Şefaatli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şefaatli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %32,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şefaatli’de Recep Tayyip Erdoğan %69,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şefaatli sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şefaatli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şefaatli’de oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | MHP → AK Parti | 25,4 | 12,8 |
| Bağlarbaşı Mah. | MHP → AK Parti | 19,9 | 24,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şefaatli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %48,7 | %84,6 |
| Bağlarbaşı Mah. | AK Parti %52,7 | %88,7 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %44,1 | %89,2 |
| Fatih Mah. | AK Parti %52,2 | %83,6 |
| H. Bayram Karabulut Mah. | AK Parti %49,1 | %84,8 |
| Kale Mah. | AK Parti %46,1 | %80,5 |
| Karalar Mah. | AK Parti %48,6 | %92,2 |
| Konaklı Mah. | MHP %40,4 | %102,1 |
| Yaylapınar Mah. | AK Parti %42,5 | %90,5 |
| Yeni Mah. | AK Parti %48,2 | %82,8 |
| İnceşehir Mah. | AK Parti %55,4 | %83,5 |
Altın sandık
Şefaatli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şefaatli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şefaatli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şefaatli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şefaatli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %32,5 ile ikinci oldu.
Şefaatli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şefaatli’de 6.915 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.
Şefaatli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,0, Kemal Kılıçdaroğlu %28,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,1 ile önde çıktı.
Şefaatli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %38,8, İYİ Parti %31,9, MHP %21,9, Yeniden Refah %2,6, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,0.
Şefaatli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şefaatli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şefaatli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şefaatli’de oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Şefaatli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Bağlarbaşı Mah..
Şefaatli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şefaatli’de etkin parti sayısı 2,83; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 16,0 puan.
Şefaatli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şefaatli’de geçersiz oy oranı %3,97 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Şefaatli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şefaatli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Şefaatli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şefaatli’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Şefaatli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şefaatli’deki 11 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Şefaatli’nin altın sandığı hangisi?
Şefaatli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şefaatli, Yeni Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.
Şefaatli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bağlarbaşı (%52,7) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%44,1) mahallesinde aldı.
Şefaatli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kale (%35,9) mahallesinde, en düşük oyu Bağlarbaşı (%27,9) mahallesinde aldı.
Şefaatli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%89,2), en düşük katılım Kale Mah. (%80,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.