Suşehri Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Suşehri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,9 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 4,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Suşehri’de Recep Tayyip Erdoğan %83,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%34,2
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
11.076
2024
Sandık
39
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Suşehri sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSuşehri, Sivas · katılım %80,5SuşehriSivasMHP%34,22%16,60AK Parti%29,93%28,95BBP%21,97%34,21CHP%8,87%11,07İYİ Parti%2,40%1,26Yeniden Refah%1,69%4,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSuşehri, Sivas · katılım %88,8SuşehriSivasErdoğan%79,87%69,40Kılıçdaroğlu%14,99%24,25Sinan Oğan%4,68%6,11Muharrem İnce%0,45%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSuşehri, Sivas · katılım %87,2SuşehriSivasErdoğan%83,56%73,09Kılıçdaroğlu%16,44%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSuşehri, Sivas · katılım %88,8SuşehriSivasAK Parti%56,68%40,02MHP%13,33%18,05CHP%7,69%16,00BBP%7,55%10,18İYİ Parti%6,52%7,33Yeniden Refah%3,28%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Suşehri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Suşehri’de oyların %23,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 6,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Taşköprü Mah.AK Parti → MHP26,60,5
Yalnızbağlar Mah.AK Parti → MHP26,25,0
Gönüloğlu Mah.AK Parti → MHP20,58,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,3
BBP%24,5
MHP%11,4
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,7
Muharrem İnce%9,9
Meral Akşener%6,9
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%72,6
MHP%10,6
İYİ Parti%7,1
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%47,4
MHP%38,9
BBP%8,3
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,9
Kemal Kılıçdaroğlu%15,0
Sinan Oğan%4,7
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
MHP%13,3
CHP%7,7
Katılım %88,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,6
Kemal Kılıçdaroğlu%16,4
Katılım %87,2
2024 YerelYerel
MHP%34,2
AK Parti%29,9
BBP%22,0
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Suşehri’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Avculu Mah.AK Parti %40,7%93,9
Camiiorta Mah.AK Parti %37,6%84,2
Cumhuriyet Mah.MHP %37,6%84,5
Göllüköy Mah.AK Parti %42,5%84,8
Gönüloğlu Mah.MHP %37,7%78,2
Karşıyaka Mah.AK Parti %39,4%86,3
Kemalpaşa Mah.MHP %36,3%82,2
Kışlalar Mah.CHP %61,0%107,7
Taşköprü Mah.MHP %32,0%79,2
Tepeardı Mah.MHP %32,8%84,7
Yalnızbağlar Mah.MHP %34,2%78,1
Yeni Mah.MHP %39,0%75,7
Öksülü Mah.AK Parti %37,1%97,1

Altın sandık

Suşehri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Suşehri’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Gönüloğlu Mah.%37,7
Cumhuriyet Mah.%37,6
Kemalpaşa Mah.%36,3
En zayıf
Taşköprü Mah.%32,0
Tepeardı Mah.%32,8
Yalnızbağlar Mah.%34,2
AK Parti
En güçlü
Kemalpaşa Mah.%31,9
Taşköprü Mah.%31,5
Gönüloğlu Mah.%29,5
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%20,5
Tepeardı Mah.%21,8
Yalnızbağlar Mah.%29,1
BBP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%28,2
Tepeardı Mah.%23,0
Taşköprü Mah.%22,7
En zayıf
Gönüloğlu Mah.%19,8
Yalnızbağlar Mah.%21,6
Kemalpaşa Mah.%21,6

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,2 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tepeardı Mah.%84,7
Cumhuriyet Mah.%84,5
Kemalpaşa Mah.%82,2
Taşköprü Mah.%79,2
Gönüloğlu Mah.%78,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalnızbağlar Mah.%78,1
Gönüloğlu Mah.%78,2
Taşköprü Mah.%79,2
Kemalpaşa Mah.%82,2
Cumhuriyet Mah.%84,5

Suşehri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Suşehri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Suşehri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,9 ile ikinci oldu.

Suşehri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Suşehri’de 11.076 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 39 sandıkta kullanıldı.

Suşehri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,9, Kemal Kılıçdaroğlu %15,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,6 ile önde çıktı.

Suşehri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,7, MHP %13,3, CHP %7,7, BBP %7,5, İYİ Parti %6,5.

Suşehri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Suşehri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Suşehri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Suşehri’de oyların %23,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 6,4 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Suşehri’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Taşköprü Mah., Yalnızbağlar Mah., Gönüloğlu Mah..

Suşehri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Suşehri’de etkin parti sayısı 3,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,3 puan.

Suşehri’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Suşehri’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Suşehri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Suşehri’de geçersiz oy oranı %4,33 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Suşehri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Suşehri’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Suşehri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Suşehri’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Suşehri’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Suşehri’deki 13 mahallenin 7 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Suşehri’nin altın sandığı hangisi?

Suşehri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Suşehri, Taşköprü Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.

Suşehri’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Gönüloğlu (%37,7) mahallesinde, en düşük oyu Taşköprü (%32,0) mahallesinde aldı.

Suşehri’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kemalpaşa (%31,9) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%20,5) mahallesinde aldı.

Suşehri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tepeardı Mah. (%84,7), en düşük katılım Yalnızbağlar Mah. (%78,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.