Sarıkaya Seçim Sonuçları
2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sarıkaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıkaya’da Recep Tayyip Erdoğan %83,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sarıkaya sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sarıkaya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sarıkaya’da oyların %6,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma İYİ Parti lehine 4,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sarıkaya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | MHP %46,2 | %75,8 |
| Battalgazi Mah. | MHP %45,4 | %72,3 |
| Beyazıt Mah. | AK Parti %42,4 | %78,0 |
| Cikrikci Mah. | AK Parti %58,9 | %85,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %41,3 | %72,0 |
| Fatih Mah. | AK Parti %57,5 | %78,1 |
| Fevzi Çakmak Mah. | MHP %40,3 | %76,7 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %78,0 | %78,9 |
| Kaplıca Mah. | AK Parti %40,1 | %79,9 |
| Karşıyaka Mah. | MHP %45,3 | %72,4 |
| Kayapınar Mah. | AK Parti %65,5 | %86,6 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti %62,4 | %80,5 |
| Köprücek Mah. | AK Parti %72,2 | %89,1 |
| Merkez Mah. | AK Parti %64,7 | %80,7 |
| Osman Gazi Mah. | AK Parti %49,5 | %72,5 |
| Terzili Mah. | AK Parti %49,8 | %72,9 |
| Yenidoğan Mah. | MHP %43,8 | %76,3 |
| İstiklal Mah. | MHP %44,2 | %76,0 |
| Şekerpınar Mah. | AK Parti %44,8 | %72,1 |
Altın sandık
Sarıkaya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sarıkaya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sarıkaya seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sarıkaya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sarıkaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. MHP %37,8 ile ikinci oldu.
Sarıkaya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sarıkaya’da 13.135 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.
Sarıkaya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,2, Kemal Kılıçdaroğlu %14,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,6 ile önde çıktı.
Sarıkaya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,1, MHP %27,9, İYİ Parti %17,2, Yeniden Refah %5,1, BBP %1,8.
Sarıkaya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sarıkaya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sarıkaya’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarıkaya’da oyların %6,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 4,3 puan.
Sarıkaya’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarıkaya’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Sarıkaya’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sarıkaya’da etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 7,6 puan.
Sarıkaya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 10,4 puan daha yüksek; MHP oyu ortalama 9,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Sarıkaya’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sarıkaya’da geçersiz oy oranı %4,13 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Sarıkaya’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıkaya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sarıkaya hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıkaya’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Sarıkaya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sarıkaya’daki 19 mahallenin 13 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.
Sarıkaya’nın altın sandığı hangisi?
Sarıkaya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıkaya, Şekerpınar Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,09 puan saptı.
Sarıkaya’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hürriyet (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%36,0) mahallesinde aldı.
Sarıkaya’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bahçelievler (%46,2) mahallesinde, en düşük oyu Terzili (%0,2) mahallesinde aldı.
Sarıkaya’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayapınar Mah. (%86,6), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%72,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.