Yakakent Seçim Sonuçları
2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yakakent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yakakent’te Recep Tayyip Erdoğan %64,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yakakent sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yakakent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yakakent’te oyların %26,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeşilköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,7 | 21,3 |
| Küplüağzı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,5 | 24,8 |
| Liman Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 38,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yakakent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Asmapınar Mah. | AK Parti %53,2 | %88,2 |
| Büyükkırık Mah. | AK Parti %76,8 | %91,6 |
| Gündüzlü Mah. | İYİ Parti %58,4 | %85,4 |
| Karaaba Mah. | AK Parti %75,6 | %90,2 |
| Kayalı Mah. | İYİ Parti %52,9 | %97,3 |
| Kozköy Mah. | İYİ Parti %57,7 | %84,2 |
| Kuzören Mah. | İYİ Parti %47,6 | %99,5 |
| Küplüağzı Mah. | İYİ Parti %55,3 | %94,3 |
| Kürüz Mah. | İYİ Parti %53,1 | %93,9 |
| Liman Mah. | İYİ Parti %55,6 | %91,2 |
| Merkez Mah. | İYİ Parti %57,9 | %82,8 |
| Mutaflı Mah. | AK Parti %74,7 | %94,2 |
| Sarıgöl Mah. | AK Parti %70,8 | %91,5 |
| Yassıdağ Mah. | AK Parti %54,6 | %93,0 |
| Yeşilköy Mah. | İYİ Parti %57,7 | %97,7 |
| Çamalan Mah. | AK Parti %52,3 | %96,5 |
| Çepni Mah. | AK Parti %50,9 | %95,8 |
Altın sandık
Yakakent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yakakent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yakakent seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yakakent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yakakent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu.
Yakakent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yakakent’te 7.400 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 31 sandıkta kullanıldı.
Yakakent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,0, Kemal Kılıçdaroğlu %34,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,7 ile önde çıktı.
Yakakent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,8, CHP %20,5, İYİ Parti %12,8, MHP %8,0, Yeniden Refah %1,6.
Yakakent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yakakent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yakakent’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yakakent’te oyların %26,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,6 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Yakakent’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilköy Mah., Küplüağzı Mah., Liman Mah..
Yakakent’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yakakent’te etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,8 puan.
Yakakent’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 8,1 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 16,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 9,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yakakent’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yakakent’te geçersiz oy oranı %8,28 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Yakakent’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yakakent’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yakakent hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yakakent’te AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Yakakent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yakakent’teki 17 mahallenin 9 tanesinde İYİ Parti, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Yakakent’in altın sandığı hangisi?
Yakakent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yakakent, Merkez Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,85 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,22 puan sapmayla verdi.
Yakakent’te İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Merkez (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Karaaba (%16,9) mahallesinde aldı.
Yakakent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karaaba (%75,6) mahallesinde, en düşük oyu Kozköy (%18,7) mahallesinde aldı.
Yakakent’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %87,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilköy Mah. (%97,7), en düşük katılım Merkez Mah. (%82,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.