Süleymanpaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Süleymanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Süleymanpaşa’da Kemal Kılıçdaroğlu %63,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,0
2024 katılım
%79,5
yerel seçim
Seçmen
165.103
2024
Sandık
521
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Süleymanpaşa sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSüleymanpaşa, Tekirdağ · katılım %79,5SüleymanpaşaTekirdağCHP%53,97%47,20AK Parti%35,53%32,42İYİ Parti%3,83%6,18Zafer Partisi%2,27%2,01Yeniden Refah%1,51%4,19DEM Parti%0,99%3,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSüleymanpaşa, Tekirdağ · katılım %90,7SüleymanpaşaTekirdağKılıçdaroğlu%59,79%55,44Erdoğan%34,37%39,02Sinan Oğan%5,32%5,04Muharrem İnce%0,53%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSüleymanpaşa, Tekirdağ · katılım %87,7SüleymanpaşaTekirdağKılıçdaroğlu%63,90%59,33Erdoğan%36,10%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSüleymanpaşa, Tekirdağ · katılım %90,7SüleymanpaşaTekirdağCHP%40,65%36,44AK Parti%26,36%30,14İYİ Parti%14,65%11,35MHP%7,07%6,27Yeşil Sol Parti%2,74%6,09Zafer Partisi%2,09%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Süleymanpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Süleymanpaşa’da oyların %14,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,6 puan.

6 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
1 Nolu T Tipi Mah.CHP → AK Parti32,438,1
İstiklal Mah.AK Parti → CHP27,236,8
Yenice Mah.AK Parti → CHP27,130,0
Naipköy Mah.AK Parti → CHP22,714,7
Aydoğdu Mah.AK Parti → CHP21,21,6
Zafer Mah.AK Parti → CHP20,816,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,2
AK Parti%33,0
MHP%23,3
Katılım %89,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%49,1
Recep Tayyip Erdoğan%38,6
Meral Akşener%9,3
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
CHP%39,6
AK Parti%33,8
İYİ Parti%14,3
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%48,5
CHP%47,7
Saadet%1,0
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,8
Recep Tayyip Erdoğan%34,4
Sinan Oğan%5,3
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
CHP%40,7
AK Parti%26,4
İYİ Parti%14,7
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,9
Recep Tayyip Erdoğan%36,1
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
CHP%54,0
AK Parti%35,5
İYİ Parti%3,8
Katılım %79,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1 Nolu T Tipi Mah.AK Parti %61,9%6,8
100. Yıl Mah.CHP %56,0%82,8
2 Nolu T Tipi Mah.CHP %47,3%68,9
Ahmedikli Mah.AK Parti %45,1%96,8
Ahmetçe Mah.AK Parti %48,1%95,5
Akçahalil Mah.AK Parti %54,5%95,3
Altınova Mah.CHP %50,9%75,1
Araphacı Mah.AK Parti %42,7%96,8
Atatürk Mah.CHP %59,7%81,2
Avşar Mah.CHP %64,4%105,6
Aydoğdu Mah.CHP %46,0%75,8
Aşağıkılıçlı Mah.AK Parti %71,4%76,6
Bahçelievler Mah.CHP %59,5%76,0
Banarlı Mah.AK Parti %53,6%88,7
Barbaros Mah.CHP %51,5%76,3
Bıyıkali Mah.AK Parti %71,9%90,3
Cumhuriyet Mah.CHP %64,5%73,6
Dedecik Mah.AK Parti %48,9%98,4
Demirli Mah.CHP %60,7%95,8
Değirmenaltı Mah.CHP %65,5%71,5

Altın sandık

Süleymanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Süleymanpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Değirmenaltı Mah.%65,5
Namık Kemal Mah.%65,5
Kaşıkçı Mah.%64,6
En zayıf
Bıyıkali Mah.%22,7
1 Nolu T Tipi Mah.%23,8
Gündüzlü Mah.%35,0
AK Parti
En güçlü
Bıyıkali Mah.%71,9
1 Nolu T Tipi Mah.%61,9
Yağcı Mah.%57,6
En zayıf
Değirmenaltı Mah.%21,1
Cumhuriyet Mah.%22,8
Namık Kemal Mah.%25,3

Seçime katılım

2024 Yerel%79,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kaşıkçı Mah.%97,8
Yağcı Mah.%95,5
Naipköy Mah.%92,1
Karacakılavuz Mah.%91,5
Ferhadanlı Mah.%91,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
1 Nolu T Tipi Mah.%6,8
Gündüzlü Mah.%70,7
Değirmenaltı Mah.%71,5
Karadeniz Mah.%72,7
Kumbağ Mah.%72,9

Süleymanpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Süleymanpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Süleymanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Süleymanpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’da 165.103 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 521 sandıkta kullanıldı.

Süleymanpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,8, Recep Tayyip Erdoğan %34,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,9 ile önde çıktı.

Süleymanpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,6, AK Parti %26,4, İYİ Parti %14,7, MHP %7,1, Yeşil Sol Parti %2,7.

Süleymanpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Süleymanpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Süleymanpaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Süleymanpaşa’da oyların %14,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,6 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Süleymanpaşa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları 1 Nolu T Tipi Mah., İstiklal Mah., Yenice Mah..

Süleymanpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,4 puan.

Süleymanpaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Süleymanpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’da geçersiz oy oranı %3,58 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Süleymanpaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Süleymanpaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Süleymanpaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Süleymanpaşa’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Süleymanpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Süleymanpaşa’daki 80 mahallenin 53 tanesinde CHP, 27 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Süleymanpaşa’nın altın sandığı hangisi?

Süleymanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Süleymanpaşa, Barbaros Mah., 1152 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,6 puan saptı.

Süleymanpaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Değirmenaltı (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Bıyıkali (%22,7) mahallesinde aldı.

Süleymanpaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bıyıkali (%71,9) mahallesinde, en düşük oyu Değirmenaltı (%21,1) mahallesinde aldı.

Süleymanpaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaşıkçı Mah. (%97,8), en düşük katılım 1 Nolu T Tipi Mah. (%6,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.