Ayvacık Seçim Sonuçları
2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ayvacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %45,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ayvacık’ta Recep Tayyip Erdoğan %87,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ayvacık sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ayvacık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ayvacık’ta oyların %53,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 50,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çamalan Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 79,3 | 48,2 |
| Koçyurdu Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 73,8 | 34,5 |
| Gürçam Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 72,1 | 40,8 |
| Yenice Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 69,7 | 36,5 |
| Çökekli Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 66,9 | 23,5 |
| Gülpınar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 66,1 | 26,6 |
| Şenpınar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 65,7 | 28,8 |
| Meşelidüz Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 64,7 | 26,3 |
| Söğütpınar Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 64,6 | 23,2 |
| Fatih Sultan Mehmet Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 64,3 | 25,4 |
| Eyüpsultan Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 63,8 | 22,9 |
| Yunus Emre Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 59,7 | 15,1 |
| Tepealtı Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 57,1 | 12,6 |
| Kazancılı Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 56,5 | 7,3 |
| Orta Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 56,3 | 6,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ayvacık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ardıç Mah. | AK Parti %62,6 | %89,2 |
| Başalan Mah. | AK Parti %59,2 | %87,8 |
| Döngel Mah. | Yeniden Refah %50,3 | %94,7 |
| Döngelyatak Mah. | AK Parti %57,1 | %100,0 |
| Esenyurt Mah. | AK Parti %64,9 | %69,6 |
| Eynel Mah. | AK Parti %51,4 | %90,6 |
| Eyüpsultan Mah. | Yeniden Refah %58,6 | %78,7 |
| Fatih Sultan Mehmet Mah. | Yeniden Refah %60,9 | %89,4 |
| Gülpınar Mah. | Yeniden Refah %60,4 | %89,4 |
| Gültepe Mah. | AK Parti %51,4 | %96,6 |
| Gürçam Mah. | Yeniden Refah %67,9 | %88,2 |
| Güzelyurt Mah. | Yeniden Refah %47,9 | %93,9 |
| Kabaklık Mah. | Yeniden Refah %47,3 | %88,6 |
| Kapıkaya Mah. | Yeniden Refah %56,5 | %100,0 |
| Karaağaç Mah. | AK Parti %46,7 | %98,6 |
| Karşıdöngel Mah. | AK Parti %55,1 | %88,8 |
| Kazancılı Mah. | Yeniden Refah %50,8 | %93,8 |
| Keskinoğlu Mah. | AK Parti %70,0 | %87,2 |
| Koçyurdu Mah. | Yeniden Refah %59,3 | %92,5 |
| Meşelidüz Mah. | Yeniden Refah %60,5 | %89,5 |
Altın sandık
Ayvacık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ayvacık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ayvacık seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ayvacık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ayvacık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %45,8 ile ikinci oldu.
Ayvacık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta 15.996 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 66 sandıkta kullanıldı.
Ayvacık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,0, Kemal Kılıçdaroğlu %11,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,4 ile önde çıktı.
Ayvacık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %58,6, MHP %10,8, BBP %10,2, CHP %5,9, İYİ Parti %5,9.
Ayvacık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ayvacık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ayvacık’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ayvacık’ta oyların %53,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 50,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Ayvacık’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Çamalan Mah., Koçyurdu Mah., Gürçam Mah..
Ayvacık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta etkin parti sayısı 2,26; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,3 puan.
Ayvacık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 1,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Ayvacık’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ayvacık’ta geçersiz oy oranı %6,87 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Ayvacık’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ayvacık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ayvacık hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ayvacık’ta AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Ayvacık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ayvacık’taki 43 mahallenin 24 tanesinde Yeniden Refah, 19 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Ayvacık’ın altın sandığı hangisi?
Ayvacık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ayvacık, Orhangazi Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.
Ayvacık’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Gürçam (%67,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%13,9) mahallesinde aldı.
Ayvacık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeniköy (%81,3) mahallesinde, en düşük oyu Çamalan (%19,1) mahallesinde aldı.
Ayvacık’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zafer Mah. (%95,6), en düşük katılım Söğütpınar Mah. (%77,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.