Muratlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Muratlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla CHP kazandı. MHP %29,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muratlı’da Kemal Kılıçdaroğlu %66,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,1
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
24.074
2024
Sandık
81
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Muratlı sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMuratlı, Tekirdağ · katılım %83,2MuratlıTekirdağCHP%54,08%47,20MHP%29,75%1,73Gelecek%8,41%0,29İYİ Parti%3,40%6,18Yeniden Refah%0,91%4,19BBP%0,89%0,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMuratlı, Tekirdağ · katılım %91,6MuratlıTekirdağKılıçdaroğlu%63,28%55,44Erdoğan%32,32%39,02Sinan Oğan%3,85%5,04Muharrem İnce%0,55%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMuratlı, Tekirdağ · katılım %89,1MuratlıTekirdağKılıçdaroğlu%66,68%59,33Erdoğan%33,32%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMuratlı, Tekirdağ · katılım %91,7MuratlıTekirdağCHP%44,35%36,44AK Parti%26,39%30,14İYİ Parti%13,49%11,35MHP%4,37%6,27Yeşil Sol Parti%3,18%6,09Zafer Partisi%1,58%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Muratlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Muratlı’da oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,1 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnanlı Mah.MHP → CHP24,323,1
Arzulu Mah.MHP → CHP23,627,6
Kazim Dirik Turan Mah.MHP → CHP22,821,4
Aşağısevindikli Mah.MHP → CHP18,611,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,8
AK Parti%28,4
MHP%13,4
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%58,2
Recep Tayyip Erdoğan%31,1
Meral Akşener%8,1
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
CHP%50,0
AK Parti%26,6
İYİ Parti%12,5
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
CHP%47,4
MHP%43,3
İYİ Parti%7,3
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,3
Recep Tayyip Erdoğan%32,3
Sinan Oğan%3,9
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
CHP%44,4
AK Parti%26,4
İYİ Parti%13,5
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%66,7
Recep Tayyip Erdoğan%33,3
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
CHP%54,1
MHP%29,8
Gelecek%8,4
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Muratlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arzulu Mah.CHP %58,4%95,2
Aydınköy Mah.CHP %90,2%93,0
Aşağısevindikli Mah.CHP %47,8%88,1
Balabanlı Mah.CHP %75,3%93,5
Ballıhoca Mah.CHP %54,4%91,0
Fatih Mah.CHP %50,6%81,1
Hanoğlu Mah.MHP %72,9%96,7
Istiklal Kurtpinar Mah.CHP %53,7%80,5
Kazim Dirik Turan Mah.CHP %50,9%81,1
Kepenekli Mah.CHP %79,3%103,3
Kırkkepenekli Mah.CHP %50,3%92,6
Muradiye Mah.CHP %54,1%81,2
Müsellim Mah.CHP %75,8%100,0
Yavaşça Mah.CHP %48,8%103,3
Yeşilsırt Mah.CHP %72,6%92,6
Yukarısevindikli Mah.CHP %55,0%93,5
Yukarısırt Mah.CHP %57,1%109,3
Yurtbekler Mah.CHP %63,0%100,0
Çevrimkaya Mah.CHP %83,8%93,3
İnanlı Mah.CHP %53,4%90,8

Altın sandık

Muratlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Muratlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeşilsırt Mah.%72,6
Arzulu Mah.%58,4
Yukarısevindikli Mah.%55,0
En zayıf
Aşağısevindikli Mah.%47,8
Kırkkepenekli Mah.%50,3
Fatih Mah.%50,6
MHP
En güçlü
Aşağısevindikli Mah.%36,1
Yukarısevindikli Mah.%35,4
Fatih Mah.%32,5
En zayıf
Yeşilsırt Mah.%20,2
Istiklal Kurtpinar Mah.%26,7
Kazim Dirik Turan Mah.%29,6
Gelecek
En güçlü
Istiklal Kurtpinar Mah.%11,2
Kazim Dirik Turan Mah.%11,1
Kırkkepenekli Mah.%10,2
En zayıf
Yukarısevindikli Mah.%1,6
Yeşilsırt Mah.%2,3
İnanlı Mah.%3,7

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Arzulu Mah.%95,2
Yukarısevindikli Mah.%93,5
Yeşilsırt Mah.%92,6
Kırkkepenekli Mah.%92,6
Ballıhoca Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Istiklal Kurtpinar Mah.%80,5
Fatih Mah.%81,1
Kazim Dirik Turan Mah.%81,1
Muradiye Mah.%81,2
Aşağısevindikli Mah.%88,1

Muratlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Muratlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Muratlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,1 oyla CHP kazandı. MHP %29,8 ile ikinci oldu.

Muratlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Muratlı’da 24.074 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 81 sandıkta kullanıldı.

Muratlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,3, Recep Tayyip Erdoğan %32,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %66,7 ile önde çıktı.

Muratlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,4, AK Parti %26,4, İYİ Parti %13,5, MHP %4,4, Yeşil Sol Parti %3,2.

Muratlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Muratlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Muratlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Muratlı’da oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,1 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Muratlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları İnanlı Mah., Arzulu Mah., Kazim Dirik Turan Mah..

Muratlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Muratlı’da etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 24,3 puan.

Muratlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Gelecek oyu ortalama 3,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Muratlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Muratlı’da geçersiz oy oranı %3,78 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Muratlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muratlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Muratlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muratlı’da CHP 5 kez birinci oldu.

Muratlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Muratlı’daki 20 mahallenin 19 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Muratlı’nın altın sandığı hangisi?

Muratlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Muratlı, Muradiye Mah., 1064 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,81 puan saptı.

Muratlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşilsırt (%72,6) mahallesinde, en düşük oyu Aşağısevindikli (%47,8) mahallesinde aldı.

Muratlı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aşağısevindikli (%36,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilsırt (%20,2) mahallesinde aldı.

Muratlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Arzulu Mah. (%95,2), en düşük katılım Istiklal Kurtpinar Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.