Çarşamba Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çarşamba’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çarşamba’da Recep Tayyip Erdoğan %77,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%62,2
2024 katılım
%82,6
yerel seçim
Seçmen
107.371
2024
Sandık
376
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çarşamba sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇarşamba, Samsun · katılım %82,6ÇarşambaSamsunAK Parti%62,20%36,92CHP%16,63%22,74Yeniden Refah%7,69%17,16BTP%4,49%0,53İYİ Parti%3,97%14,30Saadet%2,65%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇarşamba, Samsun · katılım %88,8ÇarşambaSamsunErdoğan%73,53%62,06Kılıçdaroğlu%20,39%31,44Sinan Oğan%5,56%6,03Muharrem İnce%0,52%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇarşamba, Samsun · katılım %85,6ÇarşambaSamsunErdoğan%77,13%65,37Kılıçdaroğlu%22,87%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇarşamba, Samsun · katılım %88,7ÇarşambaSamsunAK Parti%50,50%42,03MHP%13,61%14,20CHP%11,38%19,47İYİ Parti%10,15%12,22Yeniden Refah%6,57%4,02Zafer Partisi%1,90%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çarşamba’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çarşamba’da oyların %18,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti129 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Turgutlu Mah.Cumhur İttifakı → CHP49,522,0
Dikbıyık Mah.Cumhur İttifakı → CHP35,90,2
Aşıklı Mah.Cumhur İttifakı → CHP32,322,7
Eğrikum Mah.Cumhur İttifakı → CHP32,227,0
Taşdemir Mah.Cumhur İttifakı → CHP28,62,2
Güzpınar Mah.Cumhur İttifakı → CHP25,84,4
Damlataş Mah.Cumhur İttifakı → CHP25,72,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%60,9
MHP%26,9
CHP%7,8
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Muharrem İnce%15,0
Meral Akşener%6,9
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,2
MHP%15,2
CHP%11,4
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
AK Parti%74,4
CHP%14,9
BBP%5,8
Katılım %86,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,5
Kemal Kılıçdaroğlu%20,4
Sinan Oğan%5,6
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,5
MHP%13,6
CHP%11,4
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,1
Kemal Kılıçdaroğlu%22,9
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
AK Parti%62,2
CHP%16,6
Yeniden Refah%7,7
Katılım %82,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çarşamba’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acıklı Mah.AK Parti %59,1%86,5
Ahubaba Mah.AK Parti %71,3%93,6
Akkuzulu Mah.AK Parti %55,3%92,6
Akçaltı Mah.AK Parti %77,0%94,6
Akçatarla Mah.AK Parti %63,3%92,6
Ali Fuat Başgil Mah.AK Parti %66,5%75,7
Alibeyli Mah.AK Parti %52,7%95,8
Allı Mah.AK Parti %65,9%87,0
Arım Köseli Mah.AK Parti %60,0%92,9
Ataköy Mah.AK Parti %77,6%76,3
Ağcagüney Mah.AK Parti %50,6%88,9
Aşağı Dikencik Mah.AK Parti %76,4%94,6
Aşağı Donurlu Mah.AK Parti %82,1%89,2
Aşağı Esenli Mah.AK Parti %60,5%95,1
Aşağı Kavacık Mah.AK Parti %57,2%92,4
Aşağı Musalla Mah.AK Parti %68,2%89,5
Aşağı Turgutlu Mah.AK Parti %59,7%78,2
Aşıklı Mah.CHP %55,8%81,9
Bafracalı Mah.AK Parti %58,6%94,9
Bahçelievler Mah.AK Parti %46,8%70,9

Altın sandık

Çarşamba’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çarşamba’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Konukluk Mah.%94,8
Köroğlu Mah.%87,9
Gökçeçakmak Mah.%84,3
En zayıf
Turgutlu Mah.%29,0
Kızılot Mah.%39,0
Taşdemir Mah.%40,0
CHP
En güçlü
Turgutlu Mah.%51,1
Güzpınar Mah.%48,3
Damlataş Mah.%44,9
En zayıf
Köroğlu Mah.%1,7
Eğridere Mah.%2,6
Ovacık Mah.%2,9
Yeniden Refah
En güçlü
Karacalı Mah.%19,9
Irmaksırtı Mah.%19,5
Yukarı Kavacık Mah.%19,0
En zayıf
Konukluk Mah.%0,4
Bayramlı Mah.%2,1
Şeyhgüven Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%82,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ömerli Mah.%99,1
Eğridere Mah.%98,4
Zümrüt Mah.%98,4
Ustacalı Mah.%97,8
Kocakavak Mah.%97,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalı Mah.%69,6
Sarıcalı Mah.%71,6
Konukluk Mah.%74,1
Orta Mah.%75,2
Ali Fuat Başgil Mah.%75,7

Çarşamba seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çarşamba’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çarşamba’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,6 ile ikinci oldu.

Çarşamba’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çarşamba’da 107.371 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 376 sandıkta kullanıldı.

Çarşamba’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5, Kemal Kılıçdaroğlu %20,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,1 ile önde çıktı.

Çarşamba’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,5, MHP %13,6, CHP %11,4, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %6,6.

Çarşamba’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çarşamba’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çarşamba’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çarşamba’da oyların %18,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Çarşamba’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Turgutlu Mah., Dikbıyık Mah., Aşıklı Mah..

Çarşamba’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çarşamba’da etkin parti sayısı 2,35; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 45,6 puan.

Çarşamba’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çarşamba’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çarşamba’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çarşamba’da geçersiz oy oranı %7,04 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çarşamba’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çarşamba’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çarşamba hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çarşamba’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çarşamba’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çarşamba’daki 144 mahallenin 134 tanesinde AK Parti, 10 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çarşamba’nın altın sandığı hangisi?

Çarşamba’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çarşamba, Yeşilırmak Mah., 1363 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,19 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,14 puan sapmayla verdi.

Çarşamba’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Konukluk (%94,8) mahallesinde, en düşük oyu Turgutlu (%29,0) mahallesinde aldı.

Çarşamba’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Turgutlu (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Köroğlu (%1,7) mahallesinde aldı.

Çarşamba’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ömerli Mah. (%99,1), en düşük katılım Yalı Mah. (%69,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.