Çaykara Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çaykara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %23,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çaykara’da Recep Tayyip Erdoğan %78,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,4
2024 katılım
%79,1
yerel seçim
Seçmen
12.760
2024
Sandık
59
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çaykara sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇaykara, Trabzon · katılım %79,1ÇaykaraTrabzonAK Parti%45,41%39,44BBP%23,78%1,36CHP%9,67%29,31Yeniden Refah%7,49%12,25Saadet%5,76%4,17İYİ Parti%5,54%6,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇaykara, Trabzon · katılım %86,7ÇaykaraTrabzonErdoğan%75,69%65,39Kılıçdaroğlu%19,97%28,28Sinan Oğan%3,93%5,97Muharrem İnce%0,41%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇaykara, Trabzon · katılım %84,9ÇaykaraTrabzonErdoğan%78,08%68,97Kılıçdaroğlu%21,92%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇaykara, Trabzon · katılım %86,7ÇaykaraTrabzonAK Parti%55,83%47,84CHP%13,55%17,77MHP%13,02%10,81İYİ Parti%6,91%12,33Yeniden Refah%4,28%4,58Zafer Partisi%1,50%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çaykara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çaykara’da oyların %27,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 18,3 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Uzungöl Mah.AK Parti → BBP57,227,6
Köknar Mah.AK Parti → BBP48,43,7
Maraşlı Mah.AK Parti → CHP44,618,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%67,3
MHP%20,5
Saadet%5,9
Katılım %81,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,0
Muharrem İnce%13,7
Meral Akşener%4,7
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,9
CHP%10,6
MHP%10,6
Katılım %86,1
2019 YerelYerel
AK Parti%67,3
CHP%11,7
BBP%9,1
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,7
Kemal Kılıçdaroğlu%20,0
Sinan Oğan%3,9
Katılım %86,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,8
CHP%13,6
MHP%13,0
Katılım %86,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,1
Kemal Kılıçdaroğlu%21,9
Katılım %84,9
2024 YerelYerel
AK Parti%45,4
BBP%23,8
CHP%9,7
Katılım %79,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çaykara’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdoğan Mah.AK Parti %48,9%71,4
Arpaözü Mah.AK Parti %59,3%95,8
Ataköy Mah.AK Parti %50,3%76,5
Aşağıkumlu Mah.AK Parti %39,3%76,9
Baltacılı Mah.AK Parti %50,9%90,0
Demirkapı Mah.AK Parti %66,0%96,7
Demirli Mah.BBP %43,2%89,9
Derindere Mah.AK Parti %71,4%87,8
Eğridere Mah.AK Parti %69,3%82,5
Işıklı Mah.AK Parti %41,6%74,6
Kabataş Mah.AK Parti %43,3%82,8
Karaçam Mah.AK Parti %36,1%73,9
Kayran Mah.Yeniden Refah %57,9%60,6
Koldere Mah.AK Parti %51,2%72,6
Köknar Mah.BBP %40,4%76,2
Köseli Mah.Saadet %49,6%80,1
Maraşlı Mah.CHP %42,9%71,5
Soğanlı Mah.AK Parti %46,2%78,2
Taşkıran Mah.AK Parti %44,7%79,6
Taşlıgedik Mah.AK Parti %55,2%86,9

Altın sandık

Çaykara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çaykara’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Eğridere Mah.%69,3
Demirkapı Mah.%66,0
Taşören Mah.%64,7
En zayıf
Uzungöl Mah.%26,1
Karaçam Mah.%36,1
Köknar Mah.%36,6
BBP
En güçlü
Uzungöl Mah.%53,8
Köknar Mah.%40,4
Uzuntarla Mah.%33,7
En zayıf
Ulucami Mah.%5,7
Taşören Mah.%10,3
Demirkapı Mah.%11,4
CHP
En güçlü
Karaçam Mah.%26,3
Çambaşı Mah.%16,2
Ataköy Mah.%13,2
En zayıf
Yeşilalan Mah.%1,9
Ulucami Mah.%2,3
Eğridere Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%79,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Demirkapı Mah.%96,7
Yeşilalan Mah.%88,5
Eğridere Mah.%82,5
Çambaşı Mah.%81,7
Uzungöl Mah.%79,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Uzuntarla Mah.%61,2
Şahinkaya Mah.%71,2
Karaçam Mah.%73,9
Işıklı Mah.%74,6
Köknar Mah.%76,2

Çaykara seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çaykara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çaykara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %23,8 ile ikinci oldu.

Çaykara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çaykara’da 12.760 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 59 sandıkta kullanıldı.

Çaykara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,7, Kemal Kılıçdaroğlu %20,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,1 ile önde çıktı.

Çaykara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,8, CHP %13,6, MHP %13,0, İYİ Parti %6,9, Yeniden Refah %4,3.

Çaykara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çaykara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çaykara’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çaykara’da oyların %27,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 18,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Çaykara’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Uzungöl Mah., Köknar Mah., Maraşlı Mah..

Çaykara’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çaykara’da etkin parti sayısı 3,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 21,6 puan.

Çaykara’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çaykara’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çaykara’da geçersiz oy oranı %7,46 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çaykara’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çaykara’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çaykara hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çaykara’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çaykara’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çaykara’daki 32 mahallenin 25 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde BBP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Saadet, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çaykara’nın altın sandığı hangisi?

Çaykara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çaykara, Ataköy Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,78 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,55 puan sapmayla verdi.

Çaykara’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eğridere (%69,3) mahallesinde, en düşük oyu Uzungöl (%26,1) mahallesinde aldı.

Çaykara’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Uzungöl (%53,8) mahallesinde, en düşük oyu Ulucami (%5,7) mahallesinde aldı.

Çaykara’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Demirkapı Mah. (%96,7), en düşük katılım Uzuntarla Mah. (%61,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.