Hasköy Seçim Sonuçları
2014–2024 · Muş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Hasköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 6,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hasköy’de Recep Tayyip Erdoğan %79,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Hasköy sonuçları Muş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Hasköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Hasköy’de oyların %21,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 5,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hürriyet Mah. | AK Parti → MHP | 51,5 | 31,2 |
| Sunay Mah. | AK Parti → MHP | 49,5 | 26,2 |
| Vatan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 46,4 | 4,9 |
| Kültür Mah. | AK Parti → MHP | 37,4 | 32,6 |
| Bahçelievler Mah. | MHP → AK Parti | 33,1 | 22,0 |
| Sayanlar Mah. | MHP → AK Parti | 32,7 | 24,0 |
| İstiklal Mah. | MHP → AK Parti | 29,8 | 29,0 |
| 15 Temmuz Mah. | MHP → AK Parti | 26,2 | 18,2 |
| Zafer Mah. | AK Parti → MHP | 22,4 | 1,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Hasköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | AK Parti %56,2 | %81,6 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %57,9 | %83,5 |
| Bahçelievler Mah. | Yeniden Refah %71,9 | %86,5 |
| Hürriyet Mah. | MHP %54,0 | %86,6 |
| Kültür Mah. | MHP %56,2 | %81,3 |
| Kültür Mah. | AK Parti %81,1 | %65,0 |
| Sayanlar Mah. | AK Parti %57,8 | %82,2 |
| Sunay Mah. | MHP %49,5 | %79,9 |
| Vatan Mah. | İYİ Parti %38,6 | %87,0 |
| Yeni Mah. | Yeniden Refah %58,5 | %83,9 |
| Zafer Mah. | MHP %45,1 | %82,2 |
| İstiklal Mah. | AK Parti %62,5 | %82,2 |
Altın sandık
Hasköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Hasköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Hasköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Hasköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Hasköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,9 oyla MHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu.
Hasköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Hasköy’de 8.185 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.
Hasköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,3, Kemal Kılıçdaroğlu %19,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5 ile önde çıktı.
Hasköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
MHP %66,2, AK Parti %17,7, Yeşil Sol Parti %11,9, İYİ Parti %1,7, Yeniden Refah %1,0.
Hasköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Hasköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Hasköy’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Hasköy’de oyların %21,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Hasköy’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Hürriyet Mah., Sunay Mah., Vatan Mah..
Hasköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Hasköy’de etkin parti sayısı 2,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,4 puan.
Hasköy’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Hasköy’de geçersiz oy oranı %2,57 (Muş: %7,85). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Hasköy’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hasköy’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Hasköy hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hasköy’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Hasköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Hasköy’deki 12 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Hasköy’ün altın sandığı hangisi?
Hasköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hasköy, Zafer Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,35 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,84 puan sapmayla verdi.
Hasköy’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kültür (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%33,5) mahallesinde aldı.
Hasköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kültür (%81,1) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%20,3) mahallesinde aldı.
Hasköy’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Vatan Mah. (%87,0), en düşük katılım Kültür Mah. (%65,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.