Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Siirt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %37,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%50,3
2024 katılım
%74,9
yerel seçim
Seçmen
107.821
2024
Sandık
326
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Siirt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Siirt · katılım %74,9MerkezSiirtDEM Parti%50,32%45,80AK Parti%37,65%41,11HÜDA PAR%2,69%2,02Yeniden Refah%2,51%2,96CHP%1,94%1,79Zafer Partisi%1,64%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Siirt · katılım %85,2MerkezSiirtKılıçdaroğlu%58,22%56,26Erdoğan%39,41%41,55Sinan Oğan%2,06%1,82Muharrem İnce%0,31%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Siirt · katılım %80,2MerkezSiirtKılıçdaroğlu%58,19%55,44Erdoğan%41,81%44,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Siirt · katılım %85,2MerkezSiirtYeşil Sol Parti%50,44%48,27AK Parti%33,65%35,67CHP%7,26%7,22MHP%3,88%3,65İYİ Parti%1,30%1,43Yeniden Refah%1,13%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %10,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 5,2 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kooperatif Mah.AK Parti → DEM Parti22,60,3
Bahçelievler Mah.AK Parti (aynı)19,53,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%49,5
AK Parti%42,0
BBP%4,3
Katılım %87,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%49,6
Recep Tayyip Erdoğan%41,4
Muharrem İnce%6,6
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
HDP%53,2
AK Parti%36,3
MHP%3,5
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
HDP%48,4
AK Parti%46,0
CHP%1,9
Katılım %82,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,2
Recep Tayyip Erdoğan%39,4
Sinan Oğan%2,1
Katılım %85,2
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%50,4
AK Parti%33,7
CHP%7,3
Katılım %85,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,2
Recep Tayyip Erdoğan%41,8
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%50,3
AK Parti%37,7
HÜDA PAR%2,7
Katılım %74,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afetevleri Mah.DEM Parti %51,9%75,4
Alan Mah.DEM Parti %70,4%74,3
Algül Mah.DEM Parti %67,9%80,1
Bahçelievler Mah.AK Parti %44,8%72,8
Barış Mah.DEM Parti %55,4%74,8
Batı Mah.DEM Parti %66,6%82,1
Conkbayır Mah.DEM Parti %79,3%80,5
Doğan Mah.DEM Parti %49,1%82,6
Dumlupınar Mah.DEM Parti %77,2%79,6
Halenze Mah.AK Parti %88,3%62,0
Karakol Mah.DEM Parti %64,6%79,2
Kooperatif Mah.DEM Parti %44,1%72,8
Sakarya Mah.DEM Parti %75,2%79,4
Tınaztepe Mah.DEM Parti %58,7%74,3
Ulus Mah.DEM Parti %76,5%76,2
Veysel Karani Mah.DEM Parti %47,1%74,5
Yeni Mah.AK Parti %47,6%74,3
Çal Mah.DEM Parti %73,9%73,9
Ülkü Mah.AK Parti %47,0%76,1
İnönü Mah.DEM Parti %69,6%82,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Conkbayır Mah.%79,3
Dumlupınar Mah.%77,2
Ulus Mah.%76,5
En zayıf
Halenze Mah.%6,7
Ülkü Mah.%37,2
Yeni Mah.%39,6
AK Parti
En güçlü
Halenze Mah.%88,3
Yeni Mah.%47,6
Ülkü Mah.%47,0
En zayıf
Conkbayır Mah.%15,2
Dumlupınar Mah.%16,6
Ulus Mah.%16,7

Seçime katılım

2024 Yerel%74,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%82,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Doğan Mah.%82,6
İnönü Mah.%82,2
Batı Mah.%82,1
Conkbayır Mah.%80,5
Algül Mah.%80,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Halenze Mah.%62,0
Bahçelievler Mah.%72,8
Kooperatif Mah.%72,8
Çal Mah.%73,9
Yeni Mah.%74,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %37,6 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 107.821 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 326 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,2, Recep Tayyip Erdoğan %39,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,2 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %50,4, AK Parti %33,6, CHP %7,3, MHP %3,9, İYİ Parti %1,3.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %10,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kooperatif Mah., Bahçelievler Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,7 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %7,18 (Siirt: %7,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 20 mahallenin 16 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Veysel Karani Mah., 1268 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Conkbayır (%79,3) mahallesinde, en düşük oyu Halenze (%6,7) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Halenze (%88,3) mahallesinde, en düşük oyu Conkbayır (%15,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Doğan Mah. (%82,6), en düşük katılım Halenze Mah. (%62,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Siirt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.