Muş Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Muş’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %43,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muş’ta Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 il genel meclisi kazananı
DEM Parti
%43,9
2024 katılım
%72,4
yerel seçim
Seçmen
248.368
2024
Sandık
982
6 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Muş sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiMuş · katılım %72,4MuşTürkiyeDEM Parti%43,89%5,72AK Parti%25,65%35,57Yeniden Refah%9,22%6,21MHP%4,25%5,01CHP%4,15%37,90İYİ Parti%3,66%3,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMuş · katılım %78,7MuşTürkiyeKılıçdaroğlu%58,88%44,88Erdoğan%39,12%49,52Sinan Oğan%1,69%5,17Muharrem İnce%0,30%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMuş · katılım %73,6MuşTürkiyeKılıçdaroğlu%58,33%47,82Erdoğan%41,67%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMuş · katılım %78,8MuşTürkiyeYeşil Sol Parti%51,53%8,85AK Parti%20,23%35,39MHP%16,43%10,00İYİ Parti%5,59%9,64Yeniden Refah%2,84%2,79SOL Parti%0,65%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Muş’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Muş’ta oyların %17,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 4,8 puan.

1 salıncak ilçe1 ilçede birinci parti değişti7 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → DEM Parti22,915,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%46,7
AK Parti%36,3
Saadet%4,2
Katılım %80,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%53,3
Recep Tayyip Erdoğan%38,4
Muharrem İnce%6,0
Katılım %82,8
2018 MVMilletvekili
HDP%55,6
AK Parti%31,6
İYİ Parti%4,3
Katılım %82,7
2019 YerelYerel
HDP%44,4
AK Parti%35,9
MHP%6,0
Katılım %79,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,9
Recep Tayyip Erdoğan%39,1
Sinan Oğan%1,7
Katılım %78,7
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%51,5
AK Parti%20,2
MHP%16,4
Katılım %78,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Katılım %73,6
2024 YerelYerel
DEM Parti%43,9
AK Parti%25,7
Yeniden Refah%9,2
Katılım %72,4

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Muş’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BulanıkDEM Parti %54,3%67,8
HasköyMHP %42,9%82,7
KorkutAK Parti %54,1%83,6
MalazgirtDEM Parti %49,8%75,4
MerkezDEM Parti %44,3%67,6
VartoDEM Parti %61,7%65,5

Altın sandık

Muş’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Muş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Varto%61,7
Bulanık%54,3
Malazgirt%49,8
En zayıf
Hasköy%0,3
Korkut%9,2
Merkez%44,3
AK Parti
En güçlü
Korkut%54,1
Malazgirt%44,9
Hasköy%40,5
En zayıf
Bulanık%21,7
Varto%23,2
Merkez%26,1
Yeniden Refah
En güçlü
Merkez%13,3
Hasköy%2,2
Bulanık%2,1
En zayıf
Korkut%0,9
Varto%1,9
Bulanık%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%72,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,6 / TR %84,1
2019 Yerel%79,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Korkut%83,6
Hasköy%82,7
Malazgirt%75,4
Bulanık%67,8
Merkez%67,6
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Varto%65,5
Merkez%67,6
Bulanık%67,8
Malazgirt%75,4
Hasköy%82,7

Muş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Muş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Muş’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %43,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,6 ile ikinci oldu.

Muş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Muş’ta 248.368 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 982 sandıkta kullanıldı.

Muş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,9, Recep Tayyip Erdoğan %39,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.

Muş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %51,5, AK Parti %20,2, MHP %16,4, İYİ Parti %5,6, Yeniden Refah %2,8.

Muş’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Muş’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Muş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Muş’ta oyların %17,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 4,8 puan. 1 ilçede birinci parti değişti.

Muş’ta salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez.

Muş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Muş’ta etkin parti sayısı 3,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,2 puan.

Muş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Muş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Muş’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Muş’ta geçersiz oy oranı %8,05 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Muş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muş’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Muş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muş’ta HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Muş’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Muş’taki 6 ilçenin 4 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Muş’un altın sandığı hangisi?

Muş’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yeni Mah., 1174 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Muş’ta DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Varto (%61,7) ilçesinde, en düşük oyu Hasköy (%0,3) ilçesinde aldı.

Muş’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Korkut (%54,1) ilçesinde, en düşük oyu Bulanık (%21,7) ilçesinde aldı.

Muş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Korkut (%83,6), en düşük katılım Varto (%65,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muş ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.