Gökçebey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gökçebey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 22,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gökçebey’de Recep Tayyip Erdoğan %54,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,0
2024 katılım
%85,0
yerel seçim
Seçmen
6.898
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gökçebey sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGökçebey, Zonguldak · katılım %85,0GökçebeyZonguldakCHP%51,99%46,18AK Parti%41,88%35,66MHP%2,45%4,31İYİ Parti%1,41%7,42Yeniden Refah%1,09%2,58Zafer Partisi%0,35%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGökçebey, Zonguldak · katılım %87,7GökçebeyZonguldakErdoğan%51,71%52,05Kılıçdaroğlu%41,99%41,46Sinan Oğan%5,15%5,77Muharrem İnce%1,14%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGökçebey, Zonguldak · katılım %84,7GökçebeyZonguldakErdoğan%54,82%55,02Kılıçdaroğlu%45,18%44,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGökçebey, Zonguldak · katılım %87,7GökçebeyZonguldakAK Parti%42,14%39,73CHP%29,90%31,94İYİ Parti%12,34%10,04MHP%4,43%8,28Yeniden Refah%2,74%2,51Zafer Partisi%1,52%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gökçebey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gökçebey’de oyların %34,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Üçburgu Mah.İYİ Parti → CHP50,527,7
Merkez-cukur Mah.İYİ Parti → AK Parti40,85,3
Çay Mah.İYİ Parti → CHP36,69,2
Yeni Mah.AK Parti → CHP29,87,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,7
CHP%31,5
MHP%17,4
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,0
Muharrem İnce%35,9
Meral Akşener%7,8
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,9
CHP%32,3
İYİ Parti%8,6
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
İYİ Parti%35,5
AK Parti%31,4
CHP%30,0
Katılım %86,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,7
Kemal Kılıçdaroğlu%42,0
Sinan Oğan%5,2
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,1
CHP%29,9
İYİ Parti%12,3
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,8
Kemal Kılıçdaroğlu%45,2
Katılım %84,7
2024 YerelYerel
CHP%52,0
AK Parti%41,9
MHP%2,5
Katılım %85,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gökçebey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Kadioglu Mah.AK Parti %48,7%89,5
Merkez Mah.CHP %48,9%90,8
Merkez-cukur Mah.AK Parti %49,0%85,6
Onmayıs Mah.AK Parti %54,6%84,6
Satibeyler Mah.CHP %68,4%92,8
Yeni Mah.CHP %50,7%84,6
Çarşı Mah.CHP %57,6%88,0
Çay Mah.CHP %52,0%80,4
Üçburgu Mah.CHP %61,0%91,3
İstasyon Mah.CHP %53,5%85,7

Altın sandık

Gökçebey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gökçebey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Satibeyler Mah.%68,4
Üçburgu Mah.%61,0
Çarşı Mah.%57,6
En zayıf
Onmayıs Mah.%41,0
Merkez-cukur Mah.%43,7
Kadioglu Mah.%46,6
AK Parti
En güçlü
Onmayıs Mah.%54,6
Merkez-cukur Mah.%49,0
Kadioglu Mah.%48,7
En zayıf
Satibeyler Mah.%29,3
Üçburgu Mah.%33,3
Çarşı Mah.%35,6

Seçime katılım

2024 Yerel%85,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Satibeyler Mah.%92,8
Üçburgu Mah.%91,3
Merkez Mah.%90,8
Kadioglu Mah.%89,5
Çarşı Mah.%88,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çay Mah.%80,4
Yeni Mah.%84,6
Onmayıs Mah.%84,6
Merkez-cukur Mah.%85,6
İstasyon Mah.%85,7

Gökçebey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gökçebey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gökçebey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,9 ile ikinci oldu.

Gökçebey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gökçebey’de 6.898 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Gökçebey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,7, Kemal Kılıçdaroğlu %42,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,8 ile önde çıktı.

Gökçebey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,1, CHP %29,9, İYİ Parti %12,3, MHP %4,4, Yeniden Refah %2,7.

Gökçebey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gökçebey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gökçebey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gökçebey’de oyların %34,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Gökçebey’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Üçburgu Mah., Merkez-cukur Mah., Çay Mah..

Gökçebey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gökçebey’de etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,1 puan.

Gökçebey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gökçebey’de geçersiz oy oranı %6,56 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gökçebey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gökçebey’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gökçebey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gökçebey’de AK Parti 3 kez, İYİ Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Gökçebey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gökçebey’deki 10 mahallenin 7 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gökçebey’in altın sandığı hangisi?

Gökçebey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gökçebey, İstasyon Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.

Gökçebey’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Satibeyler (%68,3) mahallesinde, en düşük oyu Onmayıs (%41,0) mahallesinde aldı.

Gökçebey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Onmayıs (%54,6) mahallesinde, en düşük oyu Satibeyler (%29,3) mahallesinde aldı.

Gökçebey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Satibeyler Mah. (%92,8), en düşük katılım Çay Mah. (%80,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Zonguldak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.