Vakfıkebir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Vakfıkebir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %81,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %10,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Vakfıkebir’de Recep Tayyip Erdoğan %71,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%81,5
2024 katılım
%83,6
yerel seçim
Seçmen
21.842
2024
Sandık
87
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Vakfıkebir sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıVakfıkebir, Trabzon · katılım %83,6VakfıkebirTrabzonAK Parti%81,46%39,44Yeniden Refah%10,08%12,25BTP%4,38%1,58Zafer Partisi%2,33%1,05BBP%1,74%1,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurVakfıkebir, Trabzon · katılım %89,9VakfıkebirTrabzonErdoğan%66,67%65,39Kılıçdaroğlu%27,28%28,28Sinan Oğan%5,56%5,97Muharrem İnce%0,49%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurVakfıkebir, Trabzon · katılım %87,6VakfıkebirTrabzonErdoğan%71,01%68,97Kılıçdaroğlu%28,99%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiVakfıkebir, Trabzon · katılım %89,9VakfıkebirTrabzonAK Parti%45,56%47,84İYİ Parti%16,75%12,33CHP%13,78%17,77MHP%12,29%10,81Yeniden Refah%6,50%4,58Zafer Partisi%1,46%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Vakfıkebir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Vakfıkebir’de oyların %34,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 3,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güneysu Mah.Millet İttifakı → AK Parti73,327,5
Cumhuriyet Mah.Millet İttifakı → AK Parti54,866,8
Güneyköy Mah.Millet İttifakı → AK Parti51,466,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%64,0
MHP%22,2
CHP%10,2
Katılım %88,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,3
Muharrem İnce%20,0
Meral Akşener%8,5
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,1
MHP%14,7
CHP%14,5
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%64,3
CHP%31,8
Saadet%3,1
Katılım %86,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Kemal Kılıçdaroğlu%27,3
Sinan Oğan%5,6
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,6
İYİ Parti%16,8
CHP%13,8
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,0
Kemal Kılıçdaroğlu%29,0
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
AK Parti%81,5
Yeniden Refah%10,1
BTP%4,4
Katılım %83,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akköy Mah.AK Parti %95,4%87,1
Aydoğdu Mah.AK Parti %82,5%84,6
Açıkalan Mah.AK Parti %93,9%94,1
Bahadırlı Mah.AK Parti %90,5%81,4
Ballı Mah.AK Parti %82,8%90,4
Bozalan Mah.AK Parti %85,4%92,6
Büyükliman Mah.AK Parti %85,9%78,1
Caferli Mah.AK Parti %82,9%88,4
Cumhuriyet Mah.AK Parti %77,7%78,3
Demirci Mah.AK Parti %75,9%89,4
Deregözü Mah.AK Parti %79,2%89,3
Düzlük Mah.AK Parti %61,0%88,2
Esentepe Mah.AK Parti %75,8%82,5
Fethiye Mah.AK Parti %93,4%89,7
Fevziye Mah.AK Parti %82,1%89,9
Güneyköy Mah.AK Parti %78,4%86,0
Güneysu Mah.AK Parti %55,0%94,8
Hacıköy Mah.AK Parti %86,4%78,8
Hamzalı Mah.AK Parti %77,9%91,4
Hürriyet Mah.AK Parti %79,7%81,4

Altın sandık

Vakfıkebir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Vakfıkebir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Rıdvanlı Mah.%92,2
Hacıköy Mah.%86,4
Büyükliman Mah.%85,9
En zayıf
Körez Mah.%70,5
Karatepe Mah.%75,3
Demirci Mah.%75,9
Yeniden Refah
En güçlü
Demirci Mah.%15,8
Küçükdere Mah.%15,1
Mahmutlu Mah.%12,9
En zayıf
Rıdvanlı Mah.%4,2
Ballı Mah.%5,7
Soğuksu Mah.%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%83,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sekmenli Mah.%95,4
Mahmutlu Mah.%94,5
Hamzalı Mah.%91,4
Rıdvanlı Mah.%91,3
Ballı Mah.%90,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çarşı Mah.%73,9
Kemaliye Mah.%78,1
Büyükliman Mah.%78,1
Cumhuriyet Mah.%78,3
Hacıköy Mah.%78,8

Vakfıkebir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Vakfıkebir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Vakfıkebir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %81,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %10,1 ile ikinci oldu.

Vakfıkebir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’de 21.842 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 87 sandıkta kullanıldı.

Vakfıkebir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7, Kemal Kılıçdaroğlu %27,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,0 ile önde çıktı.

Vakfıkebir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,6, İYİ Parti %16,8, CHP %13,8, MHP %12,3, Yeniden Refah %6,5.

Vakfıkebir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Vakfıkebir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Vakfıkebir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Vakfıkebir’de oyların %34,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Vakfıkebir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Güneysu Mah., Cumhuriyet Mah., Güneyköy Mah..

Vakfıkebir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’de etkin parti sayısı 1,48; yani tek parti hâkim bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 71,4 puan.

Vakfıkebir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Vakfıkebir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’de geçersiz oy oranı %7,1 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Vakfıkebir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Vakfıkebir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Vakfıkebir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Vakfıkebir’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Vakfıkebir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Vakfıkebir’deki 46 mahallenin 46 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Vakfıkebir’in altın sandığı hangisi?

Vakfıkebir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Vakfıkebir, Kirazlıkyeni Mah., 1063 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,6 puan saptı.

Vakfıkebir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Rıdvanlı (%92,2) mahallesinde, en düşük oyu Körez (%70,5) mahallesinde aldı.

Vakfıkebir’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Demirci (%15,8) mahallesinde, en düşük oyu Rıdvanlı (%4,2) mahallesinde aldı.

Vakfıkebir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sekmenli Mah. (%95,4), en düşük katılım Çarşı Mah. (%73,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.