Kapaklı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kapaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kapaklı’da Recep Tayyip Erdoğan %54,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kapaklı sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kapaklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kapaklı’da oyların %23,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Mimar Sinan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 35,6 | 4,7 |
| Karaağaç Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,5 | 3,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,7 | 15,8 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti (aynı) | 28,2 | 4,6 |
| Atatürk Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 26,9 | 6,0 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 26,0 | 4,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kapaklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 19 Mayis Mah. | AK Parti %39,5 | %75,0 |
| Adnan Menderes Mah. | AK Parti %39,7 | %70,8 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %36,9 | %74,9 |
| Bahçeağıl Mah. | CHP %56,6 | %90,0 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %39,7 | %72,6 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %41,0 | %77,2 |
| Fatih Mah. | AK Parti %40,3 | %77,6 |
| Karaağaç Mah. | AK Parti %33,8 | %79,1 |
| Karlı Mah. | CHP %72,0 | %94,7 |
| Kazım Karabekir Mah. | CHP %35,6 | %81,7 |
| Mevlana Mah. | AK Parti %40,9 | %73,5 |
| Mimar Sinan Mah. | CHP %32,2 | %84,2 |
| Omer Halisdemir Mah. | AK Parti %43,7 | %72,8 |
| Pınarca Mah. | CHP %53,8 | %85,3 |
| Uzunhacı Mah. | CHP %80,5 | %94,3 |
| Vatan Mah. | AK Parti %44,8 | %72,9 |
| Yanıkağıl Mah. | CHP %58,4 | %88,6 |
| Yildizkent Mah. | CHP %44,8 | %77,3 |
| Yunus Emre Mah. | AK Parti %39,1 | %73,1 |
| İnönü Mah. | CHP %43,0 | %81,1 |
Altın sandık
Kapaklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kapaklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kapaklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kapaklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kapaklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,8 ile ikinci oldu.
Kapaklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kapaklı’da 101.849 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 300 sandıkta kullanıldı.
Kapaklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,0 ile önde çıktı.
Kapaklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,0, CHP %25,1, MHP %8,5, İYİ Parti %8,1, Yeşil Sol Parti %7,1.
Kapaklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kapaklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Kapaklı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kapaklı’da oyların %23,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,5 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Kapaklı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Mimar Sinan Mah., Karaağaç Mah., Cumhuriyet Mah..
Kapaklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kapaklı’da etkin parti sayısı 3,42; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,2 puan.
Kapaklı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,1 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 12,3 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 6,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kapaklı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kapaklı’da geçersiz oy oranı %4,36 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Kapaklı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kapaklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kapaklı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kapaklı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Kapaklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kapaklı’daki 21 mahallenin 11 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Kapaklı’nın altın sandığı hangisi?
Kapaklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kapaklı, Atatürk Mah., 1042 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.
Kapaklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Vatan (%44,8) mahallesinde, en düşük oyu Karlı (%20,6) mahallesinde aldı.
Kapaklı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karlı (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Yunus Emre (%20,6) mahallesinde aldı.
Kapaklı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %76,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karlı Mah. (%94,7), en düşük katılım Adnan Menderes Mah. (%70,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.