Saray Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Saray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,3 oyla CHP kazandı. MHP %17,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Saray’da Kemal Kılıçdaroğlu %67,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%63,3
2024 katılım
%83,0
yerel seçim
Seçmen
40.687
2024
Sandık
132
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Saray sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSaray, Tekirdağ · katılım %83,0SarayTekirdağCHP%63,34%47,20MHP%17,30%1,73İYİ Parti%11,42%6,18Yeniden Refah%2,56%4,19Zafer Partisi%1,19%2,01Saadet%0,90%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSaray, Tekirdağ · katılım %92,0SarayTekirdağKılıçdaroğlu%63,44%55,44Erdoğan%31,76%39,02Sinan Oğan%4,26%5,04Muharrem İnce%0,53%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSaray, Tekirdağ · katılım %89,7SarayTekirdağKılıçdaroğlu%67,05%59,33Erdoğan%32,95%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSaray, Tekirdağ · katılım %92,0SarayTekirdağCHP%44,80%36,44AK Parti%24,65%30,14İYİ Parti%14,34%11,35MHP%4,94%6,27Yeşil Sol Parti%2,40%6,09Zafer Partisi%2,07%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Saray’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Saray’da oyların %11,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,7 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Göçerler Mah.İYİ Parti → CHP49,058,1
Cumhuriyet Mah.MHP → CHP30,817,2
Atatürk Mah.MHP → CHP27,013,9
Bozoba Mah.MHP → CHP24,826,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%37,7
MHP%30,2
AK Parti%28,4
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%57,4
Recep Tayyip Erdoğan%31,8
Meral Akşener%8,2
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
CHP%49,3
AK Parti%27,1
İYİ Parti%13,0
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
CHP%57,7
MHP%25,0
İYİ Parti%15,2
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,4
Recep Tayyip Erdoğan%31,8
Sinan Oğan%4,3
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
CHP%44,8
AK Parti%24,7
İYİ Parti%14,3
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,0
Katılım %89,7
2024 YerelYerel
CHP%63,3
MHP%17,3
İYİ Parti%11,4
Katılım %83,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Saray’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %40,6%82,2
Ayaspaşa Mah.CHP %64,5%78,7
Ayvacık Mah.CHP %65,8%91,9
Aziziye Mah.CHP %53,5%81,9
Bahçedere Mah.CHP %71,0%97,4
Bahçeköy Mah.CHP %75,2%96,5
Beyazköy Mah.CHP %69,3%84,8
Bozoba Mah.CHP %48,7%83,2
Büyükyoncalı Merkez Mah.CHP %50,4%85,0
Cumhuriyet Mah.CHP %44,2%82,4
Demirler Mah.CHP %57,7%100,0
Edirköy Mah.CHP %81,0%90,6
Göçerler Mah.CHP %72,7%95,3
Güngörmez Mah.CHP %80,2%90,7
Kadıköy Mah.CHP %76,8%92,4
Karabürçek Mah.CHP %77,8%98,1
Kavacık Mah.CHP %61,5%94,4
Kemalpaşa Mah.CHP %66,2%79,9
Kurtdere Mah.CHP %67,8%91,8
Küçükyoncalı Mah.CHP %76,8%90,9

Altın sandık

Saray’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Saray’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Edirköy Mah.%81,0
Güngörmez Mah.%80,2
Küçükyoncalı Mah.%76,8
En zayıf
Atatürk Mah.%40,6
Cumhuriyet Mah.%44,2
Bozoba Mah.%48,7
MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%27,0
Atatürk Mah.%26,7
Çukuryurt Mah.%25,3
En zayıf
Küçükyoncalı Mah.%9,6
Edirköy Mah.%10,0
Güngörmez Mah.%10,3
İYİ Parti
En güçlü
Büyükyoncalı Merkez Mah.%19,2
Bozoba Mah.%16,9
Aziziye Mah.%15,3
En zayıf
Çukuryurt Mah.%3,9
Güngörmez Mah.%4,1
Göçerler Mah.%5,2

Seçime katılım

2024 Yerel%83,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçeköy Mah.%96,5
Göçerler Mah.%95,3
Çayla Mah.%93,7
Ayvacık Mah.%91,9
Kurtdere Mah.%91,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ayaspaşa Mah.%78,7
Yeni Mah.%79,0
Pazarcık Mah.%79,1
Kemalpaşa Mah.%79,9
Aziziye Mah.%81,9

Saray seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Saray’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Saray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %63,3 oyla CHP kazandı. MHP %17,3 ile ikinci oldu.

Saray’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Saray’da 40.687 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 132 sandıkta kullanıldı.

Saray’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,4, Recep Tayyip Erdoğan %31,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,0 ile önde çıktı.

Saray’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,8, AK Parti %24,6, İYİ Parti %14,3, MHP %4,9, Yeşil Sol Parti %2,4.

Saray’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Saray’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Saray’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Saray’da oyların %11,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Saray’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Göçerler Mah., Cumhuriyet Mah., Atatürk Mah..

Saray’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Saray’da etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 46,0 puan.

Saray’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Saray’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Saray’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Saray’da geçersiz oy oranı %5,72 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Saray’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Saray’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Saray hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Saray’da CHP 5 kez birinci oldu.

Saray’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Saray’daki 29 mahallenin 29 tanesinde CHP birinci çıktı.

Saray’ın altın sandığı hangisi?

Saray’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Saray, Kemalpaşa Mah., 1083 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.

Saray’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Edirköy (%81,0) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%40,6) mahallesinde aldı.

Saray’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%26,9) mahallesinde, en düşük oyu Küçükyoncalı (%9,6) mahallesinde aldı.

Saray’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçeköy Mah. (%96,5), en düşük katılım Ayaspaşa Mah. (%78,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.