Pazar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tokat · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 29,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pazar’da Recep Tayyip Erdoğan %81,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%50,2
2024 katılım
%90,3
yerel seçim
Seçmen
3.968
2024
Sandık
14
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pazar sonuçları Tokat geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPazar, Tokat · katılım %90,3PazarTokatMHP%50,23%42,98AK Parti%44,37%32,15CHP%3,62%15,65İYİ Parti%1,09%2,92Yeniden Refah%0,55%2,97Hkp%0,06%0,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPazar, Tokat · katılım %93,3PazarTokatErdoğan%77,22%63,19Kılıçdaroğlu%17,95%31,37Sinan Oğan%4,42%5,11Muharrem İnce%0,41%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPazar, Tokat · katılım %91,7PazarTokatErdoğan%81,10%66,30Kılıçdaroğlu%18,90%33,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPazar, Tokat · katılım %93,3PazarTokatAK Parti%46,72%36,65MHP%21,39%22,14CHP%10,05%20,37BBP%8,97%2,84İYİ Parti%6,99%11,18Yeniden Refah%2,65%2,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pazar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pazar’da oyların %4,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,0
MHP%36,7
CHP%7,6
Katılım %93,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,4
Muharrem İnce%14,3
Meral Akşener%7,4
Katılım %92,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,4
MHP%14,4
İYİ Parti%10,9
Katılım %92,2
2019 YerelYerel
AK Parti%44,5
BBP%32,8
MHP%20,9
Katılım %92,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Kemal Kılıçdaroğlu%18,0
Sinan Oğan%4,4
Katılım %93,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,7
MHP%21,4
CHP%10,1
Katılım %93,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,1
Kemal Kılıçdaroğlu%18,9
Katılım %91,7
2024 YerelYerel
MHP%50,2
AK Parti%44,4
CHP%3,6
Katılım %90,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pazar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Erkilet Mah.AK Parti %48,8%91,8
Esentepe Mah.MHP %50,3%92,2
Fatih Mah.Yeniden Refah %50,4%91,8
Gazi Osman Pasa Mah.MHP %54,6%91,5
Kazova Mah.MHP %43,4%86,7
Mehmet Akif Ersoy Mah.MHP %49,4%89,8
Merkez Mah.MHP %55,6%89,9
Mrs. Fevzi Cakmak Mah.MHP %44,6%87,8
Seyitali Mah.MHP %52,2%89,1
Sinanpaşa Mah.MHP %49,5%86,4
Tekke Mah.AK Parti %57,8%93,3
Yesildere Mah.Yeniden Refah %53,3%90,4

Altın sandık

Pazar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pazar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Merkez Mah.%55,6
Gazi Osman Pasa Mah.%54,6
Seyitali Mah.%52,2
En zayıf
Tekke Mah.%37,2
Fatih Mah.%41,6
Kazova Mah.%43,4
AK Parti
En güçlü
Tekke Mah.%57,8
Erkilet Mah.%48,8
Sinanpaşa Mah.%46,1
En zayıf
Gazi Osman Pasa Mah.%4,4
Mehmet Akif Ersoy Mah.%5,8
Fatih Mah.%6,3

Seçime katılım

2024 Yerel%90,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,7 / TR %84,1
2019 Yerel%92,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tekke Mah.%93,3
Esentepe Mah.%92,2
Erkilet Mah.%91,8
Fatih Mah.%91,8
Gazi Osman Pasa Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sinanpaşa Mah.%86,4
Kazova Mah.%86,7
Mrs. Fevzi Cakmak Mah.%87,8
Seyitali Mah.%89,1
Mehmet Akif Ersoy Mah.%89,8

Pazar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pazar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,4 ile ikinci oldu.

Pazar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pazar’da 3.968 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.

Pazar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2, Kemal Kılıçdaroğlu %17,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,1 ile önde çıktı.

Pazar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,7, MHP %21,4, CHP %10,1, BBP %9,0, İYİ Parti %7,0.

Pazar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pazar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pazar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazar’da oyların %4,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,6 puan.

Pazar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Pazar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pazar’da etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,9 puan.

Pazar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pazar’da geçersiz oy oranı %2,85 (Tokat: %4,18). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pazar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pazar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pazar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pazar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Pazar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pazar’daki 12 mahallenin 8 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Pazar’ın altın sandığı hangisi?

Pazar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazar, Esentepe Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,35 puan saptı.

Pazar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Merkez (%55,6) mahallesinde, en düşük oyu Tekke (%37,2) mahallesinde aldı.

Pazar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tekke (%57,8) mahallesinde, en düşük oyu Gazi Osman Pasa (%4,3) mahallesinde aldı.

Pazar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tekke Mah. (%93,3), en düşük katılım Sinanpaşa Mah. (%86,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tokat il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.