Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,3 oyla BBP kazandı. AK Parti %29,2 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 6,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %76,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%43,3
2024 katılım
%75,4
yerel seçim
Seçmen
249.944
2024
Sandık
751
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Sivas · katılım %75,4MerkezSivasBBP%43,31%34,21AK Parti%29,18%28,95MHP%11,23%16,60CHP%8,54%11,07Yeniden Refah%3,11%4,69Zafer Partisi%1,20%0,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Sivas · katılım %90,7MerkezSivasErdoğan%72,16%69,40Kılıçdaroğlu%20,48%24,25Sinan Oğan%7,14%6,11Muharrem İnce%0,21%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Sivas · katılım %87,5MerkezSivasErdoğan%76,42%73,09Kılıçdaroğlu%23,58%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Sivas · katılım %90,7MerkezSivasAK Parti%40,85%40,02MHP%19,43%18,05CHP%12,02%16,00BBP%11,25%10,18İYİ Parti%7,88%7,33Yeniden Refah%3,69%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 13,5 puan.

40 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti63 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tuzlugöl Mah.AK Parti → BBP31,922,3
Yunusemre Mah.AK Parti → BBP30,622,7
Fatih Mah.AK Parti → BBP30,114,7
İstiklal Mah.AK Parti → BBP29,421,5
Esentepe Mah.AK Parti → BBP29,122,4
Emek Mah.AK Parti → BBP26,616,5
Gültepe Mah.AK Parti → BBP25,512,8
Yenidoğan Mah.AK Parti → BBP25,315,0
Gökmedrese Mah.AK Parti → BBP25,324,3
Kılavuz Mah.AK Parti → BBP25,215,2
Ahmet Turangazi Mah.AK Parti → BBP24,710,0
Karşıyaka Mah.AK Parti → BBP24,414,5
Yeni Mah.AK Parti → BBP24,318,2
Alibaba Mah.AK Parti → BBP23,89,5
Diriliş Mah.AK Parti → BBP23,620,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,2
BBP%30,8
CHP%4,7
Katılım %89,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,4
Muharrem İnce%14,1
Meral Akşener%6,5
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,2
MHP%22,0
CHP%9,4
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%49,4
BBP%36,5
CHP%7,7
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Kemal Kılıçdaroğlu%20,5
Sinan Oğan%7,1
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
MHP%19,4
CHP%12,0
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,4
Kemal Kılıçdaroğlu%23,6
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
BBP%43,3
AK Parti%29,2
MHP%11,2
Katılım %75,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdulvahabigazi Mah.BBP %43,2%78,4
Ahmet Turangazi Mah.BBP %44,1%74,6
Akdeğirmen Mah.BBP %38,6%74,0
Alibaba Mah.BBP %39,3%77,3
Altuntabak Mah.BBP %49,7%73,9
Aydoğan Mah.BBP %46,3%74,8
Bahtiyarbostan Mah.BBP %40,7%74,8
Cami-i Kebir Mah.BBP %38,3%73,4
Danişmentgazi Mah.BBP %47,2%74,2
Dedebalı Mah.BBP %46,4%77,0
Demircilerardı Mah.BBP %41,0%77,0
Diriliş Mah.BBP %49,6%77,0
Dörteylül Mah.BBP %48,5%73,7
Ece Mah.BBP %39,5%73,1
Emek Mah.BBP %46,4%75,7
Esentepe Mah.BBP %53,2%77,1
Esenyurt Mah.BBP %39,8%81,1
Eskikale Mah.BBP %36,9%70,2
Eğriköprü Mah.BBP %36,9%74,7
Fatih Mah.BBP %47,6%77,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Esentepe Mah.%53,2
Yunusemre Mah.%52,4
Tuzlugöl Mah.%51,0
En zayıf
Seyrantepe Mah.%18,4
Çayboyu Mah.%19,6
Örtülüpınar Mah.%33,5
AK Parti
En güçlü
Çayboyu Mah.%42,9
Gülyurt Mah.%35,3
Ahmet Turangazi Mah.%34,1
En zayıf
Seyrantepe Mah.%7,2
Örtülüpınar Mah.%21,4
Halil Rıfatpaşa Mah.%22,4
MHP
En güçlü
Bahtiyarbostan Mah.%15,4
Ferhatbostan Mah.%15,3
Halil Rıfatpaşa Mah.%14,7
En zayıf
Seyrantepe Mah.%4,2
Yunusemre Mah.%7,1
Esentepe Mah.%7,8

Seçime katılım

2024 Yerel%75,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çayboyu Mah.%89,3
Orhangazi Mah.%81,9
Esenyurt Mah.%81,1
Meraküm Mah.%79,9
Gültepe Mah.%79,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çarşıbaşı Mah.%66,6
Yenişehir Mah.%68,0
Sularbaşı Mah.%70,1
Halil Rıfatpaşa Mah.%71,6
Örtülüpınar Mah.%71,8

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,3 oyla BBP kazandı. AK Parti %29,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 249.944 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 751 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2, Kemal Kılıçdaroğlu %20,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,4 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,9, MHP %19,4, CHP %12,0, BBP %11,2, İYİ Parti %7,9.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 13,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 40 salıncak mahalle var; en oynakları Tuzlugöl Mah., Yunusemre Mah., Fatih Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,4; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,1 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,26 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 66 mahallenin 64 tanesinde BBP, 1 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Selçuklu Mah., 2237 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Merkez’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Esentepe (%53,2) mahallesinde, en düşük oyu Seyrantepe (%18,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çayboyu (%42,9) mahallesinde, en düşük oyu Seyrantepe (%7,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayboyu Mah. (%89,3), en düşük katılım Çarşıbaşı Mah. (%66,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.