Ulaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ulaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,2 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %29,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 5,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ulaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %76,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%37,2
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
2.494
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ulaş sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUlaş, Sivas · katılım %88,8UlaşSivasMHP%37,20%16,60Yeniden Refah%29,55%4,69CHP%22,03%11,07BBP%10,39%34,21BTP%0,42%0,27Saadet%0,42%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUlaş, Sivas · katılım %91,9UlaşSivasErdoğan%72,40%69,40Kılıçdaroğlu%22,55%24,25Sinan Oğan%4,93%6,11Muharrem İnce%0,12%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUlaş, Sivas · katılım %89,2UlaşSivasErdoğan%76,20%73,09Kılıçdaroğlu%23,80%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUlaş, Sivas · katılım %91,9UlaşSivasAK Parti%35,19%40,02MHP%26,78%18,05CHP%14,99%16,00BBP%7,16%10,18İYİ Parti%6,22%7,33Yeniden Refah%5,48%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ulaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ulaş’ta oyların %29,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 25,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilyurt Mah.Cumhur İttifakı (aynı)43,11,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%36,1
AK Parti%34,3
MHP%26,9
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,0
Muharrem İnce%20,8
Meral Akşener%6,1
Katılım %91,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
MHP%25,8
CHP%17,9
Katılım %91,9
2019 YerelYerel
MHP%32,0
AK Parti%30,8
CHP%30,0
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,4
Kemal Kılıçdaroğlu%22,6
Sinan Oğan%4,9
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,2
MHP%26,8
CHP%15,0
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,2
Kemal Kılıçdaroğlu%23,8
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
MHP%37,2
Yeniden Refah%29,6
CHP%22,0
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ulaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Esentepe Mah.CHP %62,3%87,1
Hürriyet Mah.MHP %42,7%89,0
Yenikarahisar Mah.MHP %47,0%90,1
Yeşilyurt Mah.Yeniden Refah %42,6%88,4

Altın sandık

Ulaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ulaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yenikarahisar Mah.%47,0
Hürriyet Mah.%42,7
Yeşilyurt Mah.%40,1
En zayıf
Esentepe Mah.%13,0
Yeşilyurt Mah.%40,1
Hürriyet Mah.%42,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yeşilyurt Mah.%42,6
Yenikarahisar Mah.%26,7
Hürriyet Mah.%25,7
En zayıf
Esentepe Mah.%21,6
Hürriyet Mah.%25,7
Yenikarahisar Mah.%26,7
CHP
En güçlü
Esentepe Mah.%62,3
Hürriyet Mah.%21,5
Yeşilyurt Mah.%12,8
En zayıf
Yenikarahisar Mah.%2,7
Yeşilyurt Mah.%12,8
Hürriyet Mah.%21,5

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yenikarahisar Mah.%90,1
Hürriyet Mah.%89,0
Yeşilyurt Mah.%88,4
Esentepe Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Esentepe Mah.%87,1
Yeşilyurt Mah.%88,4
Hürriyet Mah.%89,0
Yenikarahisar Mah.%90,1

Ulaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ulaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ulaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,2 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %29,6 ile ikinci oldu.

Ulaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ulaş’ta 2.494 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Ulaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,4, Kemal Kılıçdaroğlu %22,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,2 ile önde çıktı.

Ulaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,2, MHP %26,8, CHP %15,0, BBP %7,2, İYİ Parti %6,2.

Ulaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ulaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ulaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulaş’ta oyların %29,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 25,7 puan.

Ulaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilyurt Mah..

Ulaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ulaş’ta etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 7,7 puan.

Ulaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ulaş’ta geçersiz oy oranı %2,62 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ulaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ulaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ulaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ulaş’ta AK Parti 2 kez, MHP 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ulaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ulaş’taki 4 mahallenin 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Ulaş’ın altın sandığı hangisi?

Ulaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ulaş, Hürriyet Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,21 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 3,11 puan sapmayla verdi.

Ulaş’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yenikarahisar (%47,0) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%12,9) mahallesinde aldı.

Ulaş’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeşilyurt (%42,5) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%21,6) mahallesinde aldı.

Ulaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenikarahisar Mah. (%90,1), en düşük katılım Esentepe Mah. (%87,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.