Pülümür Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pülümür’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pülümür’de Kemal Kılıçdaroğlu %88,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%63,4
2024 katılım
%71,1
yerel seçim
Seçmen
1.281
2024
Sandık
7
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pülümür sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPülümür, Tunceli · katılım %71,1PülümürTunceliCHP%63,40%36,09AK Parti%31,44%23,47BTP%1,80%0,59MHP%1,55%1,70Saadet%0,90%0,15Yeniden Refah%0,52%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPülümür, Tunceli · katılım %89,4PülümürTunceliKılıçdaroğlu%86,21%80,26Erdoğan%9,96%16,20Sinan Oğan%3,69%3,41Muharrem İnce%0,15%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPülümür, Tunceli · katılım %90,0PülümürTunceliKılıçdaroğlu%88,57%82,81Erdoğan%11,43%17,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPülümür, Tunceli · katılım %89,4PülümürTunceliCHP%59,84%32,13Yeşil Sol Parti%23,25%43,87AK Parti%8,88%12,07MHP%2,45%5,37İYİ Parti%1,67%2,20Yeniden Refah%1,08%0,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pülümür’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pülümür’de oyların %18,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,5 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.AK Parti → CHP25,833,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%55,4
BDP%36,3
BTP%4,5
Katılım %79,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%78,6
Recep Tayyip Erdoğan%11,0
Selahattin Demirtaş%8,7
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%44,7
HDP%41,2
AK Parti%8,2
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
CHP%47,9
AK Parti%35,0
TKP%11,4
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%86,2
Recep Tayyip Erdoğan%10,0
Sinan Oğan%3,7
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
CHP%59,8
Yeşil Sol Parti%23,3
AK Parti%8,9
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%88,6
Recep Tayyip Erdoğan%11,4
Katılım %90,0
2024 YerelYerel
CHP%63,4
AK Parti%31,4
BTP%1,8
Katılım %71,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pülümür’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.AK Parti %57,1%82,4
Ecevit Mah.CHP %60,0%80,7
Hiver Mah.CHP %60,3%66,7
Merkez Mah.CHP %64,3%68,6
Meydanlar Mah.CHP %66,9%72,3

Altın sandık

Pülümür’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%71,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,0 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%68,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%68,6

Pülümür seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pülümür’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pülümür’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu.

Pülümür’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pülümür’de 1.281 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 7 sandıkta kullanıldı.

Pülümür’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %86,2, Recep Tayyip Erdoğan %10,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %88,6 ile önde çıktı.

Pülümür’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %59,8, Yeşil Sol Parti %23,2, AK Parti %8,9, MHP %2,5, İYİ Parti %1,7.

Pülümür’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pülümür’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 26,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pülümür’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pülümür’de oyların %18,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Pülümür’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah..

Pülümür’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pülümür’de etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 32,0 puan.

Pülümür’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pülümür’de geçersiz oy oranı %5,38 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pülümür’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pülümür’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pülümür hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pülümür’de CHP 5 kez birinci oldu.

Pülümür’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pülümür’deki 5 mahallenin 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Pülümür’ün altın sandığı hangisi?

Pülümür’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pülümür, Merkez Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,26 puan saptı.

Pülümür’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,1 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.