Araklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Trabzon · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Araklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Araklı’da Recep Tayyip Erdoğan %85,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,6
2024 katılım
%73,1
yerel seçim
Seçmen
38.039
2024
Sandık
145
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Araklı sonuçları Trabzon geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAraklı, Trabzon · katılım %73,1AraklıTrabzonAK Parti%45,61%39,44Yeniden Refah%24,27%12,25Saadet%17,41%4,17CHP%6,21%29,31BBP%3,13%1,36BTP%1,62%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAraklı, Trabzon · katılım %84,8AraklıTrabzonErdoğan%81,86%65,39Kılıçdaroğlu%13,39%28,28Sinan Oğan%4,48%5,97Muharrem İnce%0,27%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAraklı, Trabzon · katılım %82,3AraklıTrabzonErdoğan%85,02%68,97Kılıçdaroğlu%14,98%31,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAraklı, Trabzon · katılım %84,8AraklıTrabzonAK Parti%58,52%47,84MHP%14,28%10,81CHP%9,67%17,77Yeniden Refah%6,08%4,58İYİ Parti%5,63%12,33Zafer Partisi%1,62%1,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Araklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Araklı’da oyların %26,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti45 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İyisu Mah.AK Parti → Yeniden Refah88,978,5
Yüceyurt Mah.AK Parti (aynı)46,82,6
Buzluca Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,543,9
Kayacık Mah.AK Parti (aynı)42,62,5
Erikli Mah.AK Parti → Saadet36,614,2
Taşönü Mah.Saadet → AK Parti34,331,7
Kaymaklı Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,50,4
Yoncalı Mah.AK Parti → BBP31,90,3
Ortaköy Mah.AK Parti → Saadet21,421,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%60,6
Saadet%32,1
MHP%3,5
Katılım %81,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,3
Muharrem İnce%8,4
Meral Akşener%4,8
Katılım %83,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,3
MHP%14,1
CHP%5,5
Katılım %83,4
2019 YerelYerel
AK Parti%52,3
Saadet%21,8
BBP%15,7
Katılım %81,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,9
Kemal Kılıçdaroğlu%13,4
Sinan Oğan%4,5
Katılım %84,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%58,5
MHP%14,3
CHP%9,7
Katılım %84,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,0
Kemal Kılıçdaroğlu%15,0
Katılım %82,3
2024 YerelYerel
AK Parti%45,6
Yeniden Refah%24,3
Saadet%17,4
Katılım %73,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Araklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aytaş Mah.AK Parti %53,0%73,5
Ayvadere Mah.AK Parti %43,7%83,3
Bahçecik Mah.AK Parti %88,5%69,2
Bereketli Mah.AK Parti %66,9%53,4
Birlik Mah.AK Parti %59,5%90,1
Buzluca Mah.CHP %61,8%87,3
Değirmencik Mah.AK Parti %56,9%77,5
Erenler Mah.AK Parti %43,4%78,0
Erikli Mah.Saadet %42,5%83,7
Halilli Mah.AK Parti %47,6%49,4
Hasköy Mah.AK Parti %46,5%86,9
Hürriyet Mah.AK Parti %32,6%66,9
Kalecik Mah.AK Parti %42,1%83,4
Karatepe Mah.AK Parti %48,7%91,0
Karşıyaka Mah.AK Parti %50,0%61,3
Kayacık Mah.AK Parti %43,7%81,7
Kayaiçi Mah.AK Parti %64,3%75,0
Kaymaklı Mah.CHP %32,6%86,5
Kestanelik Mah.AK Parti %43,3%78,3
Köprüüstü Mah.AK Parti %74,0%86,8

Altın sandık

Araklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Araklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Taşgeçit Mah.%76,3
Köprüüstü Mah.%74,0
Çukurçayır Mah.%65,9
En zayıf
Yeşilce Mah.%23,5
Erikli Mah.%28,3
Yoncalı Mah.%31,8
Yeniden Refah
En güçlü
Yüceyurt Mah.%45,7
Kayacık Mah.%41,1
Yeniköy Mah.%38,1
En zayıf
Aytaş Mah.%5,6
Yalıboyu Mah.%7,9
Çukurçayır Mah.%8,7
Saadet
En güçlü
Yeşilce Mah.%59,1
Erikli Mah.%42,5
Hürriyet Mah.%30,1
En zayıf
Taşgeçit Mah.%1,8
Yüceyurt Mah.%1,9
Yeşilköy Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%73,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,3 / TR %84,1
2019 Yerel%81,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilce Mah.%91,1
Karatepe Mah.%91,0
Birlik Mah.%90,1
Merkezköy Mah.%87,3
Yalıboyu Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Özgen Mah.%62,3
Merkez Mah.%63,8
Taşgeçit Mah.%65,0
Yolgören Mah.%65,1
Pervane Mah.%65,1

Araklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Araklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Araklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,6 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %24,3 ile ikinci oldu.

Araklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Araklı’da 38.039 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 145 sandıkta kullanıldı.

Araklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,9, Kemal Kılıçdaroğlu %13,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,0 ile önde çıktı.

Araklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %58,5, MHP %14,3, CHP %9,7, Yeniden Refah %6,1, İYİ Parti %5,6.

Araklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Araklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Araklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Araklı’da oyların %26,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,5 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Araklı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları İyisu Mah., Yüceyurt Mah., Buzluca Mah..

Araklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Araklı’da etkin parti sayısı 3,31; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 21,3 puan.

Araklı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Araklı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Araklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Araklı’da geçersiz oy oranı %6,59 (Trabzon: %5,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Araklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Araklı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Araklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Araklı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Araklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Araklı’daki 50 mahallenin 43 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Saadet, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Araklı’nın altın sandığı hangisi?

Araklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Araklı, Merkez Mah., 1066 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,39 puan saptı.

Araklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşgeçit (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilce (%23,5) mahallesinde aldı.

Araklı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yüceyurt (%45,7) mahallesinde, en düşük oyu Aytaş (%5,6) mahallesinde aldı.

Araklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilce Mah. (%91,0), en düşük katılım Özgen Mah. (%62,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Trabzon il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.