Kurtalan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Siirt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kurtalan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %42,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kurtalan’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%53,2
2024 katılım
%78,9
yerel seçim
Seçmen
24.309
2024
Sandık
76
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kurtalan sonuçları Siirt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKurtalan, Siirt · katılım %78,9KurtalanSiirtDEM Parti%53,23%45,80AK Parti%42,06%41,11CHP%1,03%1,79HÜDA PAR%0,89%2,02MHP%0,66%0,93İYİ Parti%0,60%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKurtalan, Siirt · katılım %80,2KurtalanSiirtKılıçdaroğlu%70,23%56,26Erdoğan%28,42%41,55Sinan Oğan%1,05%1,82Muharrem İnce%0,30%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKurtalan, Siirt · katılım %74,3KurtalanSiirtKılıçdaroğlu%68,51%55,44Erdoğan%31,49%44,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKurtalan, Siirt · katılım %80,2KurtalanSiirtYeşil Sol Parti%63,17%48,27AK Parti%24,74%35,67CHP%5,67%7,22MHP%1,46%3,65İYİ Parti%1,43%1,43Yeniden Refah%1,07%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kurtalan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kurtalan’da oyların %5,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 3,4 puan.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,6
BDP%43,6
Saadet%1,1
Katılım %83,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%67,6
Recep Tayyip Erdoğan%27,0
Muharrem İnce%4,1
Katılım %81,1
2018 MVMilletvekili
HDP%69,0
AK Parti%25,2
MHP%1,9
Katılım %81,1
2019 YerelYerel
HDP%50,1
AK Parti%45,8
CHP%2,3
Katılım %83,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%70,2
Recep Tayyip Erdoğan%28,4
Sinan Oğan%1,1
Katılım %80,2
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%63,2
AK Parti%24,7
CHP%5,7
Katılım %80,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,5
Recep Tayyip Erdoğan%31,5
Katılım %74,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%53,2
AK Parti%42,1
CHP%1,0
Katılım %78,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kurtalan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Baglar Mah.AK Parti %70,8%92,4
Bahçelievler Mah.DEM Parti %56,7%79,6
Cesme Mah.AK Parti %60,7%86,5
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %47,3%77,5
Dicle Mah.DEM Parti %67,0%79,9
Fırat Mah.DEM Parti %53,7%77,7
Garzan Mah.DEM Parti %60,1%75,9
Güney Mah.DEM Parti %56,9%91,1
Kayali Mah.AK Parti %53,4%85,9
Kültür Mah.AK Parti %64,3%82,4
Seyrantepe Mah.DEM Parti %61,5%92,2
Sümer Mah.DEM Parti %49,0%79,4
Tekel Mah.DEM Parti %58,8%78,4
Yayıkdere Mah.DEM Parti %78,2%86,3
Yeni Mah.DEM Parti %65,7%78,1
Yenidoğan Mah.DEM Parti %55,1%77,0

Altın sandık

Kurtalan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kurtalan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Yayıkdere Mah.%78,2
Dicle Mah.%67,0
Yeni Mah.%65,7
En zayıf
Cesme Mah.%15,5
Baglar Mah.%16,1
Kayali Mah.%20,1
AK Parti
En güçlü
Baglar Mah.%70,8
Kültür Mah.%64,3
Cesme Mah.%60,7
En zayıf
Yayıkdere Mah.%19,0
Dicle Mah.%29,7
Yeni Mah.%30,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Baglar Mah.%92,4
Cesme Mah.%86,5
Yayıkdere Mah.%86,3
Kayali Mah.%85,9
Kültür Mah.%82,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Garzan Mah.%75,9
Yenidoğan Mah.%77,0
Cumhuriyet Mah.%77,5
Fırat Mah.%77,7
Yeni Mah.%78,1

Kurtalan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kurtalan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kurtalan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %42,1 ile ikinci oldu.

Kurtalan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kurtalan’da 24.309 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 76 sandıkta kullanıldı.

Kurtalan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,2, Recep Tayyip Erdoğan %28,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,5 ile önde çıktı.

Kurtalan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %63,2, AK Parti %24,7, CHP %5,7, MHP %1,5, İYİ Parti %1,4.

Kurtalan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kurtalan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kurtalan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kurtalan’da oyların %5,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 3,4 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Kurtalan’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kurtalan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kurtalan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kurtalan’da etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,2 puan.

Kurtalan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kurtalan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kurtalan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kurtalan’da geçersiz oy oranı %6,44 (Siirt: %7,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kurtalan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kurtalan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kurtalan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kurtalan’da HDP 2 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Kurtalan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kurtalan’daki 16 mahallenin 12 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kurtalan’ın altın sandığı hangisi?

Kurtalan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kurtalan, Fırat Mah., 1025 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.

Kurtalan’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yayıkdere (%78,2) mahallesinde, en düşük oyu Cesme (%15,5) mahallesinde aldı.

Kurtalan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Baglar (%70,8) mahallesinde, en düşük oyu Yayıkdere (%19,0) mahallesinde aldı.

Kurtalan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Baglar Mah. (%92,4), en düşük katılım Garzan Mah. (%75,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Siirt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.