Akıncılar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akıncılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 42,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akıncılar’da Recep Tayyip Erdoğan %78,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%60,6
2024 katılım
%82,6
yerel seçim
Seçmen
2.171
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akıncılar sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkıncılar, Sivas · katılım %82,6AkıncılarSivasMHP%60,65%16,60AK Parti%29,71%28,95CHP%7,06%11,07Yeniden Refah%1,81%4,69Saadet%0,53%0,76BTP%0,23%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkıncılar, Sivas · katılım %85,4AkıncılarSivasErdoğan%76,32%69,40Kılıçdaroğlu%20,14%24,25Sinan Oğan%3,16%6,11Muharrem İnce%0,38%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkıncılar, Sivas · katılım %84,5AkıncılarSivasErdoğan%78,25%73,09Kılıçdaroğlu%21,75%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkıncılar, Sivas · katılım %85,3AkıncılarSivasAK Parti%42,94%40,02MHP%24,18%18,05CHP%13,60%16,00İYİ Parti%6,03%7,33BBP%3,57%10,18Zafer Partisi%3,13%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akıncılar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akıncılar’da oyların %44,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 28,9 puan.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → MHP55,129,0
Gönen Mah.AK Parti → MHP46,027,2
Yukarı Mah.AK Parti → MHP44,037,9
Yeşilyazı Mah.AK Parti → MHP42,018,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP41,734,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,9
CHP%30,4
MHP%27,1
Katılım %84,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,3
Muharrem İnce%17,0
Meral Akşener%5,0
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,6
CHP%14,9
MHP%8,2
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%45,0
CHP%35,4
MHP%18,1
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,3
Kemal Kılıçdaroğlu%20,1
Sinan Oğan%3,2
Katılım %85,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,9
MHP%24,2
CHP%13,6
Katılım %85,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,3
Kemal Kılıçdaroğlu%21,8
Katılım %84,5
2024 YerelYerel
MHP%60,7
AK Parti%29,7
CHP%7,1
Katılım %82,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akıncılar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altıntepe Mah.MHP %55,6%99,0
Cumhuriyet Mah.MHP %61,2%80,3
Gönen Mah.MHP %58,3%81,0
Yayla Mah.MHP %68,1%84,4
Yeni Mah.MHP %61,4%77,4
Yeşilyazı Mah.MHP %57,4%87,0
Yukarı Mah.MHP %66,4%85,3
İkizyurt Mah.AK Parti %48,7%87,0

Altın sandık

Akıncılar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%82,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,5 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gönen Mah.%81,0
Cumhuriyet Mah.%80,3
Yeni Mah.%77,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%77,4
Cumhuriyet Mah.%80,3
Gönen Mah.%81,0

Akıncılar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akıncılar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akıncılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,7 ile ikinci oldu.

Akıncılar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akıncılar’da 2.171 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Akıncılar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,3, Kemal Kılıçdaroğlu %20,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2 ile önde çıktı.

Akıncılar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,9, MHP %24,2, CHP %13,6, İYİ Parti %6,0, BBP %3,6.

Akıncılar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akıncılar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akıncılar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akıncılar’da oyların %44,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 28,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Akıncılar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Gönen Mah., Yukarı Mah..

Akıncılar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akıncılar’da etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,9 puan.

Akıncılar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akıncılar’da geçersiz oy oranı %4,46 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akıncılar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akıncılar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akıncılar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akıncılar’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Akıncılar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akıncılar’daki 8 mahallenin 7 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Akıncılar’ın altın sandığı hangisi?

Akıncılar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akıncılar, Gönen Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Akıncılar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gönen Mah. (%81,0), en düşük katılım Yeni Mah. (%77,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.