Terme Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Terme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Terme’de Recep Tayyip Erdoğan %77,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,8
2024 katılım
%83,9
yerel seçim
Seçmen
58.854
2024
Sandık
215
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Terme sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTerme, Samsun · katılım %83,9TermeSamsunAK Parti%49,79%36,92CHP%35,57%22,74Yeniden Refah%6,75%17,16İYİ Parti%2,98%14,30Saadet%1,90%1,26BBP%0,66%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTerme, Samsun · katılım %89,2TermeSamsunErdoğan%74,49%62,06Kılıçdaroğlu%20,86%31,44Sinan Oğan%4,15%6,03Muharrem İnce%0,50%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTerme, Samsun · katılım %87,1TermeSamsunErdoğan%77,25%65,37Kılıçdaroğlu%22,75%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTerme, Samsun · katılım %89,2TermeSamsunAK Parti%48,60%42,03MHP%19,80%14,20CHP%14,61%19,47İYİ Parti%7,22%12,22Yeniden Refah%3,74%4,02Zafer Partisi%1,39%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Terme’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Terme’de oyların %46,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 24,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti72 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sivaslılar Mah.Saadet → Millet İttifakı90,079,6
Sakarlı Mah.Saadet → Millet İttifakı63,323,9
Dutluk Mah.Saadet → Millet İttifakı61,318,7
Bafracalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı61,117,6
Uzungazi Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,218,5
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,015,4
Ambartepe Mah.Saadet → Millet İttifakı59,010,7
Karacalı Mah.Saadet → Millet İttifakı58,510,0
Çanaklı Mah.Saadet → AK Parti58,53,0
Dağdıralı Mah.Saadet → AK Parti58,41,1
Köybucağı Mah.AK Parti → Millet İttifakı57,67,9
Fenk Mah.Saadet → Millet İttifakı57,310,0
Sancaklı Mah.AK Parti → Millet İttifakı57,21,8
Şeyhli Mah.AK Parti → Millet İttifakı56,39,1
Söğütlü Mah.Saadet → AK Parti55,325,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,8
Saadet%23,9
CHP%12,9
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,4
Muharrem İnce%15,3
Meral Akşener%7,4
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,7
MHP%12,9
CHP%12,5
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%59,4
Saadet%38,5
BBP%0,7
Katılım %88,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,5
Kemal Kılıçdaroğlu%20,9
Sinan Oğan%4,2
Katılım %89,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,6
MHP%19,8
CHP%14,6
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,3
Kemal Kılıçdaroğlu%22,8
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
AK Parti%49,8
CHP%35,6
Yeniden Refah%6,8
Katılım %83,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Terme’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetbey Mah.AK Parti %52,7%85,2
Akbucak Mah.AK Parti %64,0%91,6
Akçagün Mah.AK Parti %60,5%90,3
Akçay Mah.AK Parti %70,8%77,0
Akçaykaracalı Mah.AK Parti %55,8%91,6
Altunlu Mah.AK Parti %53,3%97,5
Ambartepe Mah.CHP %48,6%93,5
Asagihuseyinmescit Mah.AK Parti %59,7%86,6
Aybeder Mah.AK Parti %51,6%97,0
Bafracalı Mah.CHP %55,4%98,1
Bahçelievler Mah.AK Parti %44,0%81,8
Bazlamaç Mah.AK Parti %47,8%89,2
Bağsaray Mah.AK Parti %48,1%94,7
Beşikli Mah.AK Parti %63,3%90,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,8%85,5
Cılar Mah.AK Parti %48,1%92,1
Dağdıralı Mah.AK Parti %43,9%93,0
Dereyol Mah.AK Parti %50,5%91,7
Dibekli Mah.AK Parti %54,3%88,7
Dutluk Mah.CHP %52,4%92,0

Altın sandık

Terme’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Terme’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kozluk Mah.%78,2
Kazımkarabekirpaşa Mah.%73,1
Muratlı Mah.%72,5
En zayıf
Sivaslılar Mah.%9,5
Sakarlı Mah.%35,4
Dutluk Mah.%36,5
CHP
En güçlü
Sivaslılar Mah.%88,1
Sakarlı Mah.%57,7
Bafracalı Mah.%55,4
En zayıf
Muratlı Mah.%8,3
Kozluk Mah.%14,0
Yerli Mah.%15,5
Yeniden Refah
En güçlü
Kumcığaz Mah.%18,2
Yukarısöğütlü Mah.%13,6
Söğütlü Mah.%12,9
En zayıf
Çanaklı Mah.%1,8
Akçaykaracalı Mah.%2,1
Uzungazi Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%83,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bafracalı Mah.%98,1
Karacaköy Mah.%98,0
Taşpınar Mah.%96,6
Çanaklı Mah.%95,9
İmanalisi Mah.%95,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fenk Mah.%71,5
Çay Mah.%74,2
Söğütlü Mah.%74,3
Kesikkaya Mah.%75,5
Akçay Mah.%77,0

Terme seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Terme’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Terme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,6 ile ikinci oldu.

Terme’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Terme’de 58.854 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 215 sandıkta kullanıldı.

Terme’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,5, Kemal Kılıçdaroğlu %20,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2 ile önde çıktı.

Terme’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,6, MHP %19,8, CHP %14,6, İYİ Parti %7,2, Yeniden Refah %3,7.

Terme’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Terme’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Terme’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Terme’de oyların %46,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 24,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Terme’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Sivaslılar Mah., Sakarlı Mah., Dutluk Mah..

Terme’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Terme’de etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 14,2 puan.

Terme’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Terme’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Terme’de geçersiz oy oranı %6,9 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Terme’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Terme’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Terme hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Terme’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Terme’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Terme’deki 82 mahallenin 69 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde CHP birinci çıktı.

Terme’nin altın sandığı hangisi?

Terme’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Terme, Elmalık Mah., 1075 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.

Terme’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kozluk (%78,2) mahallesinde, en düşük oyu Sivaslılar (%9,5) mahallesinde aldı.

Terme’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sivaslılar (%88,1) mahallesinde, en düşük oyu Muratlı (%8,3) mahallesinde aldı.

Terme’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bafracalı Mah. (%98,1), en düşük katılım Fenk Mah. (%71,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.