Hayrabolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hayrabolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hayrabolu’da Kemal Kılıçdaroğlu %59,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,2
2024 katılım
%87,8
yerel seçim
Seçmen
24.835
2024
Sandık
100
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hayrabolu sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHayrabolu, Tekirdağ · katılım %87,8HayraboluTekirdağCHP%51,23%47,20AK Parti%38,49%32,42İYİ Parti%7,66%6,18BBP%0,61%0,44Zafer Partisi%0,40%2,01Saadet%0,40%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHayrabolu, Tekirdağ · katılım %91,3HayraboluTekirdağKılıçdaroğlu%57,39%55,44Erdoğan%38,46%39,02Sinan Oğan%3,29%5,04Muharrem İnce%0,86%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHayrabolu, Tekirdağ · katılım %88,8HayraboluTekirdağKılıçdaroğlu%59,88%59,33Erdoğan%40,12%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHayrabolu, Tekirdağ · katılım %91,3HayraboluTekirdağCHP%39,98%36,44AK Parti%30,53%30,14İYİ Parti%16,37%11,35MHP%5,79%6,27Zafer Partisi%1,13%2,33ittifak)%1,12%0,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hayrabolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hayrabolu’da oyların %12,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Temrezli Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,552,7
Karakavak Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,950,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%37,3
MHP%31,2
AK Parti%30,2
Katılım %93,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%49,7
Recep Tayyip Erdoğan%35,5
Meral Akşener%13,6
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
CHP%43,7
AK Parti%31,8
İYİ Parti%17,0
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
AK Parti%49,2
CHP%48,6
DP%1,6
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,4
Recep Tayyip Erdoğan%38,5
Sinan Oğan%3,3
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
CHP%40,0
AK Parti%30,5
İYİ Parti%16,4
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,9
Recep Tayyip Erdoğan%40,1
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%38,5
İYİ Parti%7,7
Katılım %87,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataköy Mah.AK Parti %52,0%94,3
Avluobası Mah.CHP %68,4%94,3
Aydınevler Mah.AK Parti %58,8%87,6
Aydınlar Mah.AK Parti %44,5%90,3
Bayramşah Mah.AK Parti %50,5%98,0
Buzağcı Mah.CHP %54,7%97,3
Büyükkarakarlı Mah.CHP %63,6%87,2
Cambazdere Mah.CHP %48,6%93,7
Canhıdır Mah.CHP %62,0%99,1
Dambaslar Mah.CHP %62,7%93,3
Danişment Mah.CHP %78,8%95,1
Delibedir Mah.CHP %58,1%98,7
Duğcalı Mah.CHP %80,0%94,6
Emiryakup Mah.AK Parti %49,0%95,7
Fahrioğlu Mah.CHP %71,7%101,9
Hacıllı Mah.AK Parti %69,7%97,1
Hasköy Mah.AK Parti %35,4%95,7
Hedeyli Mah.CHP %71,8%89,6
Hisar Mah.CHP %59,1%80,1
Kabahöyük Mah.CHP %66,7%88,8

Altın sandık

Hayrabolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hayrabolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Büyükkarakarlı Mah.%63,6
Hisar Mah.%59,1
Şalgamlı Mah.%58,1
En zayıf
Aydınevler Mah.%31,6
Lahana Mah.%37,5
Soylu Mah.%41,5
AK Parti
En güçlü
Aydınevler Mah.%58,8
Emiryakup Mah.%49,0
Kahya Mah.%44,5
En zayıf
Lahana Mah.%17,3
Büyükkarakarlı Mah.%27,1
Hisar Mah.%31,6
İYİ Parti
En güçlü
Lahana Mah.%43,5
Soylu Mah.%14,6
Aydınlar Mah.%9,5
En zayıf
Emiryakup Mah.%0,3
Kahya Mah.%4,3
Şalgamlı Mah.%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Emiryakup Mah.%95,7
Şalgamlı Mah.%94,8
Aydınlar Mah.%90,3
Lahana Mah.%89,6
Çerkezmüsellim Mah.%89,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hisar Mah.%80,1
İlyas Mah.%82,2
Kahya Mah.%85,0
Büyükkarakarlı Mah.%87,2
Aydınevler Mah.%87,6

Hayrabolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hayrabolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hayrabolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,5 ile ikinci oldu.

Hayrabolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’da 24.835 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 100 sandıkta kullanıldı.

Hayrabolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,4, Recep Tayyip Erdoğan %38,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,9 ile önde çıktı.

Hayrabolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,0, AK Parti %30,5, İYİ Parti %16,4, MHP %5,8, Zafer Partisi %1,1.

Hayrabolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hayrabolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hayrabolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hayrabolu’da oyların %12,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Hayrabolu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Temrezli Mah., Karakavak Mah..

Hayrabolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’da etkin parti sayısı 2,4; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,7 puan.

Hayrabolu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hayrabolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’da geçersiz oy oranı %4,54 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Hayrabolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hayrabolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hayrabolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hayrabolu’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Hayrabolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hayrabolu’daki 52 mahallenin 40 tanesinde CHP, 11 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Hayrabolu’nun altın sandığı hangisi?

Hayrabolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hayrabolu, Çerkezmüsellim Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,87 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,44 puan sapmayla verdi.

Hayrabolu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Büyükkarakarlı (%63,6) mahallesinde, en düşük oyu Aydınevler (%31,6) mahallesinde aldı.

Hayrabolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aydınevler (%58,8) mahallesinde, en düşük oyu Lahana (%17,3) mahallesinde aldı.

Hayrabolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Emiryakup Mah. (%95,7), en düşük katılım Hisar Mah. (%80,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.