Gerze Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sinop · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gerze’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gerze’de Recep Tayyip Erdoğan %61,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,0
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
15.628
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gerze sonuçları Sinop geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGerze, Sinop · katılım %81,1GerzeSinopCHP%53,00%36,04AK Parti%33,75%34,56MHP%5,58%11,98Yeniden Refah%5,21%10,06İYİ Parti%1,20%3,00Saadet%0,67%1,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGerze, Sinop · katılım %88,1GerzeSinopErdoğan%58,61%58,52Kılıçdaroğlu%34,96%35,46Sinan Oğan%5,52%5,24Muharrem İnce%0,90%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGerze, Sinop · katılım %85,6GerzeSinopErdoğan%61,82%61,85Kılıçdaroğlu%38,18%38,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGerze, Sinop · katılım %88,1GerzeSinopAK Parti%42,73%42,07CHP%27,37%25,44MHP%8,10%8,94İYİ Parti%7,76%9,49BBP%3,58%4,47Yeniden Refah%2,09%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gerze’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gerze’de oyların %16,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 11,6 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Atatürk Mah.AK Parti → CHP22,39,0
Yeni Mah.AK Parti → CHP19,822,3
19 Mayıs Mah.AK Parti → CHP19,410,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP18,810,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%56,8
AK Parti%32,5
MHP%9,1
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,7
Muharrem İnce%29,3
Meral Akşener%9,7
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,6
CHP%25,2
İYİ Parti%10,4
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
AK Parti%48,9
CHP%45,0
İYİ Parti%2,4
Katılım %83,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,6
Kemal Kılıçdaroğlu%35,0
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,7
CHP%27,4
MHP%8,1
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,8
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
CHP%53,0
AK Parti%33,8
MHP%5,6
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gerze’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.CHP %47,2%79,7
Atatürk Mah.CHP %46,9%83,3
Cumhuriyet Mah.CHP %49,1%78,2
Hamidiye Mah.CHP %60,2%81,4
Köşk Mah.CHP %65,9%84,6
Yeni Mah.CHP %53,7%87,5
Çarşı Mah.CHP %61,0%81,8

Altın sandık

Gerze’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gerze’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Köşk Mah.%65,9
Çarşı Mah.%61,0
Hamidiye Mah.%60,2
En zayıf
Atatürk Mah.%46,9
19 Mayıs Mah.%47,2
Cumhuriyet Mah.%49,1
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%38,4
Atatürk Mah.%37,9
19 Mayıs Mah.%37,3
En zayıf
Köşk Mah.%21,2
Hamidiye Mah.%28,6
Çarşı Mah.%28,9
MHP
En güçlü
Köşk Mah.%6,9
19 Mayıs Mah.%6,5
Atatürk Mah.%6,0
En zayıf
Hamidiye Mah.%4,2
Çarşı Mah.%4,7
Cumhuriyet Mah.%5,5

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%83,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Köşk Mah.%84,6
Atatürk Mah.%83,3
Çarşı Mah.%81,8
Hamidiye Mah.%81,4
19 Mayıs Mah.%79,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%78,2
19 Mayıs Mah.%79,7
Hamidiye Mah.%81,4
Çarşı Mah.%81,8
Atatürk Mah.%83,3

Gerze seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gerze’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gerze’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu.

Gerze’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gerze’de 15.628 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Gerze’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,6, Kemal Kılıçdaroğlu %35,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,8 ile önde çıktı.

Gerze’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,7, CHP %27,4, MHP %8,1, İYİ Parti %7,8, BBP %3,6.

Gerze’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gerze’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gerze’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gerze’de oyların %16,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Gerze’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Atatürk Mah., Yeni Mah., 19 Mayıs Mah..

Gerze’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gerze’de etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,3 puan.

Gerze’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gerze’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gerze’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gerze’de geçersiz oy oranı %4,87 (Sinop: %4,8). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gerze’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gerze’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gerze hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gerze’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Gerze’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gerze’deki 7 mahallenin 7 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gerze’nin altın sandığı hangisi?

Gerze’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gerze, Hamidiye Mah., 1037 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,4 puan saptı.

Gerze’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Köşk (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%46,9) mahallesinde aldı.

Gerze’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%38,4) mahallesinde, en düşük oyu Köşk (%21,2) mahallesinde aldı.

Gerze’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Köşk Mah. (%84,6), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sinop il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.