Arsin Seçim Sonuçları
2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Arsin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arsin’de Recep Tayyip Erdoğan %82,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Arsin sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Arsin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Arsin’de oyların %55,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 32,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| İşhan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 94,5 | 88,3 |
| Yolaç Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 91,4 | 81,6 |
| Gölcük Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 70,4 | 21,4 |
| Güneyce Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 66,7 | 32,8 |
| Güzelyalı Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 65,9 | 24,2 |
| Sankaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 65,7 | 24,9 |
| Başdurak Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 65,7 | 30,9 |
| Yeni Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 65,6 | 8,7 |
| Atayurt Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 63,4 | 28,0 |
| Özlü Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 62,2 | 24,2 |
| Cudibey Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 61,8 | 20,2 |
| Cumhuriyet Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 60,9 | 19,5 |
| Fatih Mah. | Saadet → Yeniden Refah | 60,7 | 21,1 |
| Yeşiltepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 59,2 | 17,5 |
| Örnek Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,0 | 11,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Arsin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atayurt Mah. | Yeniden Refah %62,3 | %80,6 |
| Başdurak Mah. | Yeniden Refah %65,1 | %79,7 |
| Cudibey Mah. | Yeniden Refah %54,7 | %82,4 |
| Cumhuriyet Mah. | Yeniden Refah %56,6 | %81,8 |
| Dilek Mah. | AK Parti %52,5 | %85,2 |
| Elmaalan Mah. | AK Parti %50,0 | %85,3 |
| Fatih Mah. | Yeniden Refah %58,1 | %79,0 |
| Fındıklı Mah. | Yeniden Refah %51,0 | %76,9 |
| Gölcük Mah. | Yeniden Refah %57,5 | %77,0 |
| Gölgelik Mah. | Yeniden Refah %52,7 | %90,4 |
| Güneyce Mah. | Yeniden Refah %63,5 | %85,2 |
| Güzelyalı Mah. | Yeniden Refah %56,6 | %84,0 |
| Harmanlı Mah. | Yeniden Refah %47,7 | %87,1 |
| Işıklı Mah. | AK Parti %55,9 | %73,9 |
| Karaca Mah. | Yeniden Refah %46,3 | %84,7 |
| Konak Mah. | Yeniden Refah %56,9 | %90,3 |
| Kuzguncuk Mah. | Yeniden Refah %47,2 | %83,4 |
| Nuroğlu Mah. | Yeniden Refah %46,4 | %87,3 |
| Oğuz Mah. | Yeniden Refah %56,8 | %73,8 |
| Sankaya Mah. | Yeniden Refah %57,3 | %88,6 |
Altın sandık
Arsin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Arsin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Arsin seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Arsin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Arsin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu.
Arsin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Arsin’de 24.962 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 94 sandıkta kullanıldı.
Arsin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,1, Kemal Kılıçdaroğlu %16,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,3 ile önde çıktı.
Arsin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %51,9, BBP %14,6, MHP %9,0, CHP %8,8, İYİ Parti %7,8.
Arsin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Arsin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Arsin’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Arsin’de oyların %55,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 32,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Arsin’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları İşhan Mah., Yolaç Mah., Gölcük Mah..
Arsin’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Arsin’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,6 puan.
Arsin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Arsin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Arsin’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Arsin’de geçersiz oy oranı %3,9 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Arsin’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arsin’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Arsin hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arsin’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Arsin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Arsin’deki 36 mahallenin 29 tanesinde Yeniden Refah, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Arsin’in altın sandığı hangisi?
Arsin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arsin, Çubuklu Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.
Arsin’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu İşhan (%93,2) mahallesinde, en düşük oyu Çiçekli (%10,6) mahallesinde aldı.
Arsin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çiçekli (%84,2) mahallesinde, en düşük oyu İşhan (%4,9) mahallesinde aldı.
Arsin’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çardaklı Mah. (%89,7), en düşük katılım Oğuz Mah. (%73,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.