Çandır Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çandır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,4 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %27,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 12,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çandır’da Recep Tayyip Erdoğan %68,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%31,4
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
2.943
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çandır sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇandır, Yozgat · katılım %81,4ÇandırYozgatMHP%31,37%36,72Yeniden Refah%27,39%13,34CHP%25,53%7,97AK Parti%15,32%35,44Saadet%0,39%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇandır, Yozgat · katılım %81,6ÇandırYozgatErdoğan%66,23%72,70Kılıçdaroğlu%28,22%21,34Sinan Oğan%5,33%5,61Muharrem İnce%0,22%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇandır, Yozgat · katılım %80,0ÇandırYozgatErdoğan%68,50%76,36Kılıçdaroğlu%31,50%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇandır, Yozgat · katılım %81,6ÇandırYozgatAK Parti%33,83%42,91MHP%32,34%23,10İYİ Parti%27,28%23,39Zafer Partisi%1,78%1,30Yeniden Refah%1,27%4,40ittifak)%0,91%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çandır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çandır’da oyların %40,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 7,2 puan.

6 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Eşrefpaşa Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,916,5
Atatürk Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,99,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,118,2
Nabioğlu Mah.AK Parti → MHP48,029,5
Kılıçlar Mah.AK Parti (aynı)30,41,6
Barboros Mah.CHP (aynı)26,93,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,8
CHP%30,5
MHP%22,7
Katılım %82,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,6
Muharrem İnce%25,0
Meral Akşener%9,2
Katılım %85,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
MHP%24,7
CHP%22,5
Katılım %85,0
2019 YerelYerel
AK Parti%47,2
CHP%34,2
MHP%18,4
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Kemal Kılıçdaroğlu%28,2
Sinan Oğan%5,3
Katılım %81,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,8
MHP%32,3
İYİ Parti%27,3
Katılım %81,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Kemal Kılıçdaroğlu%31,5
Katılım %80,0
2024 YerelYerel
MHP%31,4
Yeniden Refah%27,4
CHP%25,5
Katılım %81,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çandır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdullah Efendi Mah.CHP %45,2%86,8
Atatürk Mah.Yeniden Refah %37,4%82,2
Bahçelievler Mah.MHP %43,0%78,1
Barboros Mah.CHP %36,2%81,5
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %41,4%78,2
Eşrefpaşa Mah.Yeniden Refah %42,1%82,4
Kılıçlar Mah.AK Parti %29,5%81,3
Nabioğlu Mah.MHP %52,0%83,7
Yenimeydan Mah.CHP %32,2%74,1
Şah Sultan Mah.CHP %30,8%82,1

Altın sandık

Çandır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çandır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Nabioğlu Mah.%52,0
Atatürk Mah.%28,3
Eşrefpaşa Mah.%25,6
En zayıf
Kılıçlar Mah.%23,2
Eşrefpaşa Mah.%25,6
Atatürk Mah.%28,3
Yeniden Refah
En güçlü
Eşrefpaşa Mah.%42,1
Atatürk Mah.%37,4
Nabioğlu Mah.%22,5
En zayıf
Kılıçlar Mah.%19,0
Nabioğlu Mah.%22,5
Atatürk Mah.%37,4
CHP
En güçlü
Kılıçlar Mah.%27,9
Atatürk Mah.%21,9
Eşrefpaşa Mah.%18,6
En zayıf
Nabioğlu Mah.%15,4
Eşrefpaşa Mah.%18,6
Atatürk Mah.%21,9

Seçime katılım

2024 Yerel%81,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,0 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Nabioğlu Mah.%83,7
Eşrefpaşa Mah.%82,4
Atatürk Mah.%82,2
Kılıçlar Mah.%81,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kılıçlar Mah.%81,3
Atatürk Mah.%82,2
Eşrefpaşa Mah.%82,4
Nabioğlu Mah.%83,7

Çandır seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çandır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çandır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %31,4 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %27,4 ile ikinci oldu.

Çandır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çandır’da 2.943 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Çandır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2, Kemal Kılıçdaroğlu %28,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,5 ile önde çıktı.

Çandır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,8, MHP %32,3, İYİ Parti %27,3, Zafer Partisi %1,8, Yeniden Refah %1,3.

Çandır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çandır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çandır’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çandır’da oyların %40,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 7,2 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Çandır’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Eşrefpaşa Mah., Atatürk Mah., Cumhuriyet Mah..

Çandır’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çandır’da etkin parti sayısı 3,82; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 4,0 puan.

Çandır’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çandır’da geçersiz oy oranı %3,47 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çandır’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çandır’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çandır hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çandır’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çandır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çandır’daki 10 mahallenin 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çandır’ın altın sandığı hangisi?

Çandır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çandır, Nabioğlu Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 11,33 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,7 puan sapmayla verdi.

Çandır’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Nabioğlu (%52,0) mahallesinde, en düşük oyu Kılıçlar (%23,2) mahallesinde aldı.

Çandır’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Eşrefpaşa (%42,1) mahallesinde, en düşük oyu Kılıçlar (%18,9) mahallesinde aldı.

Çandır’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Nabioğlu Mah. (%83,7), en düşük katılım Kılıçlar Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.