Altınyayla Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altınyayla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %45,9 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 4,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altınyayla’da Recep Tayyip Erdoğan %85,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%50,5
2024 katılım
%89,8
yerel seçim
Seçmen
3.103
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altınyayla sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltınyayla, Sivas · katılım %89,8AltınyaylaSivasMHP%50,48%16,60AK Parti%45,92%28,95CHP%1,85%11,07BBP%1,15%34,21Saadet%0,30%0,76Yeniden Refah%0,19%4,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltınyayla, Sivas · katılım %87,3AltınyaylaSivasErdoğan%82,41%69,40Kılıçdaroğlu%13,65%24,25Sinan Oğan%3,81%6,11Muharrem İnce%0,13%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltınyayla, Sivas · katılım %85,4AltınyaylaSivasErdoğan%85,35%73,09Kılıçdaroğlu%14,65%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltınyayla, Sivas · katılım %87,3AltınyaylaSivasAK Parti%40,34%40,02MHP%27,92%18,05CHP%10,38%16,00BBP%10,13%10,18Yeniden Refah%4,25%3,45İYİ Parti%2,66%7,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altınyayla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altınyayla’da oyların %6,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 5,1 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güzeloğlan Mah.AK Parti (aynı)22,40,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,9
BBP%32,6
MHP%3,0
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,6
Muharrem İnce%8,7
Meral Akşener%2,7
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,8
MHP%16,3
CHP%7,3
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%51,6
MHP%45,9
CHP%1,4
Katılım %92,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,4
Kemal Kılıçdaroğlu%13,7
Sinan Oğan%3,8
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,3
MHP%27,9
CHP%10,4
Katılım %87,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,4
Kemal Kılıçdaroğlu%14,7
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
MHP%50,5
AK Parti%45,9
CHP%1,9
Katılım %89,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altınyayla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınyurt Mah.MHP %52,5%92,2
Aydın Mah.MHP %63,3%94,2
Basoren Mah.AK Parti %60,7%95,0
Gaziosmanpasa Mah.CHP %58,4%96,6
Güzeloğlan Mah.AK Parti %48,7%90,4
Kale Mah.AK Parti %55,5%88,1
Merkez Mah.AK Parti %59,0%92,6
Rıfat Öçten Mah.AK Parti %53,2%85,9
Serinyayla Mah.CHP %86,6%96,6
Yassipinar Mah.CHP %92,1%99,4
Yesilyurt Mah.AK Parti %53,1%85,6
Şafak Mah.MHP %51,5%92,0

Altın sandık

Altınyayla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altınyayla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Aydın Mah.%63,3
Şafak Mah.%51,5
Kale Mah.%44,1
En zayıf
Rıfat Öçten Mah.%42,5
Kale Mah.%44,1
Şafak Mah.%51,5
AK Parti
En güçlü
Merkez Mah.%59,0
Kale Mah.%55,5
Rıfat Öçten Mah.%53,2
En zayıf
Aydın Mah.%34,4
Şafak Mah.%44,5
Rıfat Öçten Mah.%53,2

Seçime katılım

2024 Yerel%89,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%92,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aydın Mah.%94,2
Merkez Mah.%92,6
Şafak Mah.%92,0
Kale Mah.%88,1
Rıfat Öçten Mah.%85,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Rıfat Öçten Mah.%85,9
Kale Mah.%88,1
Şafak Mah.%92,0
Merkez Mah.%92,6
Aydın Mah.%94,2

Altınyayla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altınyayla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altınyayla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %45,9 ile ikinci oldu.

Altınyayla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altınyayla’da 3.103 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Altınyayla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,4, Kemal Kılıçdaroğlu %13,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,3 ile önde çıktı.

Altınyayla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,3, MHP %27,9, CHP %10,4, BBP %10,1, Yeniden Refah %4,2.

Altınyayla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altınyayla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Altınyayla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altınyayla’da oyların %6,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,1 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Altınyayla’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Güzeloğlan Mah..

Altınyayla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altınyayla’da etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,6 puan.

Altınyayla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altınyayla’da geçersiz oy oranı %3,16 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Altınyayla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altınyayla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Altınyayla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altınyayla’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Altınyayla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altınyayla’daki 12 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Altınyayla’nın altın sandığı hangisi?

Altınyayla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altınyayla, Rıfat Öçten Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Altınyayla’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aydın (%63,3) mahallesinde, en düşük oyu Rıfat Öçten (%42,5) mahallesinde aldı.

Altınyayla’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Aydın (%34,4) mahallesinde aldı.

Altınyayla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aydın Mah. (%94,2), en düşük katılım Rıfat Öçten Mah. (%85,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.