Şalpazarı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şalpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,2 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %29,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 46,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şalpazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %74,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şalpazarı sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şalpazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şalpazarı’da oyların %42,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 25,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Doğancı Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 71,3 | 1,8 |
| Gökçeköy Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 65,1 | 5,6 |
| Sugören Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 64,7 | 36,0 |
| Simenli Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 62,5 | 19,4 |
| Ağırtaş Mah. | Cumhur İttifakı → İYİ Parti | 60,6 | 27,0 |
| Kuzuluk Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 57,7 | 6,7 |
| Sütpınar Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 53,6 | 2,7 |
| Geyikli Mah. | Cumhur İttifakı → İYİ Parti | 45,6 | 58,1 |
| Merkez-kirec Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 39,4 | 4,0 |
| Fidanbaşı Mah. | Cumhur İttifakı → İYİ Parti | 30,3 | 13,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçiriş Mah. | Yeniden Refah %41,2 | %90,7 |
| Ağırtaş Mah. | İYİ Parti %51,9 | %89,2 |
| Dereköy Mah. | MHP %52,4 | %86,5 |
| Dorukkiriş Mah. | MHP %36,1 | %81,9 |
| Doğancı Mah. | Yeniden Refah %30,6 | %85,7 |
| Düzköy Mah. | MHP %51,7 | %81,8 |
| Fidanbaşı Mah. | İYİ Parti %43,5 | %78,7 |
| Geyikli Mah. | İYİ Parti %76,2 | %90,0 |
| Gökçeköy Mah. | Yeniden Refah %37,2 | %89,7 |
| Gölkiriş Mah. | İYİ Parti %57,9 | %90,8 |
| Güdün Mah. | MHP %59,2 | %87,0 |
| Kabasakal Mah. | MHP %39,6 | %85,9 |
| Kalecik Mah. | İYİ Parti %31,4 | %87,0 |
| Karakaya Mah. | MHP %50,9 | %96,2 |
| Kasımağzı Mah. | MHP %82,8 | %87,9 |
| Kuzuluk Mah. | Yeniden Refah %43,7 | %89,7 |
| Merkez-kirec Mah. | Yeniden Refah %34,1 | %85,9 |
| Pelitçik Mah. | İYİ Parti %55,6 | %85,6 |
| Sayvançatak Mah. | MHP %30,6 | %92,6 |
| Simenli Mah. | Yeniden Refah %50,1 | %91,1 |
Altın sandık
Şalpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şalpazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şalpazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şalpazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şalpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,2 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %29,5 ile ikinci oldu.
Şalpazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’da 10.320 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 44 sandıkta kullanıldı.
Şalpazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,3, Kemal Kılıçdaroğlu %24,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,9 ile önde çıktı.
Şalpazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %53,2, İYİ Parti %16,8, MHP %11,8, CHP %10,8, Yeniden Refah %2,9.
Şalpazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şalpazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şalpazarı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şalpazarı’da oyların %42,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 25,5 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Şalpazarı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Doğancı Mah., Gökçeköy Mah., Sugören Mah..
Şalpazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’da etkin parti sayısı 4,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 0,6 puan.
Şalpazarı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Şalpazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’da geçersiz oy oranı %4,88 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Şalpazarı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şalpazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Şalpazarı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şalpazarı’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Şalpazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şalpazarı’daki 30 mahallenin 11 tanesinde Yeniden Refah, 10 tanesinde MHP, 8 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde DP birinci çıktı.
Şalpazarı’nın altın sandığı hangisi?
Şalpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şalpazarı, Sütpınar Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,28 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,73 puan sapmayla verdi.
Şalpazarı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dereköy (%52,4) mahallesinde, en düşük oyu Doğancı (%12,9) mahallesinde aldı.
Şalpazarı’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Geyikli (%76,2) mahallesinde, en düşük oyu Düzköy (%7,2) mahallesinde aldı.
Şalpazarı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sütpınar Mah. (%95,7), en düşük katılım Düzköy Mah. (%81,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.