Varto Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muş · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Varto’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %23,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Varto’da Kemal Kılıçdaroğlu %89,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%61,7
2024 katılım
%65,5
yerel seçim
Seçmen
7.368
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Varto sonuçları Muş geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıVarto, Muş · katılım %65,5VartoMuşDEM Parti%61,70%35,69AK Parti%23,17%31,98CHP%10,23%3,41Yeniden Refah%1,88%13,13MHP%1,10%3,07BTP%0,53%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurVarto, Muş · katılım %77,1VartoMuşKılıçdaroğlu%89,22%58,88Erdoğan%9,66%39,12Sinan Oğan%0,92%1,69Muharrem İnce%0,20%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurVarto, Muş · katılım %74,3VartoMuşKılıçdaroğlu%89,22%58,33Erdoğan%10,78%41,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiVarto, Muş · katılım %77,0VartoMuşYeşil Sol Parti%82,58%51,53AK Parti%6,32%20,23İYİ Parti%5,36%5,59MHP%2,28%16,43SOL Parti%1,02%0,65Yeniden Refah%0,55%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Varto’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Varto’da oyların %14,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 8,0 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnönü Mah.CHP → DEM Parti25,025,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%63,4
AK Parti%23,5
CHP%11,6
Katılım %73,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%64,7
Muharrem İnce%25,8
Recep Tayyip Erdoğan%8,3
Katılım %85,7
2018 MVMilletvekili
HDP%83,2
CHP%6,9
AK Parti%6,7
Katılım %85,5
2019 YerelYerel
HDP%51,0
AK Parti%28,5
CHP%19,3
Katılım %73,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%89,2
Recep Tayyip Erdoğan%9,7
Sinan Oğan%0,9
Katılım %77,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%82,6
AK Parti%6,3
İYİ Parti%5,4
Katılım %77,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%89,2
Recep Tayyip Erdoğan%10,8
Katılım %74,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%61,7
AK Parti%23,2
CHP%10,2
Katılım %65,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Varto’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alagöz Mah.DEM Parti %80,7%70,8
Bahçelievler Mah.DEM Parti %45,9%86,6
Gümgüm Mah.DEM Parti %65,3%66,1
Hürriyet Mah.DEM Parti %60,4%63,1
Kültür Mah.DEM Parti %62,5%63,2
Yeni Mah.DEM Parti %47,0%71,5
İnönü Mah.DEM Parti %55,8%70,3

Altın sandık

Varto’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Varto’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Gümgüm Mah.%65,3
Kültür Mah.%62,5
Hürriyet Mah.%60,4
En zayıf
Yeni Mah.%47,0
Hürriyet Mah.%60,4
Kültür Mah.%62,5
AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%40,4
Gümgüm Mah.%25,5
Kültür Mah.%20,4
En zayıf
Hürriyet Mah.%20,4
Kültür Mah.%20,4
Gümgüm Mah.%25,5
CHP
En güçlü
Hürriyet Mah.%14,7
Yeni Mah.%11,3
Kültür Mah.%11,2
En zayıf
Gümgüm Mah.%4,3
Kültür Mah.%11,2
Yeni Mah.%11,3

Seçime katılım

2024 Yerel%65,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,3 / TR %84,1
2019 Yerel%73,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%71,5
Gümgüm Mah.%66,1
Kültür Mah.%63,2
Hürriyet Mah.%63,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%63,1
Kültür Mah.%63,2
Gümgüm Mah.%66,1
Yeni Mah.%71,5

Varto seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Varto’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Varto’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %23,2 ile ikinci oldu.

Varto’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Varto’da 7.368 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Varto’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %89,2, Recep Tayyip Erdoğan %9,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %89,2 ile önde çıktı.

Varto’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %82,6, AK Parti %6,3, İYİ Parti %5,4, MHP %2,3, SOL Parti %1,0.

Varto’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Varto’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 28,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Varto’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Varto’da oyların %14,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 8,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Varto’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları İnönü Mah..

Varto’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Varto’da etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 38,5 puan.

Varto’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Varto’da geçersiz oy oranı %7,69 (Muş: %7,85). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Varto’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Varto’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Varto hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Varto’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Varto’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Varto’daki 7 mahallenin 7 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Varto’nun altın sandığı hangisi?

Varto’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Varto, Kültür Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,96 puan saptı.

Varto’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Gümgüm (%65,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%47,0) mahallesinde aldı.

Varto’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%40,4) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%20,4) mahallesinde aldı.

Varto’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %65,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%71,5), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%63,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muş il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.