Kadışehri Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kadışehri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kadışehri’de Recep Tayyip Erdoğan %86,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%44,5
2024 katılım
%89,8
yerel seçim
Seçmen
3.516
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kadışehri sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKadışehri, Yozgat · katılım %89,9KadışehriYozgatYeniden Refah%44,53%13,34AK Parti%44,16%35,44MHP%10,51%36,72Saadet%0,40%0,66CHP%0,27%7,97BTP%0,13%0,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKadışehri, Yozgat · katılım %89,1KadışehriYozgatErdoğan%84,03%72,70Kılıçdaroğlu%12,99%21,34Sinan Oğan%2,67%5,61Muharrem İnce%0,31%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKadışehri, Yozgat · katılım %87,8KadışehriYozgatErdoğan%86,87%76,36Kılıçdaroğlu%13,13%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKadışehri, Yozgat · katılım %89,1KadışehriYozgatAK Parti%46,45%42,91MHP%27,08%23,10İYİ Parti%15,86%23,39Yeniden Refah%5,91%4,40ittifak)%1,23%1,03Zafer Partisi%0,92%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kadışehri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kadışehri’de oyların %44,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 44,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Lütfullah Kayalar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah57,313,7
Gümüşdiğin Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah56,912,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,1
Saadet%39,0
MHP%13,2
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,7
Muharrem İnce%10,0
Meral Akşener%3,8
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,7
MHP%23,2
CHP%8,5
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%56,9
BBP%40,3
MHP%1,4
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,0
Kemal Kılıçdaroğlu%13,0
Sinan Oğan%2,7
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,5
MHP%27,1
İYİ Parti%15,9
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,9
Kemal Kılıçdaroğlu%13,1
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%44,5
AK Parti%44,2
MHP%10,5
Katılım %89,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kadışehri’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akcakale Mah.Yeniden Refah %36,9%92,6
Bahceli Evler Mah.AK Parti %67,7%84,8
Beloren Mah.AK Parti %57,1%89,2
Elmali Mah.AK Parti %59,2%88,6
Fatih Mah.AK Parti %62,4%80,7
Gümüşdiğin Mah.Yeniden Refah %55,9%90,4
Kadıoğlu Mah.AK Parti %38,0%86,4
Lütfullah Kayalar Mah.Yeniden Refah %56,2%93,5
Vasfıbey Mah.AK Parti %58,0%90,9
Yakacık Mah.Yeniden Refah %47,3%92,8
Yangı Mah.AK Parti %48,1%90,6
Yeni Mah.Yeniden Refah %42,9%85,1
Yoncalik Mah.MHP %68,4%93,8
Yukarikiziloz Mah.Yeniden Refah %66,7%84,2
Çaypınar Mah.AK Parti %45,6%87,2
Üçağaç Mah.AK Parti %47,8%97,7

Altın sandık

Kadışehri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kadışehri’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Lütfullah Kayalar Mah.%56,2
Gümüşdiğin Mah.%55,9
Yeni Mah.%42,9
En zayıf
Vasfıbey Mah.%35,9
Kadıoğlu Mah.%36,4
Yangı Mah.%38,6
AK Parti
En güçlü
Vasfıbey Mah.%58,0
Yangı Mah.%48,1
Çaypınar Mah.%45,6
En zayıf
Lütfullah Kayalar Mah.%35,0
Kadıoğlu Mah.%38,0
Gümüşdiğin Mah.%40,5
MHP
En güçlü
Kadıoğlu Mah.%24,4
Yeni Mah.%14,3
Yangı Mah.%12,6
En zayıf
Gümüşdiğin Mah.%2,6
Vasfıbey Mah.%6,1
Lütfullah Kayalar Mah.%7,5

Seçime katılım

2024 Yerel%89,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Lütfullah Kayalar Mah.%93,5
Vasfıbey Mah.%90,9
Yangı Mah.%90,6
Gümüşdiğin Mah.%90,4
Çaypınar Mah.%87,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%85,1
Kadıoğlu Mah.%86,4
Çaypınar Mah.%87,2
Gümüşdiğin Mah.%90,4
Yangı Mah.%90,6

Kadışehri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kadışehri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kadışehri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu.

Kadışehri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kadışehri’de 3.516 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Kadışehri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,0, Kemal Kılıçdaroğlu %13,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,9 ile önde çıktı.

Kadışehri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,5, MHP %27,1, İYİ Parti %15,9, Yeniden Refah %5,9, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,2.

Kadışehri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kadışehri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kadışehri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kadışehri’de oyların %44,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 44,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Kadışehri’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Lütfullah Kayalar Mah., Gümüşdiğin Mah..

Kadışehri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kadışehri’de etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,4 puan.

Kadışehri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kadışehri’de geçersiz oy oranı %5,44 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kadışehri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kadışehri’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kadışehri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kadışehri’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Kadışehri’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kadışehri’deki 16 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kadışehri’nin altın sandığı hangisi?

Kadışehri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kadışehri, Yakacık Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,62 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,13 puan sapmayla verdi.

Kadışehri’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Lütfullah Kayalar (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu Vasfıbey (%35,9) mahallesinde aldı.

Kadışehri’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Vasfıbey (%58,0) mahallesinde, en düşük oyu Lütfullah Kayalar (%35,0) mahallesinde aldı.

Kadışehri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Lütfullah Kayalar Mah. (%93,5), en düşük katılım Yeni Mah. (%85,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.