Yomra Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yomra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 4,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yomra’da Recep Tayyip Erdoğan %69,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%48,3
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
34.129
2024
Sandık
121
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yomra sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYomra, Trabzon · katılım %80,5YomraTrabzonİYİ Parti%48,29%6,43AK Parti%31,10%39,44DP%18,21%1,43Saadet%1,16%4,17BTP%0,69%1,58BBP%0,40%1,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYomra, Trabzon · katılım %88,7YomraTrabzonErdoğan%65,87%65,39Kılıçdaroğlu%26,87%28,28Sinan Oğan%6,97%5,97Muharrem İnce%0,29%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYomra, Trabzon · katılım %85,1YomraTrabzonErdoğan%69,86%68,97Kılıçdaroğlu%30,14%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYomra, Trabzon · katılım %88,6YomraTrabzonAK Parti%49,94%47,84CHP%16,44%17,77İYİ Parti%12,24%12,33MHP%8,97%10,81Yeniden Refah%3,98%4,58BBP%2,74%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yomra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yomra’da oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma İYİ Parti lehine 5,1 puan.

10 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Maden Mah.AK Parti → DP52,52,7
Kılıçlı Mah.AK Parti → İYİ Parti51,629,8
Pınarlı Mah.AK Parti → İYİ Parti50,220,5
Çamlıca Mah.AK Parti → DP42,58,4
Kayabaşı Mah.AK Parti → DP36,32,5
Namıkkemal Mah.İYİ Parti → AK Parti30,59,4
Özdil Mah.AK Parti → İYİ Parti24,631,0
Yenice Mah.AK Parti (aynı)24,62,8
Gülyurdu Mah.AK Parti → İYİ Parti22,12,0
Yokuşlu Mah.İYİ Parti → AK Parti20,77,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,8
MHP%28,4
CHP%4,8
Katılım %86,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Muharrem İnce%17,9
Meral Akşener%8,2
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,1
MHP%15,1
İYİ Parti%12,6
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
İYİ Parti%52,4
AK Parti%45,4
Saadet%1,3
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,9
Kemal Kılıçdaroğlu%26,9
Sinan Oğan%7,0
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
CHP%16,4
İYİ Parti%12,2
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Kemal Kılıçdaroğlu%30,1
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
İYİ Parti%48,3
AK Parti%31,1
DP%18,2
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yomra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Demirciler Mah.İYİ Parti %62,5%92,1
Gülyurdu Mah.İYİ Parti %39,4%91,5
Gürsel Mah.İYİ Parti %41,3%80,1
Kayabaşı Mah.DP %35,5%86,8
Kaşüstü Mah.İYİ Parti %57,8%75,1
Kömürcü Mah.AK Parti %50,8%85,5
Kılıçlı Mah.İYİ Parti %60,9%70,9
Kıratlı Mah.İYİ Parti %48,8%83,1
Maden Mah.DP %42,5%92,0
Namıkkemal Mah.AK Parti %46,9%83,8
Ocak Mah.İYİ Parti %56,9%90,8
Oymalı Mah.İYİ Parti %43,6%79,6
Pınarlı Mah.İYİ Parti %51,5%91,1
Sancak Mah.İYİ Parti %47,4%77,5
Tandırlı Mah.AK Parti %50,8%89,3
Taşdelen Mah.İYİ Parti %41,4%87,1
Tepeköy Mah.İYİ Parti %51,2%80,2
Yenice Mah.AK Parti %38,6%93,9
Yokuşlu Mah.AK Parti %43,0%86,1
Çamlıca Mah.DP %41,5%90,8

Altın sandık

Yomra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yomra’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Demirciler Mah.%62,5
Özdil Mah.%57,8
Kaşüstü Mah.%57,8
En zayıf
Tandırlı Mah.%18,2
Kömürcü Mah.%23,7
Kayabaşı Mah.%29,8
AK Parti
En güçlü
Çamlıyurt Mah.%54,5
Kömürcü Mah.%50,8
Tandırlı Mah.%50,8
En zayıf
Pınarlı Mah.%15,9
Demirciler Mah.%22,9
Çamlıca Mah.%23,1
DP
En güçlü
Çamlıca Mah.%41,5
Kayabaşı Mah.%35,5
Pınarlı Mah.%31,1
En zayıf
Çamlıyurt Mah.%4,5
Tepeköy Mah.%8,4
Demirciler Mah.%9,8

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çamlıyurt Mah.%95,8
Yenice Mah.%93,9
Demirciler Mah.%92,1
Şanlı Mah.%91,8
Gülyurdu Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kaşüstü Mah.%75,1
Sancak Mah.%77,5
Oymalı Mah.%79,6
Gürsel Mah.%80,1
Tepeköy Mah.%80,2

Yomra seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yomra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yomra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu.

Yomra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yomra’da 34.129 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 121 sandıkta kullanıldı.

Yomra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9, Kemal Kılıçdaroğlu %26,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9 ile önde çıktı.

Yomra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,9, CHP %16,4, İYİ Parti %12,2, MHP %9,0, Yeniden Refah %4,0.

Yomra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yomra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yomra’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yomra’da oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 5,1 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Yomra’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Maden Mah., Kılıçlı Mah., Pınarlı Mah..

Yomra’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yomra’da etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,2 puan.

Yomra’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 6,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 3,9 puan daha yüksek; DP oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yomra’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yomra’da geçersiz oy oranı %4,3 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Yomra’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yomra’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yomra hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yomra’da AK Parti 3 kez, İYİ Parti 2 kez birinci oldu.

Yomra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yomra’daki 25 mahallenin 16 tanesinde İYİ Parti, 6 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DP birinci çıktı.

Yomra’nın altın sandığı hangisi?

Yomra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yomra, Çınarlı Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Yomra’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Demirciler (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Tandırlı (%18,2) mahallesinde aldı.

Yomra’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamlıyurt (%54,5) mahallesinde, en düşük oyu Pınarlı (%15,9) mahallesinde aldı.

Yomra’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çamlıyurt Mah. (%95,8), en düşük katılım Kaşüstü Mah. (%75,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.