Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Yalova · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,4
2024 katılım
%68,7
yerel seçim
Seçmen
89.084
2024
Sandık
263
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Yalova geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Yalova · katılım %68,7MerkezYalovaCHP%46,43%43,16AK Parti%40,39%41,08DEM Parti%3,09%1,98Yeniden Refah%2,52%1,91Zafer Partisi%1,95%1,32İYİ Parti%1,59%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Yalova · katılım %86,6MerkezYalovaKılıçdaroğlu%46,57%45,42Erdoğan%46,38%47,74Sinan Oğan%6,35%6,21Muharrem İnce%0,70%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Yalova · katılım %82,9MerkezYalovaKılıçdaroğlu%51,03%49,58Erdoğan%48,97%50,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Yalova · katılım %86,6MerkezYalovaAK Parti%33,20%33,54CHP%29,35%28,62MHP%10,38%11,26İYİ Parti%8,92%9,63Yeşil Sol Parti%6,10%5,62Memleket%3,66%2,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %11,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,8 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%43,4
AK Parti%43,4
MHP%5,4
Katılım %85,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,1
Muharrem İnce%39,2
Selahattin Demirtaş%6,0
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%28,5
İYİ Parti%10,5
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
CHP%45,8
AK Parti%45,3
DP%5,8
Katılım %78,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%46,6
Recep Tayyip Erdoğan%46,4
Sinan Oğan%6,4
Katılım %86,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
CHP%29,4
MHP%10,4
Katılım %86,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,0
Recep Tayyip Erdoğan%49,0
Katılım %82,9
2024 YerelYerel
CHP%46,4
AK Parti%40,4
DEM Parti%3,1
Katılım %68,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.CHP %49,0%70,2
Bahçelievler Mah.CHP %60,3%67,1
Bayraktepe Mah.AK Parti %45,6%64,4
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %45,2%65,8
Dere Mah.CHP %44,5%69,3
Fevzi Çakmak Mah.CHP %50,4%70,5
Gazi Osman Paşa Mah.CHP %45,1%70,9
Kazım Karabekir Mah.CHP %43,4%64,9
Mustafa Kemal Paşa Mah.AK Parti %47,7%68,6
Paşakent Mah.CHP %51,6%75,9
Rüstem Paşa Mah.CHP %53,1%70,0
Seyrantepe Mah.CHP %43,9%71,3
Süleyman Bey Mah.CHP %47,7%68,1
Yalova A3 Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %45,8%86,7
İsmet Paşa Mah.CHP %44,5%69,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%60,3
Rüstem Paşa Mah.%53,1
Paşakent Mah.%51,6
En zayıf
Bayraktepe Mah.%37,3
Bağlarbaşı Mah.%39,2
Mustafa Kemal Paşa Mah.%40,2
AK Parti
En güçlü
Mustafa Kemal Paşa Mah.%47,7
Bayraktepe Mah.%45,6
Bağlarbaşı Mah.%45,2
En zayıf
Seyrantepe Mah.%20,4
Bahçelievler Mah.%30,5
Kazım Karabekir Mah.%37,3

Seçime katılım

2024 Yerel%68,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,9 / TR %84,1
2019 Yerel%78,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Paşakent Mah.%75,9
Seyrantepe Mah.%71,3
Gazi Osman Paşa Mah.%70,9
Fevzi Çakmak Mah.%70,5
Adnan Menderes Mah.%70,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bayraktepe Mah.%64,4
Kazım Karabekir Mah.%64,9
Bağlarbaşı Mah.%65,8
Bahçelievler Mah.%67,1
Süleyman Bey Mah.%68,1

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,4 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 89.084 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 263 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %46,6, Recep Tayyip Erdoğan %46,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,2, CHP %29,4, MHP %10,4, İYİ Parti %8,9, Yeşil Sol Parti %6,1.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %11,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,0 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,5 (Yalova: %4,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 15 mahallenin 11 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kazım Karabekir Mah., 1195 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçelievler (%60,3) mahallesinde, en düşük oyu Bayraktepe (%37,3) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mustafa Kemal Paşa (%47,7) mahallesinde, en düşük oyu Seyrantepe (%20,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Paşakent Mah. (%75,9), en düşük katılım Bayraktepe Mah. (%64,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Yalova il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.