Pertek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tunceli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pertek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,6 oyla AK Parti kazandı. EMEP %31,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pertek’te Kemal Kılıçdaroğlu %76,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%37,6
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
5.197
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pertek sonuçları Tunceli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPertek, Tunceli · katılım %81,1PertekTunceliAK Parti%37,64%23,47EMEP%31,20%7,47CHP%24,97%36,09MHP%5,12%1,70DEVA%0,52%0,36Yeniden Refah%0,30%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPertek, Tunceli · katılım %88,4PertekTunceliKılıçdaroğlu%74,27%80,26Erdoğan%23,40%16,20Sinan Oğan%2,16%3,41Muharrem İnce%0,17%0,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPertek, Tunceli · katılım %88,2PertekTunceliKılıçdaroğlu%76,58%82,81Erdoğan%23,42%17,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPertek, Tunceli · katılım %88,4PertekTunceliYeşil Sol Parti%42,83%43,87CHP%27,28%32,13AK Parti%16,24%12,07MHP%7,10%5,37İYİ Parti%2,27%2,20SOL Parti%1,18%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pertek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pertek’te oyların %32,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma EMEP lehine 15,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Soğukpınar Mah.CHP → Cumhur İttifakı35,96,2
İstiklal Mah.CHP → Cumhur İttifakı35,59,8
Derebaşı Mah.Cumhur İttifakı → CHP21,911,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,5
HDP%35,5
CHP%22,4
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%54,7
Recep Tayyip Erdoğan%24,0
Selahattin Demirtaş%19,0
Katılım %85,9
2018 MVMilletvekili
HDP%47,2
CHP%26,4
AK Parti%15,1
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
CHP%55,9
AK Parti%43,0
BTP%0,7
Katılım %86,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,3
Recep Tayyip Erdoğan%23,4
Sinan Oğan%2,2
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%42,8
CHP%27,3
AK Parti%16,2
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,6
Recep Tayyip Erdoğan%23,4
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
AK Parti%37,6
EMEP%31,2
CHP%25,0
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pertek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camikebir Mah.AK Parti %53,9%89,6
Derebaşı Mah.CHP %45,3%90,9
Kaledibi Mah.AK Parti %39,9%80,0
Soğukpınar Mah.AK Parti %38,6%84,6
İstiklal Mah.AK Parti %36,3%79,3

Altın sandık

Pertek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Soğukpınar Mah.%84,6
Kaledibi Mah.%80,0
İstiklal Mah.%79,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%79,3
Kaledibi Mah.%80,0
Soğukpınar Mah.%84,6

Pertek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pertek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pertek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,6 oyla AK Parti kazandı. EMEP %31,2 ile ikinci oldu.

Pertek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pertek’te 5.197 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Pertek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,3, Recep Tayyip Erdoğan %23,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,6 ile önde çıktı.

Pertek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %42,8, CHP %27,3, AK Parti %16,2, MHP %7,1, İYİ Parti %2,3.

Pertek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pertek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pertek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pertek’te oyların %32,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma EMEP lehine 15,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Pertek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Soğukpınar Mah., İstiklal Mah., Derebaşı Mah..

Pertek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pertek’te etkin parti sayısı 3,29; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci EMEP arasındaki fark 6,4 puan.

Pertek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pertek’te geçersiz oy oranı %4,49 (Tunceli: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pertek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pertek’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pertek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pertek’te AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, CHP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Pertek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pertek’teki 5 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Pertek’in altın sandığı hangisi?

Pertek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pertek, İstiklal Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,31 puan saptı.

Pertek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Soğukpınar Mah. (%84,6), en düşük katılım İstiklal Mah. (%79,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tunceli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.