Çayıralan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çayıralan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %30,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 11,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çayıralan’da Recep Tayyip Erdoğan %68,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%40,7
2024 katılım
%74,5
yerel seçim
Seçmen
4.000
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çayıralan sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇayıralan, Yozgat · katılım %74,6ÇayıralanYozgatMHP%40,69%36,72AK Parti%30,16%35,44CHP%28,55%7,97Yeniden Refah%0,38%13,34BTP%0,14%0,10Saadet%0,07%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇayıralan, Yozgat · katılım %73,2ÇayıralanYozgatErdoğan%65,28%72,70Kılıçdaroğlu%30,15%21,34Sinan Oğan%3,94%5,61Muharrem İnce%0,63%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇayıralan, Yozgat · katılım %72,3ÇayıralanYozgatErdoğan%68,05%76,36Kılıçdaroğlu%31,95%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇayıralan, Yozgat · katılım %73,3ÇayıralanYozgatAK Parti%39,10%42,91İYİ Parti%31,23%23,39MHP%20,61%23,10Yeniden Refah%3,11%4,40ittifak)%1,15%1,03Zafer Partisi%1,10%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çayıralan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çayıralan’da oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 6,7 puan.

2 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Avcılar Mah.AK Parti → MHP22,823,9
Fatih Mah.AK Parti → MHP18,729,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,6
CHP%35,4
MHP%15,3
Katılım %71,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,1
Muharrem İnce%24,1
Meral Akşener%7,6
Katılım %76,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,7
CHP%20,5
MHP%18,2
Katılım %76,3
2019 YerelYerel
CHP%38,6
AK Parti%32,0
MHP%29,3
Katılım %76,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,3
Kemal Kılıçdaroğlu%30,2
Sinan Oğan%3,9
Katılım %73,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
İYİ Parti%31,2
MHP%20,6
Katılım %73,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,0
Katılım %72,3
2024 YerelYerel
MHP%40,7
AK Parti%30,2
CHP%28,6
Katılım %74,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çayıralan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Avcılar Mah.MHP %54,5%86,0
Bağlarbaşı Mah.MHP %40,6%74,7
Cumhuriyet Mah.MHP %36,8%67,4
Fatih Mah.MHP %54,6%71,2
Fatih Mah.MHP %53,9%64,7
Yavuz Sultan Selim Mah.MHP %59,7%64,8
Yeni Mah.MHP %38,7%77,3
Yildirim Beyazit Mah.MHP %55,5%67,2
Çokradan Mah.AK Parti %37,3%66,7
İshaklı Mah.MHP %35,6%79,4

Altın sandık

Çayıralan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çayıralan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yavuz Sultan Selim Mah.%59,7
Yildirim Beyazit Mah.%55,5
Fatih Mah.%54,6
En zayıf
İshaklı Mah.%35,6
Çokradan Mah.%36,1
Cumhuriyet Mah.%36,8
AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%45,1
Yildirim Beyazit Mah.%44,6
Yavuz Sultan Selim Mah.%38,4
En zayıf
Fatih Mah.%25,1
Cumhuriyet Mah.%27,0
Yeni Mah.%28,4
CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%35,5
İshaklı Mah.%33,0
Yeni Mah.%32,2
En zayıf
Fatih Mah.%20,4
Bağlarbaşı Mah.%26,3
Çokradan Mah.%26,6

Seçime katılım

2024 Yerel%74,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%73,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%72,3 / TR %84,1
2019 Yerel%76,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İshaklı Mah.%79,4
Yeni Mah.%77,3
Bağlarbaşı Mah.%74,7
Fatih Mah.%71,2
Cumhuriyet Mah.%67,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%64,7
Yavuz Sultan Selim Mah.%64,8
Çokradan Mah.%66,7
Yildirim Beyazit Mah.%67,2
Cumhuriyet Mah.%67,4

Çayıralan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çayıralan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çayıralan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %30,2 ile ikinci oldu.

Çayıralan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çayıralan’da 4.000 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Çayıralan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,3, Kemal Kılıçdaroğlu %30,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0 ile önde çıktı.

Çayıralan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,1, İYİ Parti %31,2, MHP %20,6, Yeniden Refah %3,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,1.

Çayıralan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çayıralan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çayıralan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çayıralan’da oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 6,7 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Çayıralan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Avcılar Mah., Fatih Mah..

Çayıralan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çayıralan’da etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,5 puan.

Çayıralan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çayıralan’da geçersiz oy oranı %4,16 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çayıralan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çayıralan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çayıralan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çayıralan’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çayıralan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çayıralan’daki 10 mahallenin 9 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çayıralan’ın altın sandığı hangisi?

Çayıralan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çayıralan, Çokradan Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.

Çayıralan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yavuz Sultan Selim (%59,7) mahallesinde, en düşük oyu İshaklı (%35,6) mahallesinde aldı.

Çayıralan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%45,1) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%25,1) mahallesinde aldı.

Çayıralan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İshaklı Mah. (%79,4), en düşük katılım Fatih Mah. (%64,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.