Zara Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Zara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,0 oyla MHP kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 0,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Zara’da Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%45,0
2024 katılım
%79,6
yerel seçim
Seçmen
8.171
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Zara sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıZara, Sivas · katılım %79,6ZaraSivasMHP%45,04%16,60CHP%29,84%11,07AK Parti%22,80%28,95Ytp%1,09%0,07Yeniden Refah%0,80%4,69Saadet%0,21%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurZara, Sivas · katılım %89,1ZaraSivasErdoğan%59,77%69,40Kılıçdaroğlu%35,84%24,25Sinan Oğan%4,12%6,11Muharrem İnce%0,27%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurZara, Sivas · katılım %88,1ZaraSivasErdoğan%62,01%73,09Kılıçdaroğlu%37,99%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiZara, Sivas · katılım %89,1ZaraSivasAK Parti%36,72%40,02CHP%28,29%16,00MHP%16,71%18,05İYİ Parti%6,04%7,33BBP%3,79%10,18Yeniden Refah%3,41%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Zara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Zara’da oyların %13,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,9 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çarşıbaşı Mah.AK Parti → MHP27,827,4
Hatip Mah.AK Parti → MHP18,720,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,8
MHP%29,4
CHP%29,0
Katılım %88,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,2
Muharrem İnce%34,5
Meral Akşener%4,7
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,5
CHP%28,4
MHP%13,4
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
MHP%44,2
AK Parti%36,3
CHP%19,2
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,8
Kemal Kılıçdaroğlu%35,8
Sinan Oğan%4,1
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
CHP%28,3
MHP%16,7
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Kemal Kılıçdaroğlu%38,0
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
MHP%45,0
CHP%29,8
AK Parti%22,8
Katılım %79,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Zara’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetbaşyurt Mah.CHP %54,9%73,2
Hatip Mah.MHP %48,5%83,6
Karşıyaka Mah.CHP %39,7%80,6
Kızılırmak Mah.MHP %48,7%77,2
Reşitpaşa Mah.MHP %48,6%81,3
Yenicamii Mah.MHP %51,9%81,0
Çarşıbaşı Mah.MHP %53,7%83,2
Şehitler Mah.MHP %50,7%78,6
Şeyhmerzuban Mah.AK Parti %49,0%88,2

Altın sandık

Zara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Zara’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Çarşıbaşı Mah.%53,7
Yenicamii Mah.%51,9
Şehitler Mah.%50,7
En zayıf
Ahmetbaşyurt Mah.%27,7
Karşıyaka Mah.%36,4
Hatip Mah.%48,5
CHP
En güçlü
Ahmetbaşyurt Mah.%54,9
Karşıyaka Mah.%39,7
Kızılırmak Mah.%26,5
En zayıf
Hatip Mah.%17,3
Reşitpaşa Mah.%23,0
Şehitler Mah.%23,8
AK Parti
En güçlü
Hatip Mah.%28,5
Reşitpaşa Mah.%26,2
Şehitler Mah.%23,9
En zayıf
Ahmetbaşyurt Mah.%16,0
Çarşıbaşı Mah.%16,2
Yenicamii Mah.%20,2

Seçime katılım

2024 Yerel%79,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hatip Mah.%83,6
Çarşıbaşı Mah.%83,2
Reşitpaşa Mah.%81,3
Yenicamii Mah.%81,0
Karşıyaka Mah.%80,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ahmetbaşyurt Mah.%73,2
Kızılırmak Mah.%77,2
Şehitler Mah.%78,6
Karşıyaka Mah.%80,6
Yenicamii Mah.%81,0

Zara seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Zara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Zara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,0 oyla MHP kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu.

Zara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Zara’da 8.171 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Zara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8, Kemal Kılıçdaroğlu %35,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.

Zara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,7, CHP %28,3, MHP %16,7, İYİ Parti %6,0, BBP %3,8.

Zara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Zara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Zara’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Zara’da oyların %13,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Zara’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Çarşıbaşı Mah., Hatip Mah..

Zara’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Zara’da etkin parti sayısı 2,91; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 15,2 puan.

Zara’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Zara’da geçersiz oy oranı %3,75 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Zara’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Zara’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Zara hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Zara’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Zara’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Zara’daki 9 mahallenin 6 tanesinde MHP, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Zara’nın altın sandığı hangisi?

Zara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Zara, Yenicamii Mah., 1025 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Zara’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çarşıbaşı (%53,7) mahallesinde, en düşük oyu Ahmetbaşyurt (%27,7) mahallesinde aldı.

Zara’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ahmetbaşyurt (%54,9) mahallesinde, en düşük oyu Hatip (%17,3) mahallesinde aldı.

Zara’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hatip Mah. (%83,6), en düşük katılım Ahmetbaşyurt Mah. (%73,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.