Doğanşar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Doğanşar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Doğanşar’da Recep Tayyip Erdoğan %92,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%57,6
2024 katılım
%83,7
yerel seçim
Seçmen
1.070
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Doğanşar sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDoğanşar, Sivas · katılım %83,7DoğanşarSivasAK Parti%57,57%28,95MHP%41,28%16,60Saadet%0,46%0,76BTP%0,34%0,27Yeniden Refah%0,34%4,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDoğanşar, Sivas · katılım %85,5DoğanşarSivasErdoğan%88,93%69,40Kılıçdaroğlu%6,69%24,25Sinan Oğan%4,12%6,11Muharrem İnce%0,26%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDoğanşar, Sivas · katılım %86,9DoğanşarSivasErdoğan%92,63%73,09Kılıçdaroğlu%7,37%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDoğanşar, Sivas · katılım %85,5DoğanşarSivasAK Parti%63,27%40,02MHP%18,62%18,05Yeniden Refah%4,32%3,45İYİ Parti%4,17%7,33BBP%3,29%10,18CHP%3,24%16,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Doğanşar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Doğanşar’da oyların %25,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 20,6 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,0
MHP%43,2
Saadet%2,8
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,5
Meral Akşener%4,4
Muharrem İnce%3,5
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%76,8
MHP%14,0
İYİ Parti%3,8
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
MHP%57,7
AK Parti%32,8
BBP%4,2
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,9
Kemal Kılıçdaroğlu%6,7
Sinan Oğan%4,1
Katılım %85,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%63,3
MHP%18,6
Yeniden Refah%4,3
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%92,6
Kemal Kılıçdaroğlu%7,4
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
AK Parti%57,6
MHP%41,3
Saadet%0,5
Katılım %83,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Doğanşar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camikebir Mah.AK Parti %78,3%80,3
Cinci Mah.AK Parti %54,3%85,2
Devrişağa Mah.AK Parti %55,1%83,4
Kale Mah.AK Parti %57,9%89,2
Çay Mah.AK Parti %60,6%71,3
Ömerağa Mah.MHP %56,7%89,1

Altın sandık

Doğanşar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%83,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cinci Mah.%85,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cinci Mah.%85,2

Doğanşar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Doğanşar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Doğanşar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,3 ile ikinci oldu.

Doğanşar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Doğanşar’da 1.070 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Doğanşar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,9, Kemal Kılıçdaroğlu %6,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %92,6 ile önde çıktı.

Doğanşar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %63,3, MHP %18,6, Yeniden Refah %4,3, İYİ Parti %4,2, BBP %3,3.

Doğanşar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Doğanşar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 23,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Doğanşar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Doğanşar’da oyların %25,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 20,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Doğanşar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Doğanşar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Doğanşar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Doğanşar’da etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 16,3 puan.

Doğanşar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Doğanşar’da geçersiz oy oranı %2,68 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Doğanşar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Doğanşar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Doğanşar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Doğanşar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Doğanşar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Doğanşar’daki 6 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Doğanşar’ın altın sandığı hangisi?

Doğanşar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Doğanşar, Devrişağa Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,46 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,47 puan sapmayla verdi.

Doğanşar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,7 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.