Çarşıbaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çarşıbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,9 oyla MHP kazandı. CHP %41,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 15,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çarşıbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %73,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%41,9
2024 katılım
%87,2
yerel seçim
Seçmen
12.851
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çarşıbaşı sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇarşıbaşı, Trabzon · katılım %87,2ÇarşıbaşıTrabzonMHP%41,92%2,45CHP%41,63%29,31Yeniden Refah%6,37%12,25İYİ Parti%5,67%6,43BTP%2,34%1,58Saadet%2,08%4,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇarşıbaşı, Trabzon · katılım %90,0ÇarşıbaşıTrabzonErdoğan%69,87%65,39Kılıçdaroğlu%24,05%28,28Sinan Oğan%5,40%5,97Muharrem İnce%0,68%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇarşıbaşı, Trabzon · katılım %87,5ÇarşıbaşıTrabzonErdoğan%73,75%68,97Kılıçdaroğlu%26,25%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇarşıbaşı, Trabzon · katılım %89,9ÇarşıbaşıTrabzonAK Parti%45,84%47,84MHP%16,52%10,81İYİ Parti%15,39%12,33CHP%12,01%17,77Yeniden Refah%5,60%4,58Zafer Partisi%1,10%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çarşıbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çarşıbaşı’da oyların %15,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kadıköy Mah.MHP → Millet İttifakı43,656,9
Pınarlı Mah.MHP → Millet İttifakı34,436,0
Kovanlı Mah.MHP → Millet İttifakı30,017,4
Gülbahçe Mah.MHP (aynı)23,72,6
Merkez Mah.MHP → Millet İttifakı19,724,2
Şahinli Mah.MHP → Millet İttifakı18,96,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,0
MHP%41,3
CHP%3,5
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,4
Muharrem İnce%16,6
Meral Akşener%10,6
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,5
MHP%15,0
İYİ Parti%13,1
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
MHP%56,9
İYİ Parti%40,3
Saadet%1,5
Katılım %90,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Kemal Kılıçdaroğlu%24,1
Sinan Oğan%5,4
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,8
MHP%16,5
İYİ Parti%15,4
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,8
Kemal Kılıçdaroğlu%26,3
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
MHP%41,9
CHP%41,6
Yeniden Refah%6,4
Katılım %87,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Burunbaşı Mah.CHP %60,5%84,0
Büyükdere Mah.CHP %52,7%84,3
Erenköy Mah.MHP %40,0%95,2
Fenerköy Mah.MHP %61,6%87,5
Gülbahçe Mah.MHP %46,3%88,9
Kadıköy Mah.CHP %73,9%92,0
Kaleköy Mah.CHP %53,9%83,6
Kavaklı Mah.MHP %67,3%91,2
Kerem Mah.MHP %66,7%89,0
Kovanlı Mah.CHP %46,4%84,5
Küçükköy Mah.MHP %48,9%89,4
Merkez Mah.CHP %52,8%84,4
Pınarlı Mah.CHP %58,4%93,7
Salova Mah.CHP %49,0%86,3
Samsun Mah.CHP %42,4%91,9
Serpilköy Mah.MHP %41,6%96,1
Taşlıtepe Mah.CHP %55,5%91,2
Veliköy Mah.MHP %43,5%93,5
Yavuz Mah.MHP %51,7%82,8
Yeniköy Mah.MHP %58,9%87,0

Altın sandık

Çarşıbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çarşıbaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kavaklı Mah.%67,3
Kerem Mah.%66,7
Fenerköy Mah.%61,6
En zayıf
Kaleköy Mah.%19,4
Kadıköy Mah.%19,8
Burunbaşı Mah.%28,5
CHP
En güçlü
Kadıköy Mah.%73,9
Burunbaşı Mah.%60,5
Kaleköy Mah.%53,9
En zayıf
Fenerköy Mah.%14,9
Kavaklı Mah.%16,9
Yavuz Mah.%19,5
Yeniden Refah
En güçlü
Kaleköy Mah.%18,7
Yavuz Mah.%10,6
Kavaklı Mah.%9,1
En zayıf
Kerem Mah.%2,1
Kadıköy Mah.%2,4
Şahinli Mah.%3,5

Seçime katılım

2024 Yerel%87,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%90,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Serpilköy Mah.%96,1
Kadıköy Mah.%92,0
Kavaklı Mah.%91,2
Şahinli Mah.%90,6
Kerem Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yavuz Mah.%82,8
Kaleköy Mah.%83,6
Burunbaşı Mah.%84,0
Büyükdere Mah.%84,3
Merkez Mah.%84,4

Çarşıbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çarşıbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çarşıbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,9 oyla MHP kazandı. CHP %41,6 ile ikinci oldu.

Çarşıbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’da 12.851 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Çarşıbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9, Kemal Kılıçdaroğlu %24,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,8 ile önde çıktı.

Çarşıbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,8, MHP %16,5, İYİ Parti %15,4, CHP %12,0, Yeniden Refah %5,6.

Çarşıbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çarşıbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çarşıbaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çarşıbaşı’da oyların %15,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Çarşıbaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Kadıköy Mah., Pınarlı Mah., Kovanlı Mah..

Çarşıbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’da etkin parti sayısı 2,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 0,3 puan.

Çarşıbaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çarşıbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’da geçersiz oy oranı %7,93 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çarşıbaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çarşıbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çarşıbaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çarşıbaşı’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Çarşıbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çarşıbaşı’daki 23 mahallenin 12 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çarşıbaşı’nın altın sandığı hangisi?

Çarşıbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çarşıbaşı, Gülbahçe Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,88 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,77 puan sapmayla verdi.

Çarşıbaşı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kavaklı (%67,2) mahallesinde, en düşük oyu Kaleköy (%19,4) mahallesinde aldı.

Çarşıbaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kadıköy (%73,9) mahallesinde, en düşük oyu Fenerköy (%14,9) mahallesinde aldı.

Çarşıbaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Serpilköy Mah. (%96,1), en düşük katılım Yavuz Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.