Maçka Seçim Sonuçları
2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Maçka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Maçka’da Recep Tayyip Erdoğan %72,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Maçka sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Maçka’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Maçka’da oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bakımlı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,0 | 23,5 |
| Başar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,6 | 7,4 |
| Bağışlı Mah. | AK Parti (aynı) | 46,6 | 0,0 |
| Oğulağaç Mah. | AK Parti → CHP | 38,6 | 0,4 |
| Üçgedik Mah. | AK Parti (aynı) | 32,1 | 4,3 |
| Sındıran Mah. | AK Parti → CHP | 27,6 | 11,8 |
| Armağan Mah. | AK Parti → CHP | 27,4 | 23,2 |
| Bahçekaya Mah. | AK Parti → CHP | 24,4 | 6,1 |
| Temelli Mah. | AK Parti → CHP | 22,3 | 1,9 |
| Hamsiköy Mah. | AK Parti → CHP | 20,0 | 6,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Maçka’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akarsu Mah. | AK Parti %58,1 | %87,0 |
| Akmescit Mah. | CHP %70,1 | %90,2 |
| Alataş Mah. | AK Parti %42,0 | %87,6 |
| Alaçam Mah. | AK Parti %49,2 | %85,5 |
| Altındere Mah. | AK Parti %60,9 | %92,1 |
| Anayurt Mah. | AK Parti %38,4 | %74,6 |
| Ardıçlıyayla Mah. | AK Parti %42,2 | %95,3 |
| Armağan Mah. | CHP %49,5 | %87,6 |
| Atasu Mah. | AK Parti %56,6 | %79,1 |
| Bahçekaya Mah. | CHP %44,1 | %83,9 |
| Bakımlı Mah. | Yeniden Refah %51,7 | %78,0 |
| Bakırcılar Mah. | AK Parti %45,3 | %76,9 |
| Barışlı Mah. | CHP %49,6 | %89,2 |
| Bağışlı Mah. | AK Parti %35,4 | %94,1 |
| Başar Mah. | Yeniden Refah %46,0 | %84,4 |
| Coşandere Mah. | AK Parti %46,6 | %88,0 |
| Dikkaya Mah. | AK Parti %58,7 | %90,7 |
| Erginköy Mah. | AK Parti %52,9 | %72,7 |
| Esiroğlu Mah. | AK Parti %44,8 | %86,4 |
| Fatih Mah. | AK Parti %42,8 | %78,1 |
Altın sandık
Maçka’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Maçka’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Maçka seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Maçka’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Maçka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,9 ile ikinci oldu.
Maçka’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Maçka’da 22.593 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 104 sandıkta kullanıldı.
Maçka’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,6, Kemal Kılıçdaroğlu %26,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8 ile önde çıktı.
Maçka’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %51,9, CHP %20,1, MHP %11,8, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %3,3.
Maçka’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Maçka’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Maçka’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Maçka’da oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,0 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Maçka’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Bakımlı Mah., Başar Mah., Bağışlı Mah..
Maçka’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Maçka’da etkin parti sayısı 2,95; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 5,0 puan.
Maçka’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Maçka’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Maçka’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Maçka’da geçersiz oy oranı %5,66 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Maçka’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Maçka’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Maçka hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Maçka’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Maçka’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Maçka’daki 67 mahallenin 36 tanesinde AK Parti, 28 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Maçka’nın altın sandığı hangisi?
Maçka’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Maçka, Güzelce Mah., 1051 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,74 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,3 puan sapmayla verdi.
Maçka’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akarsu (%58,1) mahallesinde, en düşük oyu Akmescit (%22,6) mahallesinde aldı.
Maçka’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akmescit (%70,1) mahallesinde, en düşük oyu Başar (%11,1) mahallesinde aldı.
Maçka’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bağışlı Mah. (%94,1), en düşük katılım Öğütlü Mah. (%72,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.