Gürün Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gürün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,3 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gürün’de Recep Tayyip Erdoğan %69,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%35,3
2024 katılım
%80,6
yerel seçim
Seçmen
8.023
2024
Sandık
32
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gürün sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGürün, Sivas · katılım %80,6GürünSivasMHP%35,28%16,60CHP%30,65%11,07AK Parti%25,54%28,95Yeniden Refah%5,30%4,69BBP%1,97%34,21Saadet%0,60%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGürün, Sivas · katılım %85,5GürünSivasErdoğan%65,92%69,40Kılıçdaroğlu%27,42%24,25Sinan Oğan%6,32%6,11Muharrem İnce%0,34%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGürün, Sivas · katılım %83,2GürünSivasErdoğan%69,89%73,09Kılıçdaroğlu%30,11%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGürün, Sivas · katılım %85,5GürünSivasAK Parti%41,14%40,02CHP%18,18%16,00MHP%16,79%18,05İYİ Parti%9,38%7,33BBP%4,92%10,18Yeniden Refah%4,35%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gürün’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gürün’de oyların %38,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

11 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Şuğul Mah.MHP → Millet İttifakı49,12,6
Aksu Mah.MHP → Millet İttifakı48,115,5
Ketençayır Mah.AK Parti → Millet İttifakı46,111,8
Işıtan Mah.MHP → Millet İttifakı45,33,0
Yeşilyurt Mah.MHP → Millet İttifakı44,31,4
Burçevi Mah.MHP → Millet İttifakı43,80,5
Kirazlık Mah.MHP (aynı)41,21,3
Yeni Mah.MHP → Millet İttifakı40,92,4
Kurultay Mah.MHP (aynı)39,80,3
Karayar Mah.MHP (aynı)39,42,8
Pınarönü Mah.MHP (aynı)36,42,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%61,0
AK Parti%34,4
CHP%3,2
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,3
Muharrem İnce%21,8
Meral Akşener%9,5
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,4
MHP%18,4
CHP%16,6
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
MHP%54,1
AK Parti%44,4
Saadet%1,1
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,9
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Sinan Oğan%6,3
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,1
CHP%18,2
MHP%16,8
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Kemal Kılıçdaroğlu%30,1
Katılım %83,2
2024 YerelYerel
MHP%35,3
CHP%30,7
AK Parti%25,5
Katılım %80,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gürün’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksu Mah.CHP %42,3%73,7
Boğaziçi Mah.MHP %49,1%85,9
Burçevi Mah.CHP %35,8%88,3
Gökpınar Mah.MHP %39,8%90,3
Hacılar Mah.MHP %50,3%83,7
Işıtan Mah.CHP %40,1%76,3
Karatepe Mah.MHP %42,2%73,1
Karayar Mah.MHP %36,3%80,1
Karşıyaka Mah.AK Parti %34,2%89,4
Ketençayır Mah.CHP %40,4%80,1
Kirazlık Mah.MHP %33,8%83,6
Kurultay Mah.MHP %35,5%73,1
Pınarönü Mah.MHP %33,5%80,1
Yassıcatepe Mah.MHP %45,0%80,1
Yeni Mah.CHP %31,9%80,4
Yeşilyurt Mah.CHP %31,9%84,3
Çayboyu Mah.AK Parti %40,5%81,5
Çörten Mah.MHP %64,2%87,1
Şuğul Mah.CHP %36,2%83,8

Altın sandık

Gürün’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gürün’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Karatepe Mah.%42,2
Işıtan Mah.%38,0
Karayar Mah.%36,3
En zayıf
Ketençayır Mah.%28,5
Çayboyu Mah.%29,8
Yeni Mah.%30,2
CHP
En güçlü
Ketençayır Mah.%40,4
Işıtan Mah.%40,1
Şuğul Mah.%36,2
En zayıf
Çayboyu Mah.%23,7
Pınarönü Mah.%29,8
Yeni Mah.%31,9
AK Parti
En güçlü
Çayboyu Mah.%40,5
Pınarönü Mah.%29,6
Yeni Mah.%28,5
En zayıf
Şuğul Mah.%16,0
Işıtan Mah.%16,0
Karatepe Mah.%20,9

Seçime katılım

2024 Yerel%80,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,2 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şuğul Mah.%83,8
Kirazlık Mah.%83,6
Çayboyu Mah.%81,5
Yeni Mah.%80,4
Pınarönü Mah.%80,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karatepe Mah.%73,1
Kurultay Mah.%73,1
Işıtan Mah.%76,3
Ketençayır Mah.%80,1
Karayar Mah.%80,1

Gürün seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gürün’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gürün’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,3 oyla MHP kazandı. CHP %30,6 ile ikinci oldu.

Gürün’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gürün’de 8.023 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.

Gürün’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,9, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9 ile önde çıktı.

Gürün’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,1, CHP %18,2, MHP %16,8, İYİ Parti %9,4, BBP %4,9.

Gürün’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gürün’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gürün’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gürün’de oyların %38,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 25,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Gürün’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Şuğul Mah., Aksu Mah., Ketençayır Mah..

Gürün’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gürün’de etkin parti sayısı 3,49; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 4,6 puan.

Gürün’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gürün’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gürün’de geçersiz oy oranı %4,54 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gürün’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gürün’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Gürün hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gürün’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Gürün’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gürün’deki 19 mahallenin 10 tanesinde MHP, 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gürün’ün altın sandığı hangisi?

Gürün’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gürün, Karayar Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,28 puan saptı.

Gürün’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karatepe (%42,1) mahallesinde, en düşük oyu Ketençayır (%28,5) mahallesinde aldı.

Gürün’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ketençayır (%40,4) mahallesinde, en düşük oyu Çayboyu (%23,7) mahallesinde aldı.

Gürün’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şuğul Mah. (%83,8), en düşük katılım Karatepe Mah. (%73,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.