Marmaraereğlisi Seçim Sonuçları
2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Marmaraereğlisi’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Marmaraereğlisi sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Marmaraereğlisi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Marmaraereğlisi’de oyların %35,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Mustafa Kemal Paşa Mah. | CHP → Memleket | 52,1 | 23,4 |
| Yeniçiftlik Mah. | DSP → CHP | 49,0 | 3,6 |
| Cedit Ali Paşa Mah. | CHP → Memleket | 46,2 | 10,5 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → Memleket | 45,1 | 5,5 |
| Kamaradere Mah. | CHP (aynı) | 43,4 | 3,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | Memleket %31,4 | %80,8 |
| Cedit Ali Paşa Mah. | Memleket %35,9 | %81,4 |
| Dereağzı Mah. | CHP %38,4 | %69,8 |
| Kamaradere Mah. | CHP %27,6 | %76,9 |
| Mustafa Kemal Paşa Mah. | Memleket %44,7 | %86,3 |
| Sultanköy Mah. | CHP %35,4 | %77,4 |
| Türkmenli Mah. | CHP %41,8 | %92,6 |
| Yakuplu Mah. | CHP %45,6 | %93,4 |
| Yeniçiftlik Mah. | CHP %35,2 | %76,0 |
| Çeşmeli Mah. | CHP %57,9 | %79,6 |
Altın sandık
Marmaraereğlisi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Marmaraereğlisi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Marmaraereğlisi seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Marmaraereğlisi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,6 ile ikinci oldu.
Marmaraereğlisi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de 25.008 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 75 sandıkta kullanıldı.
Marmaraereğlisi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,5, Recep Tayyip Erdoğan %35,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,5 ile önde çıktı.
Marmaraereğlisi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %37,7, AK Parti %27,0, Yeşil Sol Parti %10,8, İYİ Parti %10,0, MHP %5,6.
Marmaraereğlisi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Marmaraereğlisi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Marmaraereğlisi’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Marmaraereğlisi’de oyların %35,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Marmaraereğlisi’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Mustafa Kemal Paşa Mah., Yeniçiftlik Mah., Cedit Ali Paşa Mah..
Marmaraereğlisi’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de etkin parti sayısı 4,48; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,7 puan.
Marmaraereğlisi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,9 puan daha düşük; Memleket oyu ortalama 6,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Marmaraereğlisi’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’de geçersiz oy oranı %5,09 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Marmaraereğlisi’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Marmaraereğlisi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Marmaraereğlisi hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Marmaraereğlisi’de CHP 4 kez, DSP 1 kez birinci oldu.
Marmaraereğlisi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Marmaraereğlisi’deki 10 mahallenin 7 tanesinde CHP, 3 tanesinde Memleket birinci çıktı.
Marmaraereğlisi’nin altın sandığı hangisi?
Marmaraereğlisi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Marmaraereğlisi, Dereağzı Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,09 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.
Marmaraereğlisi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çeşmeli (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Cedit Ali Paşa (%19,9) mahallesinde aldı.
Marmaraereğlisi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeniçiftlik (%31,5) mahallesinde, en düşük oyu Çeşmeli (%18,4) mahallesinde aldı.
Marmaraereğlisi’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türkmenli Mah. (%92,6), en düşük katılım Dereağzı Mah. (%69,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.