Şarköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şarköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,6 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %35,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şarköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%39,6
2024 katılım
%79,6
yerel seçim
Seçmen
28.623
2024
Sandık
96
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şarköy sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞarköy, Tekirdağ · katılım %79,6ŞarköyTekirdağCHP%39,64%47,20İYİ Parti%35,27%6,18AK Parti%23,61%32,42BBP%0,31%0,44Zafer Partisi%0,30%2,01Yeniden Refah%0,23%4,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞarköy, Tekirdağ · katılım %87,9ŞarköyTekirdağKılıçdaroğlu%61,56%55,44Erdoğan%34,65%39,02Sinan Oğan%3,20%5,04Muharrem İnce%0,59%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞarköy, Tekirdağ · katılım %85,5ŞarköyTekirdağKılıçdaroğlu%64,18%59,33Erdoğan%35,82%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞarköy, Tekirdağ · katılım %87,9ŞarköyTekirdağCHP%44,36%36,44AK Parti%26,59%30,14İYİ Parti%12,58%11,35MHP%5,82%6,27Yeşil Sol Parti%2,77%6,09TİP%1,36%1,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şarköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şarköy’de oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 22,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yörgüç Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,637,2
Gölcük Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,054,2
Mursallı Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,066,2
Kocaali Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,20,9
Camikebir Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,533,3
Ulaman Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,633,8
Kirazlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,332,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%32,1
MHP%11,0
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%55,1
Recep Tayyip Erdoğan%34,6
Meral Akşener%7,6
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
CHP%48,3
AK Parti%30,1
İYİ Parti%10,6
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
CHP%52,3
AK Parti%46,1
Saadet%0,7
Katılım %83,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,6
Recep Tayyip Erdoğan%34,7
Sinan Oğan%3,2
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
CHP%44,4
AK Parti%26,6
İYİ Parti%12,6
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,2
Recep Tayyip Erdoğan%35,8
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
CHP%39,6
İYİ Parti%35,3
AK Parti%23,6
Katılım %79,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şarköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıkalamış Mah.CHP %63,6%84,5
Beyoğlu Mah.CHP %50,4%97,8
Bulgur Mah.CHP %44,1%100,0
Camikebir Mah.CHP %33,5%84,1
Cumhuriyet Mah.CHP %40,6%74,4
Eriklice Mah.CHP %48,9%76,4
Gaziköy Mah.CHP %54,0%84,7
Gölcük Mah.İYİ Parti %44,6%94,4
Güzelköy Mah.CHP %40,6%84,9
Hoşköy Mah.CHP %38,1%76,8
Kirazlı Mah.İYİ Parti %40,9%91,6
Kocaali Mah.AK Parti %49,5%95,4
Kızılcaterzi Mah.CHP %52,8%75,8
Mursallı Mah.CHP %41,2%84,9
Mürefte Mah.CHP %52,3%75,4
Palamut Mah.CHP %50,0%103,7
Sofuköy Mah.CHP %38,8%104,2
Tepeköy Mah.CHP %47,7%79,6
Ulaman Mah.İYİ Parti %35,3%95,5
Uçmakdere Mah.CHP %55,8%73,5

Altın sandık

Şarköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şarköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gaziköy Mah.%54,0
Kızılcaterzi Mah.%52,8
Mürefte Mah.%52,3
En zayıf
Gölcük Mah.%30,7
Camikebir Mah.%33,5
Yeniköy Mah.%34,8
İYİ Parti
En güçlü
Yeniköy Mah.%45,1
Gölcük Mah.%44,6
İstiklal Mah.%41,6
En zayıf
Kızılcaterzi Mah.%19,1
İğdebağları Mah.%29,1
Mürefte Mah.%29,6
AK Parti
En güçlü
Camikebir Mah.%32,7
Hoşköy Mah.%31,5
Kızılcaterzi Mah.%26,7
En zayıf
Eriklice Mah.%14,1
Gaziköy Mah.%15,1
Mürefte Mah.%17,0

Seçime katılım

2024 Yerel%79,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%83,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gölcük Mah.%94,4
Yeniköy Mah.%92,8
Çınarlı Mah.%88,2
Gaziköy Mah.%84,7
Camikebir Mah.%84,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%74,4
Mürefte Mah.%75,4
Kızılcaterzi Mah.%75,8
İstiklal Mah.%76,1
Eriklice Mah.%76,4

Şarköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şarköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şarköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,6 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %35,3 ile ikinci oldu.

Şarköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şarköy’de 28.623 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.

Şarköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,6, Recep Tayyip Erdoğan %34,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,2 ile önde çıktı.

Şarköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,4, AK Parti %26,6, İYİ Parti %12,6, MHP %5,8, Yeşil Sol Parti %2,8.

Şarköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şarköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şarköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şarköy’de oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 22,6 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Şarköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Yörgüç Mah., Gölcük Mah., Mursallı Mah..

Şarköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şarköy’de etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 4,4 puan.

Şarköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Şarköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şarköy’de geçersiz oy oranı %3,93 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Şarköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şarköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şarköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şarköy’de CHP 5 kez birinci oldu.

Şarköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şarköy’deki 31 mahallenin 24 tanesinde CHP, 5 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Şarköy’ün altın sandığı hangisi?

Şarköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şarköy, Cumhuriyet Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,38 puan saptı.

Şarköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gaziköy (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Gölcük (%30,7) mahallesinde aldı.

Şarköy’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Yeniköy (%45,1) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcaterzi (%19,1) mahallesinde aldı.

Şarköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gölcük Mah. (%94,4), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%74,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.