Aydıncık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Aydıncık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %45,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aydıncık’ta Recep Tayyip Erdoğan %80,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,1
2024 katılım
%85,8
yerel seçim
Seçmen
2.544
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aydıncık sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAydıncık, Yozgat · katılım %85,8AydıncıkYozgatAK Parti%51,15%35,44MHP%45,90%36,72Yeniden Refah%1,87%13,34Saadet%0,44%0,66İYİ Parti%0,34%3,26BTP%0,29%0,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAydıncık, Yozgat · katılım %91,6AydıncıkYozgatErdoğan%78,39%72,70Kılıçdaroğlu%18,55%21,34Sinan Oğan%2,53%5,61Muharrem İnce%0,52%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAydıncık, Yozgat · katılım %89,7AydıncıkYozgatErdoğan%80,50%76,36Kılıçdaroğlu%19,50%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAydıncık, Yozgat · katılım %91,6AydıncıkYozgatAK Parti%47,52%42,91MHP%24,93%23,10İYİ Parti%19,44%23,39Yeniden Refah%3,90%4,40ittifak)%0,90%1,03Zafer Partisi%0,82%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aydıncık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aydıncık’ta oyların %4,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 2,5 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,5
MHP%33,4
DP%10,4
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,2
Muharrem İnce%13,2
Meral Akşener%5,6
Katılım %92,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,1
MHP%17,8
CHP%9,8
Katılım %92,3
2019 YerelYerel
AK Parti%48,7
MHP%48,5
İYİ Parti%2,2
Katılım %89,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,4
Kemal Kılıçdaroğlu%18,6
Sinan Oğan%2,5
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,5
MHP%24,9
İYİ Parti%19,4
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Kemal Kılıçdaroğlu%19,5
Katılım %89,7
2024 YerelYerel
AK Parti%51,2
MHP%45,9
Yeniden Refah%1,9
Katılım %85,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aydıncık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Baştürk Mah.MHP %50,6%81,8
Danlıdağ Mah.AK Parti %56,5%86,0
Merkez Mah.MHP %55,9%97,2
Yeni Mah.AK Parti %49,6%87,1
Yenice Mah.MHP %52,6%91,4

Altın sandık

Aydıncık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aydıncık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Danlıdağ Mah.%56,5
Yeni Mah.%49,6
Baştürk Mah.%46,4
En zayıf
Merkez Mah.%42,3
Baştürk Mah.%46,4
Yeni Mah.%49,6
MHP
En güçlü
Merkez Mah.%55,9
Baştürk Mah.%50,6
Yeni Mah.%46,8
En zayıf
Danlıdağ Mah.%41,4
Yeni Mah.%46,8
Baştürk Mah.%50,6

Seçime katılım

2024 Yerel%85,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%97,2
Yeni Mah.%87,1
Danlıdağ Mah.%86,0
Baştürk Mah.%81,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Baştürk Mah.%81,8
Danlıdağ Mah.%86,0
Yeni Mah.%87,1
Merkez Mah.%97,2

Aydıncık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aydıncık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aydıncık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %45,9 ile ikinci oldu.

Aydıncık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta 2.544 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Aydıncık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,4, Kemal Kılıçdaroğlu %18,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,5 ile önde çıktı.

Aydıncık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,5, MHP %24,9, İYİ Parti %19,4, Yeniden Refah %3,9, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %0,9.

Aydıncık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aydıncık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Aydıncık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aydıncık’ta oyların %4,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Aydıncık’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Aydıncık’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Aydıncık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 5,3 puan.

Aydıncık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’ta geçersiz oy oranı %4,72 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Aydıncık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aydıncık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Aydıncık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aydıncık’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Aydıncık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aydıncık’taki 5 mahallenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Aydıncık’ın altın sandığı hangisi?

Aydıncık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aydıncık, Baştürk Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Aydıncık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Danlıdağ (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%42,3) mahallesinde aldı.

Aydıncık’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Merkez (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Danlıdağ (%41,4) mahallesinde aldı.

Aydıncık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%97,2), en düşük katılım Baştürk Mah. (%81,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.