Alaplı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Zonguldak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Alaplı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alaplı’da Recep Tayyip Erdoğan %65,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,8
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
14.931
2024
Sandık
49
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Alaplı sonuçları Zonguldak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAlaplı, Zonguldak · katılım %81,8AlaplıZonguldakCHP%48,82%46,18AK Parti%39,95%35,66MHP%6,11%4,31İYİ Parti%2,14%7,42Yeniden Refah%1,66%2,58Zafer Partisi%0,55%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAlaplı, Zonguldak · katılım %91,8AlaplıZonguldakErdoğan%61,61%52,05Kılıçdaroğlu%31,69%41,46Sinan Oğan%5,87%5,77Muharrem İnce%0,82%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAlaplı, Zonguldak · katılım %88,5AlaplıZonguldakErdoğan%65,12%55,02Kılıçdaroğlu%34,88%44,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAlaplı, Zonguldak · katılım %91,8AlaplıZonguldakAK Parti%38,75%39,73CHP%21,63%31,94MHP%19,78%8,28İYİ Parti%10,06%10,04Yeniden Refah%2,06%2,51BBP%1,78%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Alaplı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Alaplı’da oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,5 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,5
AK Parti%45,6
MHP%3,6
Katılım %88,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,7
Muharrem İnce%28,2
Meral Akşener%6,4
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,4
CHP%23,8
MHP%12,5
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%61,2
AK Parti%35,3
MHP%2,5
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,6
Kemal Kılıçdaroğlu%31,7
Sinan Oğan%5,9
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,8
CHP%21,6
MHP%19,8
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,1
Kemal Kılıçdaroğlu%34,9
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
CHP%48,8
AK Parti%40,0
MHP%6,1
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Alaplı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Asagidogancilar Mah.CHP %45,5%88,0
Erenkoy Mah.AK Parti %40,9%97,2
Findikli Agili Mah.AK Parti %49,7%95,8
Kale Mah.CHP %29,9%93,9
Karşıyaka Mah.AK Parti %46,7%80,1
Merkez Mah.CHP %48,2%80,7
Merkez Mah.DSP %40,3%97,3
Tepeköy Mah.CHP %47,7%81,6
Yeni Siteler Mah.CHP %52,1%82,3
Yenimahalle Mah.AK Parti %45,0%83,8

Altın sandık

Alaplı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Alaplı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeni Siteler Mah.%52,1
Merkez Mah.%48,2
Tepeköy Mah.%47,7
En zayıf
Merkez Mah.%19,0
Findikli Agili Mah.%22,7
Erenkoy Mah.%27,0
AK Parti
En güçlü
Findikli Agili Mah.%49,7
Karşıyaka Mah.%46,7
Yenimahalle Mah.%45,0
En zayıf
Kale Mah.%15,3
Merkez Mah.%19,7
Yeni Siteler Mah.%37,8
MHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%8,3
Asagidogancilar Mah.%8,3
Tepeköy Mah.%7,9
En zayıf
Merkez Mah.%0,2
Erenkoy Mah.%0,2
Findikli Agili Mah.%0,3

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%97,3
Erenkoy Mah.%97,2
Findikli Agili Mah.%95,8
Kale Mah.%93,9
Asagidogancilar Mah.%88,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%80,1
Merkez Mah.%80,7
Tepeköy Mah.%81,6
Yeni Siteler Mah.%82,3
Yenimahalle Mah.%83,8

Alaplı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Alaplı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Alaplı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,0 ile ikinci oldu.

Alaplı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Alaplı’da 14.931 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 49 sandıkta kullanıldı.

Alaplı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,6, Kemal Kılıçdaroğlu %31,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,1 ile önde çıktı.

Alaplı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,8, CHP %21,6, MHP %19,8, İYİ Parti %10,1, Yeniden Refah %2,1.

Alaplı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Alaplı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Alaplı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Alaplı’da oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Alaplı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Alaplı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Alaplı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Alaplı’da etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,9 puan.

Alaplı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Alaplı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Alaplı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Alaplı’da geçersiz oy oranı %3,62 (Zonguldak: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Alaplı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alaplı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Alaplı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alaplı’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Alaplı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Alaplı’daki 10 mahallenin 5 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DSP birinci çıktı.

Alaplı’nın altın sandığı hangisi?

Alaplı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alaplı, Tepeköy Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.

Alaplı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni Siteler (%52,1) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%19,0) mahallesinde aldı.

Alaplı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Findikli Agili (%49,7) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%15,3) mahallesinde aldı.

Alaplı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%97,3), en düşük katılım Karşıyaka Mah. (%80,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Zonguldak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.