Akdağmadeni Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yozgat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akdağmadeni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akdağmadeni’de Recep Tayyip Erdoğan %81,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%52,1
2024 katılım
%75,2
yerel seçim
Seçmen
14.479
2024
Sandık
47
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akdağmadeni sonuçları Yozgat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkdağmadeni, Yozgat · katılım %75,2AkdağmadeniYozgatMHP%52,11%36,72AK Parti%38,32%35,44Yeniden Refah%4,43%13,34İYİ Parti%2,21%3,26CHP%2,15%7,97Saadet%0,64%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkdağmadeni, Yozgat · katılım %79,9AkdağmadeniYozgatErdoğan%77,44%72,70Kılıçdaroğlu%16,89%21,34Sinan Oğan%5,08%5,61Muharrem İnce%0,59%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkdağmadeni, Yozgat · katılım %77,9AkdağmadeniYozgatErdoğan%81,21%76,36Kılıçdaroğlu%18,79%23,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkdağmadeni, Yozgat · katılım %79,9AkdağmadeniYozgatAK Parti%43,70%42,91MHP%23,17%23,10İYİ Parti%21,87%23,39Yeniden Refah%6,56%4,40Zafer Partisi%1,20%1,30ittifak)%1,18%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akdağmadeni’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akdağmadeni’de oyların %7,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 2,5 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,1
MHP%35,9
Saadet%8,2
Katılım %73,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,9
Muharrem İnce%11,7
Meral Akşener%7,0
Katılım %80,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,5
MHP%23,0
CHP%7,9
Katılım %80,2
2019 YerelYerel
MHP%51,6
AK Parti%42,7
İYİ Parti%5,2
Katılım %76,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,4
Kemal Kılıçdaroğlu%16,9
Sinan Oğan%5,1
Katılım %79,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,7
MHP%23,2
İYİ Parti%21,9
Katılım %79,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,2
Kemal Kılıçdaroğlu%18,8
Katılım %77,9
2024 YerelYerel
MHP%52,1
AK Parti%38,3
Yeniden Refah%4,4
Katılım %75,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahishavi Mah.MHP %51,5%70,8
Emek Mah.MHP %55,5%79,3
Gültepe Mah.MHP %53,1%76,5
Güneyli Mah.MHP %55,0%82,3
Kale Mah.AK Parti %45,2%77,5
Karacokrak Mah.MHP %54,1%91,3
Karahisartatlisi Mah.AK Parti %50,9%78,8
Konaci Mah.MHP %50,0%83,8
Merkez Mah.AK Parti %89,9%36,2
Merkez Mah.MHP %54,2%82,0
Olucak Mah.MHP %52,1%80,0
Orenkale Mah.AK Parti %52,3%89,6
Seyrantepe Mah.MHP %52,1%81,0
Umut Mah.AK Parti %59,4%77,9
Yeni Mah.MHP %48,9%74,9
Yeşildere Mah.MHP %53,2%75,1
Yeşiltepe Mah.MHP %49,3%70,0
Çamlık Mah.MHP %55,5%75,1
İbrahim Ağa Mah.MHP %52,2%73,0
İstanbulluoğlu Mah.MHP %50,2%68,4

Altın sandık

Akdağmadeni’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akdağmadeni’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Çamlık Mah.%55,5
Emek Mah.%55,5
Güneyli Mah.%55,0
En zayıf
Merkez Mah.%4,8
Umut Mah.%34,4
Kale Mah.%43,0
AK Parti
En güçlü
Merkez Mah.%89,9
Umut Mah.%59,4
Konaci Mah.%45,8
En zayıf
Emek Mah.%34,0
Çamlık Mah.%34,6
Yeşildere Mah.%35,4

Seçime katılım

2024 Yerel%75,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,9 / TR %84,1
2019 Yerel%76,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Konaci Mah.%83,8
Güneyli Mah.%82,3
Merkez Mah.%82,0
Seyrantepe Mah.%81,0
Emek Mah.%79,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%36,2
İstanbulluoğlu Mah.%68,4
Yeşiltepe Mah.%70,0
Ahishavi Mah.%70,8
İbrahim Ağa Mah.%73,0

Akdağmadeni seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akdağmadeni’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akdağmadeni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu.

Akdağmadeni’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’de 14.479 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 47 sandıkta kullanıldı.

Akdağmadeni’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,4, Kemal Kılıçdaroğlu %16,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,2 ile önde çıktı.

Akdağmadeni’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,7, MHP %23,2, İYİ Parti %21,9, Yeniden Refah %6,6, Zafer Partisi %1,2.

Akdağmadeni’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akdağmadeni’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akdağmadeni’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akdağmadeni’de oyların %7,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 2,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Akdağmadeni’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Akdağmadeni’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Akdağmadeni’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’de etkin parti sayısı 2,37; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,8 puan.

Akdağmadeni’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Akdağmadeni’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’de geçersiz oy oranı %4,89 (Yozgat: %4,17). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Akdağmadeni’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akdağmadeni’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Akdağmadeni hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akdağmadeni’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Akdağmadeni’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akdağmadeni’deki 20 mahallenin 15 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Akdağmadeni’nin altın sandığı hangisi?

Akdağmadeni’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akdağmadeni, Yeşiltepe Mah., 1046 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Akdağmadeni’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çamlık (%55,5) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%4,8) mahallesinde aldı.

Akdağmadeni’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%89,9) mahallesinde, en düşük oyu Emek (%34,0) mahallesinde aldı.

Akdağmadeni’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Konaci Mah. (%83,8), en düşük katılım Merkez Mah. (%36,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yozgat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.