38%38,20MHP%30,68%31,20Yeniden Refah%9,20%2,81İYİ Parti%5,33%16,18CHP%2,63%7,25BBP%0,50%1,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEskil, Aksaray · katılım %91,7EskilAksarayErdoğan%76,96%71,53Kılıçdaroğlu%18,28%22,40Sinan Oğan%4,36%5,64Muharrem İnce%0,40%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEskil, Aksaray · katılım %88,9EskilAksarayErdoğan%80,42%75,38Kılıçdaroğlu%19,58%24,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEskil, Aksaray · katılım %91,7EskilAksarayMHP%44,00%21,16AK Parti%32,80%43,73İYİ Parti%17,45%25,53Yeniden Refah%1,15%2,61ittifak)%1,11%0,89BBP%1,08%2,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eskil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eskil’de oyların %15,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 5,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aydınlık Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,93,5
Fevzi Çakmak Mah.MHP → AK Parti32,634,3
Cumhuriyet Mah.MHP → AK Parti23,635,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,0
BBP%40,7
MHP%2,1
Katılım %94,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,8
Muharrem İnce%13,0
Meral Akşener%7,9
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,2
MHP%18,8
CHP%10,2
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
AK Parti%52,9
MHP%43,1
CHP%2,6
Katılım %93,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,0
Kemal Kılıçdaroğlu%18,3
Sinan Oğan%4,4
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
MHP%44,0
AK Parti%32,8
İYİ Parti%17,5
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,4
Kemal Kılıçdaroğlu%19,6
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
AK Parti%50,4
MHP%30,7
Yeniden Refah%9,2
Katılım %89,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eskil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydınlık Mah.İYİ Parti %35,8%96,0
Camikebir Mah.MHP %62,7%90,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %61,7%88,8
Fatih Mah.AK Parti %50,5%94,7
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %54,6%94,0
Hürriyet Mah.AK Parti %48,9%91,9
Karşıyaka Mah.AK Parti %57,9%94,3
Kayacik Mah.MHP %72,4%90,9
Merkez Mah.AK Parti %49,0%83,1
Mimar Sinan Mah.AK Parti %49,7%95,4
Muratli Mah.MHP %42,1%96,6
Yavuz Sultan Selim Mah.AK Parti %54,3%97,2
Yeni Mah.MHP %62,3%95,5
Yesilyurt Mah.MHP %61,5%95,7
Yıldırım Mah.AK Parti %39,7%93,5
Zafer Mah.AK Parti %51,5%97,3
Çulfa Mah.AK Parti %55,2%95,4
İstiklal Mah.AK Parti %44,2%98,7

Altın sandık

Eskil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eskil’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%61,7
Karşıyaka Mah.%57,9
Çulfa Mah.%55,2
En zayıf
Muratli Mah.%26,9
Aydınlık Mah.%34,4
Yıldırım Mah.%39,7
MHP
En güçlü
Kayacik Mah.%72,4
Camikebir Mah.%62,7
Yeni Mah.%62,3
En zayıf
Aydınlık Mah.%18,4
Fevzi Çakmak Mah.%20,3
Yıldırım Mah.%23,2
Yeniden Refah
En güçlü
Muratli Mah.%16,8
Mimar Sinan Mah.%13,8
Yıldırım Mah.%13,5
En zayıf
Yesilyurt Mah.%1,9
Kayacik Mah.%2,1
Yeni Mah.%3,8

Seçime katılım

2024 Yerel%89,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%93,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%98,7
Zafer Mah.%97,3
Yavuz Sultan Selim Mah.%97,2
Muratli Mah.%96,6
Aydınlık Mah.%96,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%83,1
Cumhuriyet Mah.%88,8
Camikebir Mah.%90,7
Kayacik Mah.%90,9
Hürriyet Mah.%91,9

Eskil seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eskil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eskil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,7 ile ikinci oldu.

Eskil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eskil’de 12.998 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 54 sandıkta kullanıldı.

Eskil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,0, Kemal Kılıçdaroğlu %18,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,4 ile önde çıktı.

Eskil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %44,0, AK Parti %32,8, İYİ Parti %17,4, Yeniden Refah %1,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,1.

Eskil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eskil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eskil’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eskil’de oyların %15,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Eskil’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Aydınlık Mah., Fevzi Çakmak Mah., Cumhuriyet Mah..

Eskil’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eskil’de etkin parti sayısı 2,78; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 19,7 puan.

Eskil’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Eskil’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Eskil’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eskil’de geçersiz oy oranı %3,38 (Aksaray: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eskil’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eskil’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eskil hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eskil’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Eskil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eskil’deki 18 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Eskil’in altın sandığı hangisi?

Eskil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eskil, Merkez Mah., 1033 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.

Eskil’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%61,7) mahallesinde, en düşük oyu Muratli (%26,9) mahallesinde aldı.

Eskil’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kayacik (%72,4) mahallesinde, en düşük oyu Aydınlık (%18,4) mahallesinde aldı.

Eskil’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İstiklal Mah. (%98,7), en düşük katılım Merkez Mah. (%83,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aksaray il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.