Devrek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Devrek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Devrek’te Recep Tayyip Erdoğan %64,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,4
2024 katılım
%79,2
yerel seçim
Seçmen
19.792
2024
Sandık
60
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Devrek sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDevrek, Zonguldak · katılım %79,2DevrekZonguldakAK Parti%48,35%35,66CHP%43,27%46,18MHP%2,45%4,31Yeniden Refah%2,26%2,58Saadet%1,38%1,50İYİ Parti%1,09%7,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDevrek, Zonguldak · katılım %85,5DevrekZonguldakErdoğan%60,92%52,05Kılıçdaroğlu%32,99%41,46Sinan Oğan%5,13%5,77Muharrem İnce%0,96%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDevrek, Zonguldak · katılım %82,7DevrekZonguldakErdoğan%64,17%55,02Kılıçdaroğlu%35,83%44,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDevrek, Zonguldak · katılım %85,5DevrekZonguldakAK Parti%48,26%39,73CHP%24,97%31,94İYİ Parti%8,51%10,04MHP%7,31%8,28Yeniden Refah%2,46%2,51Zafer Partisi%1,51%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Devrek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Devrek’te oyların %8,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 3,4 puan.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,2
CHP%44,4
MHP%4,5
Katılım %85,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Muharrem İnce%27,5
Meral Akşener%7,1
Katılım %85,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,6
CHP%23,8
İYİ Parti%8,3
Katılım %85,7
2019 YerelYerel
CHP%45,0
AK Parti%43,3
MHP%8,3
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,9
Kemal Kılıçdaroğlu%33,0
Sinan Oğan%5,1
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,3
CHP%25,0
İYİ Parti%8,5
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,2
Kemal Kılıçdaroğlu%35,8
Katılım %82,7
2024 YerelYerel
AK Parti%48,4
CHP%43,3
MHP%2,5
Katılım %79,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Devrek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağalar Mah.AK Parti %50,7%80,6
Cay Mah.AK Parti %74,7%85,0
Eski Mah.AK Parti %47,2%79,0
Hummetoglu Mah.AK Parti %78,7%82,6
Karşıyaka Mah.AK Parti %50,6%79,8
Kemerler Mah.AK Parti %71,2%81,8
Merkez Mah.AK Parti %68,8%71,5
Recep Tayyip Erdogan Mah.AK Parti %74,1%77,8
Yeni Mah.AK Parti %46,9%78,9
Yeni Mah.AK Parti %71,1%79,1
İsmet Paşa Mah.AK Parti %47,6%78,5

Altın sandık

Devrek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Devrek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cay Mah.%74,7
Recep Tayyip Erdogan Mah.%74,1
Kemerler Mah.%71,2
En zayıf
Yeni Mah.%46,9
Eski Mah.%47,2
İsmet Paşa Mah.%47,6
CHP
En güçlü
Yeni Mah.%45,7
İsmet Paşa Mah.%43,5
Eski Mah.%42,6
En zayıf
Kemerler Mah.%14,0
Cay Mah.%17,0
Recep Tayyip Erdogan Mah.%20,8

Seçime katılım

2024 Yerel%79,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,7 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cay Mah.%85,0
Kemerler Mah.%81,8
Ağalar Mah.%80,6
Karşıyaka Mah.%79,8
Yeni Mah.%79,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%71,5
Recep Tayyip Erdogan Mah.%77,8
İsmet Paşa Mah.%78,5
Yeni Mah.%78,9
Eski Mah.%79,0

Devrek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Devrek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Devrek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,3 ile ikinci oldu.

Devrek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Devrek’te 19.792 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 60 sandıkta kullanıldı.

Devrek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,9, Kemal Kılıçdaroğlu %33,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2 ile önde çıktı.

Devrek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,3, CHP %25,0, İYİ Parti %8,5, MHP %7,3, Yeniden Refah %2,5.

Devrek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Devrek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Devrek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Devrek’te oyların %8,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,4 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Devrek’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Devrek’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Devrek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Devrek’te etkin parti sayısı 2,37; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,1 puan.

Devrek’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,2 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 5,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Devrek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Devrek’te geçersiz oy oranı %4,68 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Devrek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Devrek’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Devrek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Devrek’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Devrek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Devrek’teki 11 mahallenin 11 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Devrek’in altın sandığı hangisi?

Devrek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Devrek, Yeni Mah., 1060 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Devrek’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cay (%74,7) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%46,9) mahallesinde aldı.

Devrek’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%45,6) mahallesinde, en düşük oyu Kemerler (%14,0) mahallesinde aldı.

Devrek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cay Mah. (%85,0), en düşük katılım Merkez Mah. (%71,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Zonguldak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.