Ortaköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aksaray · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ortaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ortaköy’de Recep Tayyip Erdoğan %78,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%59,2
2024 katılım
%78,7
yerel seçim
Seçmen
14.851
2024
Sandık
49
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ortaköy sonuçları Aksaray geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOrtaköy, Aksaray · katılım %78,7OrtaköyAksarayMHP%59,19%31,20AK Parti%35,52%38,20CHP%3,26%7,25İYİ Parti%0,58%16,18Zafer Partisi%0,47%0,70Yeniden Refah%0,31%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOrtaköy, Aksaray · katılım %84,4OrtaköyAksarayErdoğan%74,49%71,53Kılıçdaroğlu%20,45%22,40Sinan Oğan%4,66%5,64Muharrem İnce%0,41%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOrtaköy, Aksaray · katılım %81,9OrtaköyAksarayErdoğan%78,29%75,38Kılıçdaroğlu%21,71%24,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOrtaköy, Aksaray · katılım %84,4OrtaköyAksarayAK Parti%45,32%43,73MHP%23,85%21,16İYİ Parti%22,01%25,53Yeniden Refah%2,82%2,61Zafer Partisi%1,26%1,36BBP%1,26%2,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ortaköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ortaköy’de oyların %23,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 18,9 puan.

9 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Esentepe Mah.AK Parti → MHP36,537,1
Maltepe Mah.AK Parti → MHP35,332,3
Fatih Mah.AK Parti → MHP28,641,1
Plevne Mah.AK Parti → MHP23,831,1
Yeni Mah.AK Parti → MHP23,724,5
Karşı Mah.AK Parti → MHP22,615,6
Çankaya Mah.AK Parti → MHP21,217,7
Mehmet Akif Ersoy Mah.AK Parti → MHP20,919,9
Kızılay Mah.AK Parti → MHP18,517,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%49,7
AK Parti%47,6
CHP%1,3
Katılım %83,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Muharrem İnce%12,6
Meral Akşener%9,0
Katılım %84,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
MHP%19,5
İYİ Parti%10,6
Katılım %84,6
2019 YerelYerel
AK Parti%54,6
MHP%40,6
İYİ Parti%3,6
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,5
Kemal Kılıçdaroğlu%20,5
Sinan Oğan%4,7
Katılım %84,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
MHP%23,9
İYİ Parti%22,0
Katılım %84,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,3
Kemal Kılıçdaroğlu%21,7
Katılım %81,9
2024 YerelYerel
MHP%59,2
AK Parti%35,5
CHP%3,3
Katılım %78,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ortaköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Balcı Mah.MHP %53,6%83,6
Esentepe Mah.MHP %65,7%81,6
Fatih Mah.MHP %68,5%77,1
Karşı Mah.MHP %55,9%80,3
Kızılay Mah.MHP %55,9%76,1
Maltepe Mah.MHP %64,6%81,2
Mehmet Akif Ersoy Mah.MHP %57,9%75,7
Plevne Mah.MHP %64,0%76,1
Yeni Mah.MHP %60,0%76,0
Zafer Mah.MHP %51,8%82,2
Çankaya Mah.MHP %56,7%81,8
İstiklal Mah.AK Parti %48,0%78,9

Altın sandık

Ortaköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ortaköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Fatih Mah.%68,5
Esentepe Mah.%65,7
Maltepe Mah.%64,6
En zayıf
İstiklal Mah.%47,4
Zafer Mah.%51,8
Balcı Mah.%53,6
AK Parti
En güçlü
İstiklal Mah.%48,0
Zafer Mah.%45,3
Karşı Mah.%40,2
En zayıf
Balcı Mah.%25,7
Fatih Mah.%27,4
Esentepe Mah.%28,6

Seçime katılım

2024 Yerel%78,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%81,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Balcı Mah.%83,6
Zafer Mah.%82,2
Çankaya Mah.%81,8
Esentepe Mah.%81,6
Maltepe Mah.%81,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mehmet Akif Ersoy Mah.%75,7
Yeni Mah.%76,0
Kızılay Mah.%76,1
Plevne Mah.%76,1
Fatih Mah.%77,1

Ortaköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ortaköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ortaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Ortaköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de 14.851 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 49 sandıkta kullanıldı.

Ortaköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,5, Kemal Kılıçdaroğlu %20,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,3 ile önde çıktı.

Ortaköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,3, MHP %23,9, İYİ Parti %22,0, Yeniden Refah %2,8, Zafer Partisi %1,3.

Ortaköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ortaköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ortaköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ortaköy’de oyların %23,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 18,9 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Ortaköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Esentepe Mah., Maltepe Mah., Fatih Mah..

Ortaköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 23,7 puan.

Ortaköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ortaköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’de geçersiz oy oranı %4,72 (Aksaray: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ortaköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ortaköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ortaköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ortaköy’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Ortaköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ortaköy’deki 12 mahallenin 11 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ortaköy’ün altın sandığı hangisi?

Ortaköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ortaköy, Kızılay Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.

Ortaköy’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fatih (%68,5) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%47,4) mahallesinde aldı.

Ortaköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İstiklal (%48,0) mahallesinde, en düşük oyu Balcı (%25,7) mahallesinde aldı.

Ortaköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Balcı Mah. (%83,6), en düşük katılım Mehmet Akif Ersoy Mah. (%75,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aksaray il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.